bugün

super bir mfo sarkisidir. icin icin aglatir, huzune bogar. sozleri;

leyladan geçme falslındayım
mevlayı bulma yollarında
majörler tükendi minörlere yolculuk
buselik makamına
aşk için söylenen her söze kandım
pervane misali ateşe yandım
gördüğüm her dilber ateştir bana
mecazi aşka inandım güneşli havalarda
buselik makamına
mfo klasiklerinden.
söz ve müziği mazhar alanson'a aittir.
mazhar'ın sık sık ziyaret ettiği galata mevlevihanesi civarlarında leyladan geçip mevlayı bulma yollarında ilerlediği, majörleri harcayıp biraz da minörlerin canını çıkarmaya çalıştığı büyülü şarkı.

1985 tarihli peki peki anladık albümünde bulunur.

majörler tükendi minörlere yolculuk.
"mecazi aska inandim gunesli havalarda" sozu tokat gibi vurur insanin yuzune aci gercegi.
gözlerinizi kapatıp dinlediğinizde mevlana misali
kalp yönünde dönme isteği oluşturan şarkı.
nasıl bir şarkıdır hala çözülemeyendir. yıllardır dinlenilir, her dinlenildiğinde gider gelirsiniz bir yerlere.
ne kadar neşeli olursanız olun, hele o başını duyduğunuz vakit sizi her türlü buhrana sürükleyebilecek, ölümsüz bir mfö eseridir. aynı zamanda 1989 çıkışlı the best of mfö albümünde de bulunur...
(bkz: mükemmel)
(bkz: bu sabah yagmur var istanbul da)
'leyladan geçme faslındayım,
mevlayı bulma yollarında' diyerek popüler müziğe 'aşk' kavramı üstüne derin tanımlar sunabilecek,yeni ufuklar açabilecek potansiyele sahip şarkıdır. müthiş!
iz bırakan bir mfö parçası.
durağı : dügah perdesi.
güçlü : hüseyni perdesi.
seyri : çıkıcı-inici.
yedeni : nim zirgüle perdesi.
donanım : ....
dizisi : dügahta buselik 5'lisine hüseynide kürdi 4'lüsünün eklenmesiyle oluşur.

seyri : genellikle rast perdesi üzerinde çargahla başlanır. dügah perdesinde yedenli
kaldıktan sonra güçlü belirtilir. güçlü olan hüseyni perdesi üzerindeki kürdi, hicaz ve
uşşak 4'lüleri gösterilerek yatım karar yapılır. nevada hicaz ve ç'argahta nikriz
çeşnileriyle asma kalışlar görülür. buselik makamı dizisine dönülür ve yedenli tam karar
yapılır.
mazhar alanson ve mfö şahaseri.
aşk daha bu şekilde anlatılmadı.
"leyladan geçme faslındayım, mevlayı bulma yollarında..." şeklindeki girişiyle dinleyeni 1-0 yenik düşürerek başlar bu şarkı. yıllar sonra "bizim zamanımızda böyle de güzel şeyler söyleniyordu" deyip, bizim şu anki yaşlarımızdaki kızımıza/oğlumuza dinletmek için seçeceğimiz klasiklerden biri. iyi ki varsın mfö.
http://fizy.com/#s/123vot
Mazhar alanson'un ne kadar efsane bir müzisyen olduğunu tek başına ortaya koyan şaheser.
Majorler tukendi,minorlere yolculuk..
galata mevlevihanesi nin bahçesinde dinlenilesi mfö nün en iyi parçalarındandır.

https://youtu.be/XcdtSdavpH0
keşke ömür 300, 400 sene falan olsaydı. yaş ilerledikçe kafa daha dinçleşiyor fakat sağlık bulanıklaşıyor.
garip bir terazideyiz.

not: kafa açan şarkı.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar