bugün

msn veya diger gercek zamanlı iletisim araclarında yapılan, aptalca bir seydir.cevrimdısı gozukulur,kimler online bakılır,beklenen erkek/kız online degilse bir sure offline kalıp,etkiliyici bir nickle oturum acilir.
ayrıca bunu yapan insanlar oldugundan eger online iseniz sanki biri sizi gozetliyor hissine kapılırsınız
msndeki rahatsiz tiplerle muhattap olmamanızı saglayan msnin gercekten ise yarayan sayili seylerinden biri.
(bkz: çıkacan mertçe kim varsa onla konuşacan)
(bkz: invinsible) derdik icq da ne günlerdi be...
"messenger live icad edildi, mertlik bozuldu" denilesi durum. ayrıca çevirim dışı kime mesaj attıysam hepsinin cevap yolladığından "bu ne yaw" dediğim durumdur.
(bkz: DEVEKUŞU GiBi KAFAYI TOPRAĞA GÖMMEK)
karşındakinin seni görememe durunmu.
niye selam vermiyon hayırsız vb bıdıları çekmeden, rahat rahat sohbet edebilmek.
sorunlu çevrim içi insanın hastalık haline gelmiş problemidir,pusuya yatan kaplan gibidir insan,listesine giren sek sek ceylana ansızın,acımasızca çevrim içi olabilir.
biriyle konuştuğunuzda, hatta belki hoşlandığınız kız çevrimdışı durumunda, siz konuşuyorsunuz. bi süre sonra üst üste yazdıklarınıza cevap gelmiyor. üstüne belki bir, belki iki mesaj atıyorsun başka konuyla ilgili. cevap yok. belli ki çıkmış. göt oluyorsunuz. cevap beklerken alamamak harbi çok kötü bi durum. kimsenin başına vermesin. belki birazdan giricek, çıktım kusura bakma diyecek, sorun değil deyip konuşmaya devam edeceksiniz. olmadı ablası girecek, sizin yazdıklarınızı yarın görecek. nerede eski günler.
arkadaşınız bulamadığı bir şarkıyı sizden istemiş, göndereceksiniz.
fakat zaman vize haftası, şöyle bir maillerime bakıyım, hem msndeyse şarkıyı da atarım diye bilgisayarın başına oturdunuz, ama şimdi biriyle muhabbete dalarsam, ders çalışma yalan olur diye çevrimdışı girdiniz. baktınız söz konusu arkadaş online değil, çıktınız. aynı şey bir kaç gün üst üste tekrarlandı.
sonra şöyle bir diyalog;
-ya şarkı yollicaktın ne oldu?
-ya sen hiç yoksun msn de
-ben giriyorum asıl sen yoksun
-(durumun anlaşılması, şaşkınlığı atmak için sessizlikle geçen bir kaç saniye)ben çevrimdışı giriyorum!?!
-ben de!!!
ve ortamdaki diğer arkadaşların size bi taraflarıyla gülmesi...
bazen bir kişiyle çok önemli bir konuyu konuşmamız gerekebiliyor. "meşgulüm, işim var"dan anlamayan kırmak istemediğimiz arkadaşlarda online olabiliyor. o laftan anlamayan arkadaşları kırmamanın bir yoludur çevrimdışı görünmek.
kafa dinlemenin msn dilinde karşılığıdır.
sadece muhattap olunan kişiye odaklanmak için başvurulan bir çaredir, gerçekten de başarılıdır, listendeki online 30 kişiye rağmen en iyi yöntemdir.
pusuya yatmak.
iletilerin teslim edilmemesiyle insanı çileden çıkaran olaylar zincirinin ilk halkasıdır. sonrasında zorunlu çevrimiçi olmak gelir.