bugün

Bungee Jumping;in kökeni Doğu Avusturalya'nın açıklarında Pasifik Okyanusunda ;New Hembridis; adalar grubundaki Vanatu adası yerlilerinin Gkol adını verdikleri erkekliğe geçiş törenlerinde bambudan yaptıkları kulelerden sarmaşıktan yaptıkları iplere bağlanarak atlamasına dayanır.

Günümüz şartlarında bu sarmaşıkların yerini yüksek teknoloji ürünü elastik ipler ve bambu kulelerinin yerini de yüksek köprüler, çelik konstruksiyon atlama kuleleri ve vinçler almıştır.

Avrupada 1970'lerde Oxford Üniversitesi öğrencilerince bagaj gerdirme lastikleriyle ilk bungee atlayışlarının temeli atılmıştır. 1980'lerde artan talep karşısında teknolojinin tüm imkanlarından faydalanarak önemli ve güvenli bir sektör haline gelmiş, günümüzde ise tüm dünyada yüzbinlerce kişiye ulaşan, uluslararası alanda yarışmaları düzenlenen bir spor dalı olarak kabul görmüştür.
bazı insanlarda bağımlılık yapan,bir daha bir daha denemek istediği atlayış türüdür. ***
ayaga bağlanan lastikle etrafı açıp uç noktadsan kendini boşluğa bırakma eylemidir
havada kusmak,işemek,bögürmek,çığlık atmak normal hayatta (bkz: müeyyide)si alay edilme olan bilimum işlerin yapılmasında sakınca olmayan spordur
bungee jumping, yapilabilecek en uc seylerden biri. ama en kötü yani, ciktiktan sonra atlamadan inmek. cikin, atlayin. hayatinizin en heyecanli 3 saniyesini yasayin.
adrenaLin, muhteşem, harika.. işte budur üstad dedirtiyor insan'a.. yapmak istediğim adrenaLin doLu bir spor..
18 yasından küçüksen yapmak için velinin imzası olamsı gereken bir spordur.
(bkz: ekstrem sporlar)
penguen'in son sayısında ersin karabulut'un atlarken ve atlamadan önce neler hissettiğini, bizleri yine güldürerek icra ettiği, ayağı ipe bağlayıp aşağı atlama durumu. Yüksekten hafif tırsıyor olmama rağmen, yapmayı istediğim adrenalin yüklü olaylardan bir tanesi.
ulan tamam paran bok saçacak yer arıyorsun da git başka işlerle ugraş be koskoca şirketin patronu. güzel abim.
ya git bir helikopter satın al, içine playboy hatunlarını doldur, dünyanın en güzel adalarını gez filan.
nedir bu ciddiyetsizlik ya?
ben seni orda bungee jumping yaparken '-hiyyyaaaa' diye bagırırken görsem sana saygı duyarmıyım iş yerinde artık?
ayagını bagla bir ipe, sal kendini bayırdan aşagıya.
bu ne boş bir spordur, oyundur, eglencedir.
vurucan kafanı kütürt diye oradaki kayaya, pekmezin cümle alemin kafasına yagacak.
hayır bir de tehlikesi verdigi zevkten fazla lan bu oyunun.
ip koparsa ya? düşündün mü hiç bu olasılıgı?
tamam kopmaz, kaliteli de ya koparsa amınakoym ya koparsa?
üç dakikalık hiyaaaa bagırışı için, agzından salya çıkarmak için deger mi lan?
ölmeden önce yapılması gerekenler arasında. kendini bosluga birakma hissi.
adrenalin tutkunlarının gözbebeği olmakla birlikte haliyle müthiş risk taşır.
peki, o heyecana değer mi? kesinlikle evet!
bilmem kaç metre yükseklikten kendini boşluğa bıraktıgın ve güvencenin sadece bir ip oldugu extreme sporlardan birisi
(bkz: epinefrin)
bir extreme spor olmamakla birlikte içeriğinde ip kullanılmayan atraksiyon.
(bkz: bungee jumpingin ipini bağlamayı unutmak)
Los Angeles doğa parkında süper bir organizasyonla yapılacak adrenalin yüklü spor. * *
ölmeden önce yapılması gereken x şey anketlerinde muhakkak olan atlayış.
ayrıca ;
(bkz: rafting)
Yukarısı hiçte Aşağıdan görülüğü gibi değil, çıkınca oha lan bu kadar yüksek miymiş diyorsun.

atlama anı geldiğinde, atlamaya karar vermek harbiden adrenalini tavana vurduruyor. Aşağıya atlayıp serbest düşüş başladığında* en çok hızlandığınız yerde rüzgar sesi kulağınızı tırmalıyor, hızlandıkça hızlanıyorsunuz, tam, mınakoyim noluyoruz lan derken ip devreye giriyor. işte o ip devreye girmeden önceki an, orgazmdan daha zevkli anlardan biri. Daha sonra olay bitiyor zaten, yukarı aşağı salınımlar zevk vermiyor. Aşağı indirildiğinizde yüzünüzde hafif yavşak bir gülümse oluyor. Hatta bu gülümseme, atlama anınız akla gelince ertesi gün bile yüzünüzde olabiliyor.

Atlamayı düşünen varsa hiç düşünmeden yapsın, pişman olmayacağı kesin.
yapmak isteyenler için gaza getirici harika bir kaynak,

http://www.hottnez.com/20...d-or-jump-into-a-volcano/
tehlikesi olan bir ekstrem spor dalıdır.

http://www.milliyet.com.t...Date=05.10.2009&b=120 km hizla suya cakildi&KategoriID=19
insanların eğlence olsun diye ayaklarına lastik bağlayıp bilmem kaç merteden kendilerini boşluğa atmasıdır. bu işin orjinali nagol adı verilen ve erkeklerin kendini ispatlama ritueli denilebilecek uzun sarmaşıkalrı ayağına bağlayıp kendilerini yüksekten aşağı brakmalarıdır.
vücüdun adrenalin salgılamasını sağlayan tehlikeli bir spor.
yazılışı beni oldukça zorlayan ve yaşlanmadan yapmak istediğim atraksiyon.
(bkz: ölmeden önce yaşanması gerekenler)
bir daha mı yapsak diye düşünüyorum şu an..
özellikle yeni zelanda'da yapmak istediğim spor gözlerim açık gider vallahi.
oraya 'bugün olsa asla çıkamazdım' dediğim ve bunu her düşündüğümde yaşlandığımı hissettiğim spor.*
dün benden önceki kızın tepeye kadar çıkıp atlamaktan vazgeçmesi üzerine galeyana gelip yaptığım, şuan bana müthiş bel ve bilimum * iskelet ağrısı bıraktığı hayatın önemsizliğini tattıran eylen. çıkana kadar umrunuzda olmazken, o kafesin içinde müzik ve insan seslerinden uzak heryerin karıncalaştığı bir adım kaldığı o an yok mu işte o nokta heyecan yaşamak issteniyorsa uzatılmalı, bense ne yaptım daha adam sırtımda ki kancayı sökmemiş atlayım mı dedim, 3-2-1 saymadan atladım, bit gt korkusu da oluyor ya hayatımın son 5 dk sıysa bu diye demeden geçmeyim. gayet de tehlikeli bir zımbırtı bu ipmiş, kayışmış hikaye elimle şıp diye emniyetimi çıkardım ki o hızla o yükle plastik klips mi tutacak seni... yaşanılan heyecanları solda sıfır bırakan, uçma hissini saniyelerce yaşayıp ayaklarınızdan asılı kalınca oh be ölmedim dediğiniz smiling face edici eylem. inince istemsiz sırıtmak bir başka.