bugün

annemiz ya da eşimizin buzdolabına bakıp bakıp içinden geçirdiği, akabinde mükemmel akşam yemekleri yediğimiz düşünce anıdır.haa! düşünen sizseniz, muhtemelen ya bugün açsınız ya da sahanda yumurta yiyeceksiniz demektir .
Sabahtan beri en yakın arkadaşımla aklımızdan geçen düşünce. Ne pişirsek? Mercimek çorbası diyorum beğenmiyor.
makarnadır o makarna
(bkz: bugün ne pişirsem)
yurtta kalmakla birlikte hiç gerçekleştiremeyeceğim ve bundan memnun olduğum durum.
öğrencinin dnüp dolaşıp pişireceği makarnadır. öğrenci dışında;

(bkz: sözlükteki ev hanımları)
(bkz: hatçenin meşhur içli köftesi)
rica ediyorum tavuklu bir şeyler pişirmeyin. yamyam tavukları sofralarınıza koyuyorsunuz ondan sonra sağlığınızdan oluyorsunuz.

mantar falan pişirin bugün. şöyle soteleyin. yanına bir pirinç pilavı. offf. nefis ya. sumaklı bir soğan saatası. hadi buyur. akşam akşam girdiğimiz şekle bak.
Hic oyle dertlerim yok insallah olmaz da cunku mutfaga ilgili degilim.
Yemek yapmayı bilen birini buldum mu evime koca diye alırım gozum gibi bakarım.
hocam bugün kendinize bir güzellik yapın.

2 parça bonfileyi alıyoruz. kurutmadan pişiriyoruz. pişme değil de kızartma mı oluyor o? neyse.

sonuna doğru yarım kalıp terayağı tavaya atıyoruz. önceden hazırladığımız, ufak parçalara ayırdığımız 2 diş sarımsak vardı biliyorsunuz. orayı izlemediyseniz şimdi not alın. o sarımsağı da kekik, kimyon, nane, pul biber falan zevkinize göre baharatlıyoruz.

işte sona doğru bu sarımsak ve baharatları köpüren tereyağının üzerine atıyoruz. tavada biraz dolandırıyoruz sonra tavayı kenardan kaldırıp tereyağını etin üstünde adeta banyo yaptırır gibi gezdiriyoruz.

yanına püre yapın, dayayın gitsin. şahane olur. kutay lavuk falan ama iyi tarif vermiş dersiniz.
kutayla muhteşem bir tarif sizlerle arkadaşlar.

dünden pekmezle marine ettiğimiz eti çıkarıyorsunuz.

nasıl? dünden pekmeze yatırmadınız mı? hadi buyur. yok abi o zaman olmaz. bugün yatırın yarın haberleşiriz.
Uyuyordum az önce uyandım açım da. içimi kemiriyor bu düşünce şuanda.
Köşedeki ciğerci yahut yemek sepeti fikri cezbetse de normal insan gibi yemek yiyesim var. Fakat etler buzlukta donmuş halde. Dolapta herhangi bir sebze de yok. Bakliyat var ama hiç şimdi uğraşasım yok. Çorba ve makarna yeni yedim canım istemiyor. Sanırım geriye pratik kızartma yapma fikri kalıyor. Yoğurt da az kaldı ama napayım. Canım çekti şimdi bak. Ev kızartması ayrı güzel bir şey çünkü.
apartmanda bir teyzemiz vardı. kadıncağız okuma yazma öğrenmek için 70 yaşında okuldaki kursa gidiyordu. orda " ne pişirceğimi düşüncem diye dersi dinleyemiyom" derdi, gülüşürdük. böylesine büyük bir dert işte.

bu da böyle bir anımdır.
Annemin kavaltıdan sonra kara kara düşündüğü sorulardan bir tanesi. Kadın elinde olanlarla şaheser yaratmada bir ilah.
Sabah beri kafamı kurcalayan sorudur.

Karnıyarık mı yapsam lan acaba başlığa girince fark ettim. Karnıyarık evde kıyma da var.

Edit: karnıyarık cacık mercimek çorbası pilav yaptım.
bizim evde iş dönüp dolaşıp pirinç pilavına geliyor.

varlık içinde yokluk çekiyoruz aliminiyum.
Kırmızı mercimek çorba, taze fasulye, pirinç pilavı, mevsim Salata, karpuz sıcak yaz günlerinde hafifcecik
Düşünmeye gerek yok bugün canım feciiii sucuk ekmek çekiyor. Yarın da kelle yanak alıp sakatat çorbası yapıcam uyhşş.
2 üç çeyrek kokorece yanında da 1 litre ayrana vuracağım hiç pişirme işiyle ugraşamam.