bugün

bira depozitolarıyla yine bira alınır ve bu kısır döngü aylarca sürer gider.
tahminen 2006 yılı temmuz ayı:

457 boş şişe x 150 yeni türk kuruşu= 68 yeni türk milyonu

- hasan abi, bize bir smirnoff üstüyle de bira, kutu olsun.* *
bir öğrenci evinin onlarca öğrenci tarafından istila edildiği gecenin sabahında, içmekten bitap düşmüş bünyelerin cebinde para kalmadığı için bir önceki günün kanıtlarının tekele teslim edilmesi, ve karşılığında alınan bozuk paralarla genellikle yumurta, ekmek ve hindi sucuk alınan hadisedir.
(bkz: boş efes şişesini paraya çevirmek)
hatırlıyorum da bodrumdan delik melik çuval bulup bi sürü şişeyi içine basıp bi ucundan ben diğer ucundan arkadaşım tutmuş utanmadan en yakındaki tekel büfesine götürüp "abi bunları alıcan mı?" dediğimde adamın yüzündeki o sırıtmayla beraber bizi ezen ne idüğü belirsiz bakışı unutmuyorum. para ne mi oldu ? am.na koyduk marketten makarna, dardanel ton, salça, yumurta ve domates almıştık 1 hafta falan idare etmişti bizi.

(bkz: eski günleri yad etmek)

tanım : parasız günleri düşünen öğrenci işi.
iki öğrenci evin balkonunda içer içer, şişeler birikir. gençlerden biri bakar bu böyle devam etmeyecek, içmeyi bırakır derslere sarılır diğeriyse devam eder. derse sarılan öğrenci okulu bitirir, iyi maaşla işe başlar, çalıştığı yerin müdürü olur. altına son model orta sınıf bir araba çeker, ışıklarda durduğunda arkadan biri bindirir. arkaya baktığında kırmızı bir ferrari olduğunu görür, iner, arabaya yönelir ve eskiden beraber içtiği ev arkadaşını görür.
- olm sen aylağın tekiydin, ne yaptın ne zamandır? nasıl aldın bu arabayı?
- şişeleri sattım!
eğer süreklilik arz ederse marketçi tarafından "bira şişelerini koyacak yerim yok" denilerek ortamdan uzaklaşmanız sağlanacak alışveriş çeşidi.
sahil kesiminde yaşayan ve geçim sıkıntısı çeken insnların şişe toplayıp yağtığı eylem.