bugün

tuna kiremitçi tarafından kaleme alınan ve bir müzisyenin dünyasının anlatıldığı türk edebiyatı romanlarındandır
42 yaşındaki Mehmet Olcay'ın boşanmasıyla değişen hayatındaki tutunma çabasını anlatan romandır kendisi. 3 kere okudum ve her seferinde yeni bir yön keşfediyorum bu romancıkta..
tuna kiremitçi'nin okunası romanıdır.karakterlerin ruhsal tahlillerinin olaylara yansıması çokgüzel bir şekilde kurgulanmıştır.

(bkz: bu işte bir ibnelik var)
çok okunası bir kitap.adeta bir şahaser.tekrar tekrar okunsa bile sıkılınmayacak roman.on numara!
edebi değeri olmasa da günlük hayatta karşılaşacağımız birçok şeyi dillendirmesi, ister istemez ağzımızdan çıkan küfürlerin çok rahat kullanılmasıyla içten bir kitaptır. sadece ismi için bile okunabilecek kitaptır.
tuna kiremitçi' nin içinde derin anlamlar barındıran eseri. çevresi insanlarla sarılmış bir müzisyenin içinde gittikçe büyüyen yalnızlığı anlatandır. yalnızlığın, aşkı ve hayalleri nasıl uçurduğuna parmak basandır.
adından, yazarının kim olduğu anlaşılabilen bir kitaptır.
(bkz: tuna kiremitçi)
kapağı bile büyülemeye yetecek derecede güzel kitap. okunması gerekır. içinde herkes kendi yalnızlığını bulacaktır.
arka kapakta şöyle özetlenen kitap,

" romanın bir tarafında hayat duruyor; öteki tarafında da elinde çalgısıyla tek başına bir adam. "
Güzel bir hikaye, akıcı bir dil, insanı yormayan bir kurgu.. Kısacası keyifli bir kitap...
adıyla dahi okurları mest edip kitabı almaya teşvik eden kitap.
--spoiler--
Belkide hayat,onun karşımıza çıkardıklarıyla iyi geçinmek oyunuydu.Bize sunduklarını elimizin tersiyle geri çevirmemek sanatıydı
--spoiler--
marjinal bir gitaristin hayatını anlatan kitap.
Tuna kiremitçi'nin adından başka birşeyi güzel olmayan kitaplarından birisi daha.
gözlerimi gözlerine vermişken gör kendini benim gözlerimle diye ve yüreğimi sunmuşken en yalın haliyle içine, apansız ve zamansız beklemeye aldın beni... gitsem mutlu mu olacaktın? gitmedim, aşkı hazmedemedin... yanlışlık kimde? bu işte bir yalnızlık var...
kitabını şu anda okuyorum. gerçekten muhteşem. ama dikkatimi çeken bir durum var. buradaki memet kadınların duygularına önem veren duygusal biri. çok güzel değil mi? ama etrafıma bakıyorum. arıyorum, tarıyorum, bulamıyorum. böyle biri yok galiba.
yıllar önce nalbantoğlunda sürekli kitap aldığım bir kitapçı vardı. bir gün karasız kaldım, o kadar kitap arasından tercih yapamadım. gerçi aklımda da kürşat başarın başucumda müzik kitabı var. o kitapçı arkadaşım da bana "sana iki kitap verelim onları oku beğenmezsen getir başucumda müziği alırsın" dedi. kaptığım gibi tuna kiremitçi'nin git kendini çok sevdirmeden ve bu işte bir yalnızlık var kitaplarını eve koştum. bir heyecan bir heyecan sorma gitsin. sonra da bir hayal kırıklığı bir hayal kırıklığı asıl onu sorma gitsin. basit dil, basit anlatım yazarın isminin popüleritesine kapılma. tamamen zaman kaybı. bir daha da hiç bir kitabına yaklaşmadım.
hiç sevmeden sürekli sevilmek istersin.
sevgi vermeden sürekli ilgi beklersin.
hiçbir faydalı işe karışmaz, nerde zarar var oradan ayrılmazsın.
yasaklara uymaz, günahtan kaçınmazsın.
insanları kırıp kırıp, 'özür dilerim' diye karşılarına çıkarsın.
en büyük günahları işleyip, 'sonra tevbe ederim' diye şeytanın bir numaralı kandırmacasına alet olursun.
karakter denilen şeyi çapkınlıktan ibaret sanırsın.
ve sonunda arkana dönüp bir bakarsın, tüm ağaçlar yerle bir olmuş! artık o yeşillikten eser yok o gamsız dünyanda. ve fısıldarsın kendi kendine:
bu işte kocaman bir yalnızlık var!
güzel kitaptır. okunacak önemli eser kalmadıysa okunabilecek kadar güzeldir.
okunası, okunması gereken bir tuna kiremitçi kitabı. keşke biraz daha sürseydi demekten alamıyorsunuz kendinizi.
Tuna kiremitçinin güzel kitaplarından biri. Yer yer, hatta çoğu zaman eskimeyen sanatçılardan bahseder, şarkı dizeleri paylaşır. Başlangıcında bile şu dizeler yazmaktadır,
hani ıssız bir yoldan geçerken
hani bir korku duyar da insan
hani bir şarkı söyler içinden
işte öyle bir şey.
yatmadan once talking tom programini acip "iyi geceler sevgilim, seni seviyorum" diyorum. o da soyluyor aynisini. "iyi geceler sevgilim, seni seviyorum"

iste bu iste bir yalnizlik var.
Gerçekten tavsiye edilmesi gereken harikülade bir kitaptır.
öyle tekrar tekrar okunacak bir kitapmış gibi gelmedi bana. hatta daha açık ifade etmek gerekirse, bir kitap okurken beğendiğim yerlerin altını çizerim notlar alırım ama bu kitabı okurken suya sabuna dokunmadım desem yeridir.
an itibariyle filminin yapıldığını sözlük giriş ekranında öğrendiğim tuna kiremitçi kitabı. kitap güzeldi. bakalım film nasıl???