bugün

-peki bu nedir?
+peki bu şudur: "buna sizin paranız yetmez"
-ne kadar ironik bir isime sahipmiş...
+kumbara firmaları bu reklamları çok yapıyor da, bazen yanlış anlaşılıyoruz o kötü oluyor...
-bilirim... bilirim...
+ buna sizin paranız yetmez !
- seni paramla s.ikerim.

oeah, olmadı bu.

+ buna sizin paranız yetmez.
- seni paramla döverim.

öküz.

- seni paramla döverim.

daha önce yazılmış ki bu.

- naber la yarram ?

hım..
cepten 200 tane 200lüğün birbirine bağlı olduğu bir deste çıkartıp o parayla her iki yanağına da iki tane vurulası insan. zaten o anda dibi düşer.
çalıştığı dükkandan akşamında canlı olarak çıkamayacak tezgahtardır.
kredi kartının limitlerini zorlamaya kadar gidebilecek hareketlere girişmekle sonuçlanabilecek sonuçlar doğuran kişidir.

(bkz: gaza getirmek)
(bkz: gaza gelmek)
sizi küçük görür ve asıl demek istediği şudur;

peeh bu parayla bu t-shirt'i mi alıcaksın hadi başka kapıya.
benim durumumun iyileşmesinden midir yoksa tezgahtarların medenileşmesinden midir bilinmez azalarak bitmişlerdir.
hiç karşılaşmadıgım tezgahtardır. paramın yeteceği içine doğuyor galiba.
tahrik gücü yüksek tezgahtardır. nasıl tahrik olursun o sana bağlı tabi. ister ibneliğine alırsın, ister tezgahtarı.. neyse terbiyesizleşmiycem.
başıma gelen olaydır. bir bina boyunda '44tl pantolon' afişi asan bostancı levi's e girdim. cebimdeki son 44 tl ile girmedim tabi oraya. bakıyorum pantolonlara, reyoncu kızda bana bakıyo. 501 lere bakıyorum, bunun 32-33 ü varmı dedim, 'ama onlar 501' dedi bana. 'satmıyormusunuz !' dedim, o götten bacaklı fake gotik kızın bir yüz ifadesi vardı anlatamam. eee kem küm gak guk, bi bakiim dedi. zahmet etme dedim ben bakarım, parayı ödeyip çıkana kadar görmedim bi daha.
anlamadığım, tezgahtarın mıdır o mal, onun parası almaya yetiyor mudur? kimedir bu hava?
bunu söylemeye de senin götün yemez diyerek siktir amcık ağızlı denilesi tezgahtardır. neyin kafası bu, içtiğinden ben de istiyorum diyerek sohbete son verilip işe güce bakılmalıdır.
Bu kadar kaba ifade edileceğini sanmıyorum ancak girdiğiniz işletmenin hitap ettiği kesimin çizgilerinin dışında bir çizgiye sahipseniz ve bunu tezgahtar sezmişse ki genelde yanılmazlar, sorduğunuz sorulara gönülsüz cevap vererek, sizinle ilgilenmeyerek bu hissi uyandırır sizde.
cinsiyetinin bayan olduğuna dair her türlü bahse girilebilir.
erkekler bir bakıma iğrençtir, sapıktır, hayvandır falan ama bunu yapmazlar işte.

sanki kendisi kraliyet ailesine mensuptur..
aç acına bir kuru maaşa orada çalışıyorsun işte bu hava nedir?' diye sorulası duruma zemin hazırlayandır.

- buna sizin paranız yetmez.
- dükkânı sen içindeyken satın alırım, alırken de seni göstererek patronuna sorarım bu kaça? diye sonra fiyat cazip gelse bile 'yok bu kalsın' der basar giderim, boş dükkânda seni pazarlarım, sonra bu kaça?' diye soran herkese o çoktan satıldı der seni oracıkta evire çevire..

bunu yapar sonra bir keyif sigarası yakarım.

