bugün

Dansöz gibi kıvıran kripto paradır.
Komik olan şu. Bitcoin ponzi diyenlerin tamamının bitcoin yatırımı yok.
Zamanında alsaydık zengindik hasetliğindeki insanlar.
Benim hiç coinim yok. Uzum sürede olmaz ama bu coinler ponzi ise
Diğer tüm yatırım enstürmanlarıda ponzi.
Borsa hissesinin karşılığı nedir.
Var mı karşılığı.
Yarak var.
Tamamen manipülatif fiyatlar.
Konya çimento kent şekerleme hisselerine az bakın bakalım.
Uzatmaya gerek yok.
Altın gümüş alıyoruz bankadan.
Altın gümüş nerede altın gümüşe yapılan yatırımın karşılığı altın gümüş yok.
Peki abd doları euro nun karşılığı.
Bildiğin hiç bir şey.
Ülkelerin ekonomik gücü.
Hhahahasiktir.
Dünyadaki dolar işlemlerindeki miktarın karşılığı hiç bir değer yok ama onlar ponzi değil.
Bırakın bu işleri.
Bitcoin sahtekarlıksa yatırım yapan bu riski görüp yapar.
Kazanır kaybeder ama bu senin hasetliğini teskin etmez.
bu başlıktaki ilk entry bana ait olmasına rağmen fiziksel bir muhatap göremediğim için pek sıcak bakamadım almaya.

aslında mesele şu, değişkenleri ve dinamikleri neler onları görebilsem yine sıcak bakardım. bu şartlarda atacağım para 2 3 bin liradan fazla olmayacak, keşke alsaydım demiyorum ki 200 dolarken de bildiğim bir konuydu ona rağmen keşkem hiç olmadı.

en kısa yol bildiğin yoldur deyip borsadan devam edelim. en azından kağıt düştüğü vakit söveceğimiz bir firma sahibi bulabiliyoruz. *
Kasım ayında 140 bin liraydı. Dün 330 bin lira.

40 bin atanın parası 100 bine dayandı.

Hâlâ beylik laflar edenlere gülüyorum. Kazanan kazanıyor. Kazandı da.
Artık kazandırmayan iktisadi mecra. Zira yeterince voleyi vurdu.
Yeni tosunbank gibi duruyor.
2 yıl 3 yıl 5 yıl sonra yeni bitcoin mağdurlarını görmemize yol açacak bir para birimidir.
Neden diye soracak olursanız sebebi fazla manipüslasyona müsait olmasında yatıyor. Çünkü bu parayı basan ve denetleyen bir merkez bankası yok. Banka denetleme ve düzenleme kuruluşları yok. Kısacası hiçbir denetim unsuru yok. Fiyat artışları ise tamamen arz talep unsurundan kaynaklıyor. Peki şöyle bir soru sorayım.
gerçekden bir takım kimse veya kimseler yüklü miktarlarda bitcoin aldı ise ve belli aralıklarla da tekrar alım yapmaya devam etti ise bu kişiler günün birinde elindeki bitcoinlerin tümünü azar azar satarak piyasadan çıkarsa bitcoin piyasası ne olur tahmin edebiliyor musunuz. Kripto paralara Güven yerle bir olur çok ani fiyat düşmeleri gözlemlenir.
Bana kalırsa bu zaten olacak. Piyasadaki bir takım büyük şirketler (çakallar) mutlaka bunun hesaplarını yapmışlardır zaten.
Örnek mi istiyorsunuz.
1929 ekonomik buhranını araştırın.
Denetimin olmadığı sadece arz talep ilişkisi ile şekillenen tüm Neoliberal piyasalar günün birinde mutlaka batmaya muhtaçtır.

Üretmeden hizmet etmeden para kazanmak isteyen herkes günün birinde mutlaka duvara tosluyor.
Tarih tekerrürden ibraret hatırlatayım.
imza.
--spoiler--

bitcoin ponzi diyen lavuklar bitcoinin adını daha çok duyurmak dışında bi etki yaratmıyor zaten yatırımcıları için, dert etmeyin. btc 400 lirayken de vardı aynıları, 4000 de de vardı, 40k da da vardı, yarın 400k olduğunda da olacak. btc yi besliyolar farkında olmadan o kadar

--spoiler--

Tek Sorum şu
Bu bitcoin denen parayı kaç tane kurumsal firma almış?
Cevap 0 a yakın. Alanlarda çok az miktarlarda almış durumda. Peki alanlar kimler söyleyeyim mi? kısa yoldan para kazanıp köşeyi dönme hayali kuran kimseler. Bu tür kimselerin Genelde sonu hep aynı oluyor.
Peki diyorum ki kurumsal firmaların bile itibar edip almadığı şeyi neden alsın insanlar?

