bugün

son yılların modası nescafe'nin (kahve demiyorum. nescafe olarak adlandırılıyor bu yeni nesil sahte kahveler) gençler tarafından çay yerine tercih edilmesiyle çıkan durum. şahsen ben çayı daha çok seviyorum ve arkadaşlarım tarafından da bu nedenle anlamadığım şeklide garipseniyorum. oysaki asıl anlam veremediğim kültürümüzün bir değeri olan çay varken nescafe denen şeyi içmek. hadi türk kahvesi içseniz yine neyse diyeceğim fakat nescafe de nescafe. nedir bu inat anlamadım gitti. arkadaşlar özümüze dönelim lütfen.
halk muzigi dururken rock dinlerler ayrıca.
(bkz: halk muzigi dururken rock dinlemek). Ayıp denen bir şey var, fakat yok işte! Ayıp da kalmamış artık bunlarda.
(bkz: converse modası)
(bkz: dil modası)
(bkz: özenti)
bir kültürü yok eden gençlerdir.
(bkz: bi siktir git çay koy)

bi siktir git nescafe koy mu dicez şimdi? yok artık...
al işte ya dedirten kelimeler bütünü. ya kardeşim şimdi herkes nescafeyi sevmediği gibi herkes çayı sevecek diye birşey yok. o zaman pizza yerine lahmacun, hamburger yerine döner, mercedes yerine şahin vb değişimlere gidelim. buraya entry giren arkadaşlar nescafe içenlere özenti demeden önce altındaki fransız ve alman arabalarını yerlilerle değiştirsinler.
#1463758 (bkz: dam üstünde saksağan vur beline kazmayı)
genelde tikky tabir edilen insanların , cafelere gittikleri zaman bana 1 sütlü nescafe isteyen genç kuşak.
nescafeyi caydan daha cok seven genctir. * *
nescafe yapmanın kolayına geldiği, üşengeç gençtir. *
nescafe varken turk kahvesi icmek gibi bir olayın yanında devede kulak kalmaktadır.
gereksiz insanlar toplulugudur, hepsini asmak lazım.

gecenlerde gittim bir "kahve"ye (şimdiki gençler cafe diyorlar, neden kahve demezler onu da anlamıyorum) söyledim çayımı, garson kız bu kupa dedikleri nanede getirmiş kızdım, "sittir git bana ince belli bardakta getir" dedim. pıstı kenara çekilip kaçtı. tam da o sırada karşımda böyle kot pantolon giymiş, saçı başı jöleli bir çocuk oturuyor, az önce kovdugum hanım kızım da siparişi alıyor. istemeden kulak misafiri oldum:

- ne alırdınız?
-- ben bir sade neskafe ala..

cümlesini tamamlamadan çöktüm üstüne, "nasıl olur da çay içmezsin ulan" diye bagırıyor bir yandan da tokatlıyordum. tam ağzını açacakken iyice sinirlendim ve "silkin ve kendine gel! özüne dön itoğlu it! madem kahve içeceksin, adam gibi türk kahvesi iç!" dedim. iki tokat daha attım, bir baktım yakasını tuttugum elimdeki yük agırlaştı. bayılmış ibne.

sonra yerime oturup bu ahlaksız, terbiyesiz, ne idüğü belirsiz topluluktan birini bertaraf etmenin gururuyla ince belli bardaktan çayımı yudumladım. hesabı ödeyip kalktım.

diyeceğim odur ki; her türk vatandasının görevi benim yaptıgım sekilde bu densizlere haddini bildirmesidir. gördüğü yerde akıllarını başlarına getirmesidir.
isteyen istediğini içer, dedirtir. Sonrada yok ülkede demokrasi falan varmış falan.Millet kara kaşlı kara gözlü diye kıro ilan edin, sonrada gelmiş kola,kahve muhabbeti, geçin bunları ****
parası olan gençlerdir. ortalama bir kantinde çay 50 kuruşken nescafe 75 kuruştur. ayrıca ortalama bir kafede çay 1 lira iken neskafe 2-2.5 liradır ki bu fark kafe statüsü lükse doğru kaymaya başladığında daha da açılmaktadır. ayrıca çayın tadı farklıdır neskafenin tadı farklıdır.
(bkz: ekmek yerine pasta yemek)
(bkz: 3 çay biri kahve)
canı çay istemeyip neskafe isteyen gençlerdir...gayet normaldir...ne vardır ki bunda...*
(bkz: sampanya varken bira icmek)
"lipton marka çay içseydi ne olurdu?" diye düşünülmeden edemiyor insan. sahi ne olurdu?
çay ve kahve birbirinin yerine geçebilecek gıdalar olduğundan (sıcak içecek olmaları dolayısiyle) çayın fiyatının arttığı yorumunu yapmamıza sebebiyet veren gençlerdir.
(bkz: iktisata giriş)
ikame mallardır bunlar.
- votka mı alırdınız, hamburger mi ?
+ bsg, çay koy ! *

(bkz: kel alaka)
- aç kapıyı!
+ buyrun, kimsiniz?
- çay yerine nescafe içip güzelim kültürümüzü yele bir ediyormuşsun.
+ abi ne alakası var kültürün yok olmasyla bunun?
- arkadaşım zorluk çıkarma. reisin kesin emri var. demir sopayla dövecez seni!
nescafe reklamlarının büyüsüne kapılmış gençtir efendim.
oysa çay reklamları ne kadar da iğrençtir: "en cuzel çay doğus çay!!" ıyyy iğrenç!!! *
uyumak istemiyodur.
çay eski çaydır.
nescafe doygunluk hissi yapar.
bir çok şey olabilir...
zevk meselesi.
- arkadaşlar, bu gün burada kültürümüzü yozlaştıran bir takım etkenlere karşı savaş açmak için toplanmış bulunuyoruz. bu etkenlerin başında da hiç şüphe yok ki, çay yerine nescafe içmek gibi büyük bir hıyanet bulunmakta. savaşacağız!
+ ama nasıl?
- demir sopalarımızla. önce bir tim kurup nescafe toptancılarını mal dağıtmadan önce etkisiz hale getirecez. diğer timimiz kahve makinası tedarikçilerinin emdiği sütü burnundan getirecek.
+ kahve kupaları da var.
- evet, o da önemli.. son olarak da arkadaşlar, kafelere dağılacaz (kafe de neymiş bu arada) nescafe söyleyen imansızları tuvalete çekip verecez demir sopayı!
amerikan filmlerinden kapılan bir alışkanlıktır. yoğun çalışan iş arkadaşları fincan fincan kahve içerler. ellerinde tuttukları kahve kupaları gergin ortamlarda duyguları yansıtan el hareketlerini vermeyi kolaylaştırır.