(bkz: akla hayale durgunluk getiren hayal gücü)
avrupa´da, almanya münchen şehrinde bizim bi arkadaşın başından gerçekten geçmiş bir olayı anımsatan tezgahtardır.

gerçi münchen´de geçen olay başlı başına utanmazlıktır. aşırı kapitalist yaklaşımdır, kıldır, tüydür, ama en acısı gerçektir.

bizim arkadaş, kendisi almandır, oğluyla birlikte münchen´de gezerken, "gucci" mağazasını görür. bu mağazanın münchen´deki şubesi belki de ülkenin en ünlü en pahalı alışveriş merkezidir. kapıya doğru ahmle yaparlar, mevsimlerden yazdır, ve üzerlerinde tişört-jeans, spor ayakkabı triosu vardır. kapıya yönelirler, ve kapının girişinde discolarda olduğu gibi, oldukça pahalı yazlık takım elbise giymiş kulaklarına kordonlu kulaklık giren iki adet izbandut gibi body guard bekliyordur. sertçe " siz buraya giremezsiniz, bakın ileride şu şu dükkan var, oraya gidin, burası size göre diil" derler. bizimki "oraya girmek konusunda kıyafet yönetmeliği mi var?" diye sorar, body guard lar " bizi zor kullanmak zorunda bırakmadan basıp gidin burdan" derler.

aynen yaşanmış bir hikayedir, anlatan kişiler güvenilirdir.

not: mağazanın isminin "gucci" olduğundan emin değilim. ama gene çok ünlü bir ismi var. gucci ayarında ya da daha lüks bir marka.
o tezgaha oturtulası tezgahtardır. sadece işini yapmalıdır.
kendinin o mağazada çalışan olduğunu unutup satın almaya gelen müşteriyi alt seviyede gören kişilik.
yavşaklığın kitabını yazan tezgahtardır.

yer : taksim
tarih : 27 haziran 2010

aklımda mıh gibi kazıdığım o olay cereyan etti.
Gece saat 10.30 civarı nasıl acıkmışım sormayın.
Gece gece ağır şeyler yemeyeyim dedim durdum bi kestanecinin önünde.
Altımda eşofman üstümde kalın bir triko kazak vardı ayaklarımda da rengarenk bir superstar.
balici sandı herhalde.

+300 gram versene usta.
-o kadar paran var mı?
+ne o usta altın kaplama mı satıyon bunları yoksa.
-espri yapma genç parayı alayım
+önce kestane
-önce para
+almıyom amk.
-almazsan alma lan.

gidene kadar canımı sıkmıştı ibne.
gaza getirmek için söylenmiş olabilir dikkatli olunmalıdır atlayıp da alamaz mıyım hah ulan sana para demek keseniz için zararlı olabilir.
aynaya bakarak konuşan tezgahtar. herkesi kendisi sanıyorda olabilir. dünyası küçük anlayışıda küçük. sürekli aynı alışveriş merkezinden aışveriş yaparsanız karşılaşmazsınız bu tarz tiplerle, tanırlar çünkü. en dağınık şekilde bile gitseniz prenses gibi davranırlar.
bundan 1-2 sene sonra sigara alırken tezgahtarın size söyliyebileceği sözdür.
bazen blöf olur. bazen gerçekçidir.
motosiklet botu almak için girdiğim bir motosiklet mağazasında başıma gelendir.
-o bot pahalı gelir size. şunlara bakabilirsiniz.
*senin maaşının 5 katı olanları göster o zaman.

not:gerçek bir olaydan alınmıştır.
sanane lan yarrağım denilesi tezgahtardır. ardından dövülebilir.
beden etiketi gösterilip "size 40" yazıyor ama deyip şaşırtılası tezgahtardır.
çok alternatif cevaplar verilebilecek bir cümle kuran zavallı kişidir.

-senin de aklın kendine yetmiyor bi de bana akıl vermeye kalkıyorsun işini yap.
-e o zaman bi indirim yaparsın.
-tamam peki senden olsun bu seferlik, nolacak.
-o zaman faturayı şirkete yollatırsınız öderler.
-oysaki hiç de 5bin liradan fazla görünmüyor. yanıma az para almışım demek ki.
-ordan bakınca öyle mi görünüyor? burdan bakınca siz de işsiz gibi görünüyorsunuz.

evet, artırılabilir.