bugün

genelde adana kebabın yanında verilen, adanayla muhteşem bir ikili oluşturan bir çeşit yemek.
sol tarafta görünce canımın çektiği yemek.

(bkz: olsa da yesek)
tavuklu olanıda oldukça güzel olan pilav.
bol tereyağıyla yapıldığında pek leziz olan yenecek...
tavuklu + bezelyelisinin mutlaka denenmesi gereken pilavdir.
içerisinde patlıcan varsa lezzeti on kaplan gücünde artar.
yeşil mercimek ve bol tereyağı katıldığında ramazanların vazgeçilmezi olur.

(bkz: şimdi reklamlar)
Zayıflatmada üstüne olmayan diyet yemeğidir. Lifli olması nedeniyle birçok hastalığı önler.
yapılması en kolay pilavdır. sadece suda haşlanır. isteğe göre malzeme katılır. yağ dökülür. pialvınız hazırdır.
ayran ile birlikte müthiş bir uyum sağlayan, hafif acılısı ve yağlısı makbul olan besin kaynağı.
leziz bir yiyecek.
en son yıllar önce hazırlamıştım bir de bugün deneyeyim dedim. neyse pazara uğradım elimde bir sürü poşet şehrin merkezinden eve doğru koyulurken nasıl bir bulgur yapayım diye ince hesaplar yaptım. bi defa bol salçalı ve sebzeli seviyorum en güzelinde bir de domates biber karışımı bir salça aldım.

tarifi veriyorum.
2 su bardağı dolusu su, musluk olmasa iyi olur.
2 yemek kaşığı margarin.
1.5 su bardağı bulgur.
yarım soğan (işte ufak ufak doğrayın) irice bir domates ve biber( genelde sivri diyorlar ama ben dolmayla sivri arasında bir biber buldum kızartmalık ondan aldım güzelde oldu).

önce soğan hafiften yağda kavrulur, ardından biber ilave edilir. derken domates ve salça. iyice kavurduktan sonra su eklenir. o esneda önünüze gelen her baharatı atın. vallaha bak bu meret her şeyi kaldırıyor. kaynama noktasına gelince iyice yıkanmış bulguru ilave edip biraz karıştırdıktan sonra kapağı kapatın ve sittin sene açmayın. suyu iyice çekilince kapayın ocağı. servise hazır.

tuz ilave etmeyi unutmayın. yukarılarda bir yerlerde gözden kaçtı sanırım.
prinç pilavına tercih edilmeyecek pilavdır.
misafirliğe gittiğimiz evdeki hanımın içine domates biber haricinde -patlıcan-da koyarak rezil ettiği pilav.
pul biberle yapılanı bilhassa daha da lezzetlidir.
cezaevlerin aksamadan her akşam çıkan bulgurun suda kaynatılmış hali.
pilavında reform isteyen bir bulgur isyan.
yanında cacıkla süper bir yaz yemeğidir.
bazen bir çılgınlık yapıp bol tereyağı cacık ya da isteğe bağlı soğan ve yufka ekmek ile yenilesi tarifsiz lezzet.
domatesli yapılınca çok güzel olan pilav çeşitidir.
turşu ile birlikte muhteşem ikili olurlar.
yanında yoğurt ile bir tabak yerine iki tabak yenir.
http://www.youtube.com/watch?v=gElPubdA7Jo&feature=related

neşet ertaş / bulgur pilavı
gece gece götürdüğümdür. yanına da buz gibi ayran. ohh miss.
Şimşir kaşıkla yendiğinde daha da lezzetli olan bulgurdur.
mediko sosyalde haftanın 2 günü yiyebileceğiniz pilavdır. ancak o pilav ki içinde damla su yoktur. gerçekten nasıl bu kadar kuru tutabildiklerini merak etmekteyim. o kadar kuru ki yanında verdikleri suyu döküyorum pilava, anında içine çekiyorlar bulgurlar suyu. suya o derece hasret kalmışlar.
pilavların en basitidir. sebzesiz çekilmez. böyle bol patlıcanlı, domatesli ve soğanlı olmalıdır. ayrıca zeytinyağlı fasulye ile iyi gider.