bugün

tam bir loser davranışı. ama bazen ben de yapıyorum.

durum şu:

örneğin bir şey satın alıyorum. bir dergi. film artı diyelim. gidiyorum büfeye. soruyorum.

-hehe film artı alacaktım ben.
+film artı kalmadı ahrrk tuu
-kalmadı mı?

ulan denyo kalmadı dedi işte adam. bir daha ne kalmadı mı diyorsun? sanki adam birden

-hahaha şaka yaptım tabiki de kaldı. işte film artı ve yanında da ülker'den hediye paketin

diyecek.

veya yanlış numara arıyor bir dingil. sen açıyorsun telefonu.

-levent'le görüşebilir miyim?
-levent diye biri yok burda. yanlış numara.
-levent kodaman'ın evi değil mi orası?

ulan adam değil, levent diye biri yok dedi ya orda. neyine inanmıyorsun? hala soruyor kenan ışık gibi. yalan mı söylicek adam patoz.
(bkz: patoz)
otelcilik alanından meşhur örneği :

müşteri: iyi günler, boş odanız var mı?

resepsiyon: malesef efendüm bugün için boş odamız yok, otel tamamiyle dolu, isterseniz size yardımcı olmak adına yakındaki başka bir oteli araştırabiliriz *

müşteri: yaa, hiç mi yok ???? *

resepsiyon: malesef hede hödük kongresi nedeniyle tüm otelimiz dolu

müşteri : hımmmm ,yok mu yani

resepsiyon: gel bak arka tarafa ben sana odanın alasını göstericem, gel sen gellllll...
- bu t-shirt ne kadar
+ 100 ytl
- 100 ytl mi? ***
verilen cevap karşılığında savunma mekanizmasını güçlendirmek amaçlı soluklanma süresi kazanma operasyonudur. * *
bir de taxi driver'daki robert de niro'nun yaptığı gibi cevap verilmediği halde soruyu tekrarlayan modellerde vardır.

(bkz: are you talking to me)
(bkz: robert de niro)
görüldüğü üzere bir menenjit belirtisi olabilir. belki de duyulmamış olabilir. ya da büyük ihtimalle başka bir hastalık belirtisidir.
salvatore di stefano: bu t-shirt ne kadar?
çalışan: 1000 ytl
salvatore di stefano: 1000 ytl mi? ne kadar ucuz. hemen alıyorum.
soru sorduktan sonra alınan cevaba karşılık, verilecek veya sorulacak soru için zaman kazanma operasyonudur.
eyes wide shut'TA TOM CRUiSE'UN KAFAYI YEDiRTEN EYLEMi.
annemle babamın beni çıldırtmak için kasıtlı yapmadığını bildiğim halde çıldırmama neden olan şey..misal bi bakalım aşağıya..

- televizyon çalışmıyo mu?
- çalışıyo ama ben açmıyorum
- hı çalışmıyo mu televizyon?
.......................

- abinlere gittin mi?
- gittim ama evde yoktular.
- hı gittin mi abinlere?
.......................

- annen nerde ?
- yukarı katta teyzemle oturuyorlar
- hı yukarı da teyzenlerde oturuyorlar mı?
- evet a..koyim evet oturuyolar! neden bana bunu yapıyorsunuz.. neden..
niye hep iki kere soruyorsunuz ya cavabı dinlemiyecekseniz neden soruyorsunuz..
çıldırıcam ya..-(bu hadise günde en az üç kez yaşandığından gerçekten çıldırmışlığım vardır)
- noldu kız biz şimdi buna ne dedik..soru da mı sormayalım artık size?.. yazıklar olsun..

ağlamak istiyorum sayın seyirciler..
amerikan filmlerinde, sorgulama odalarında zanlılara karşı ajan arkadaşların bolca uyguladığı işkence..
istenilen cevap alınmayınca yapılan harekettir.

Kişi istediği cevabı duymaya o kadar şartlanmıştır ki, aksi cevap verince beyni algılayamamış ve

"Lan acaba ben mi yanlış duydum" diyerek

Soruyu yineler.*