Bakın izleyin tarihin en büyük ponzisi geliyor.
He belki o zamana kadar 200 300 hatta 500 bin dolarları bile test edebilir. Ama bir gün büyük ve ani çıkışlar olursa işte bilin ki o gün her şeyin bittiği andır.

Tarihin en büyük ponzisi
daha yeni tesla 1.5 milyar dolarlik btc aldi.

bir kripto para.
--spoiler--

bunun gibi cahil cühela tayfaya aldanıp ponzi söylemleri yüzünden fiyatlar 300-500 tl iken korkup almayan milyonlarca insanla dolu dünya : )

yukardaki arkadaşın belirttiği gibi daha 1 ay olmadı tesla 1,5 milyar $ lık bitcoin alımı yapalı.

yine twitter'ın ceo su daha doğrusu sahibi, kurucusu olan adamın bio'suna bi bak bakalım ne var orad

--spoiler--

Bitcoinin fiyatının hızla artıyor olması onun balon olmadığı anlamına gelmez. Aksine yarın öbürsügün bitcoin balonu patladığı zaman tahrip edici etkisinin fazla olacağı anlamına gelir.

2021 yılında dolar 15 20 tl olacak diyen tipler gelmiş burda bitcoin şöyle böyle iyi diye ahkam kesiyorlar.

Heee şu var belki bitcoin 200 300 hatta 500 bin dolarları dahi bulabilir. Hatta bence bulur da. Ama elinde bitcoin toplayan büyük kimseler bitcoinlerinin çoğusunu ani bir şekilde satacağı zaman ki işte o zaman görün siz şovu. bitcoininizi 5000 10000 dolardan satamayacaksınız.
Edit : büyük konuşmuyorum yanlış anlaşılmasın. Yatırım tavsiyesi de değil.
Çok fazla risk almayı seviyorsunuz buyrun.

Edit: denetimden uzak böylesine noliberal uygulamaların enin sonunda patlayacağını görmek çok zor değil.
Ulan 5-6 yıl önce atalım kenarda dursun diyerek 1 btc(belki daha fazla) kenara koyup unutanlar bugün köşe oldu. 327 $ ile başlayan btc bugün 51 bin $ seviyesinde.

görsel
şu an 52.836,90$/367.396,10₺ dir.
Düşüşü de yükselişi gibi sert olacaktır. iyi izleyin. Hiçbir şeyin fiyatı sonsuza kadar artmaz. Bakalım ne zaman başlayacak o sert düşüş.
Bitcoin trenini kaçırdık ama altcoinlerde hala fırsat olduğunu düşünüyorum. Yakalamak lazım.

Ben bunu almaya niyetlendiğimde daha yeni 20 bin doları görmüştü. Şimdi nerdeyse 53 bin dolar.

Bahtımı s2m.
ülkemizde bitcoinin caiz tartışması var. söyleyeceklerim bu kadar..
(bkz: `https://www.youtube.com/watch?v=cywo-zyTDlc`)
Milletin bu kadar biliyor olmasına şaşırdığım dijital para birimi https://youtu.be/cywo-zyTDlc
6 dolarken biz de öyle dedik.

Balon uçuyor.
Kıymetlimiz.
Patlıyor patlayacak diyerek vaktinde kenara 5-10 adet alıp atmadık amk. Bugün 10 btc 3.7 milyon tl. Ne kadar altcoin varsa yeni çıkarlardan 5-10 adet yatırımlık atıyorum kenara. illaki birisi bir kaç yıllık sonra pik yapacak. Bunun onda birisi kadar yükselsin kafi.
kimilerinin keşkesi, kimilerinin iyikisi...
58 bin doları geçmiştir.
Çok yakında 100Bin Doları geçer eminim. Herkesin almasını öneririm.
bitcoin ve tüm değerler ile ilgili bilgilerimi güncel olarak takip ettiğim bir site.
kaynak:https://muhabbit.com/
Gelecekte, 1 ila 2 milyon dolara kadar yükselecek olan sanal para birimi.
200 bin doları bile görür diyen var, sallayan sallayana hissiyatı uyandırmıştır. Ancak içimi de bir kurt kemirmiyor değil hani...