bugün

başbakan ahmet davutoğlu'nun geçtiğimiz günlerde bilecik'e geldiğinde "bilecik adı ertuğrul olsun mu?" diye birşey ortaya attığı ve yeni bir tartışma başlatığı ilimiz.

http://www.haber11.net/ha...di_ertugrul_olsun_mu.html
kürt şehridir.
an itibariyle dada dandinista da ismi geçmiştir.

sokaklara döküldük şu anda.
Isminden buram buram iticilik kokan ve köyü andıran isme sahip memleket.
bu ilin ismini duyunca 2011 de Isparta da dağıtım iznine çıkarken Bilecikli arkadaşın memleketine otobüs bulamaması ilgi çekici olmuştur.
belediyesi ak masa olan şehirdir.
Ismi hakkında tepeyi bilek şeklinde sardığı için bilekcik daha sonra bilecik olduğu soylenilen şehrimiz.tüneller yapılmadan önce birçok kişi içinden geçerdi şehrin.
şeyh edebali türbesi de buradadır.önceden dumlupınar üniversitesine bağlı olan fakülteler şeyh edebali üniversitesine bağlanarak yeni bir üniversite kurulmuştur.
il merkezinde organize sanayi,mermer sanayi ve bir askeri birlik bulunmaktadır.
hızlı tren projesindeki duraklardan biridir.
ayrıca dört bölgeye komşu bulunmaktadır.(marmara,ege,karadeniz,iç anadolu)
http://i.hizliresim.com/j5vMLG.png

nescafe kampanyasındaki mercedeslerden birinin geleceği şehir. vaziyet alalım şehir karışacak.
Dün gece hdp bürosunun 3 bin kişi tarafından yerle yeksan edildiği şehirdir.

Küçük falan diye taşak altı yapanlar bir daha düşünsün. garip şehirdir bilecik.

Aman ha!
ilçesinin birinde oturduğum il. Nasıl olur da ilçe ilden büyük olur merak konusu.
Şehir merkezinde bir osmanlı arması bulunmaktadır.
An itibariyle ayak basip grand basaran hotel'de konaklamaya basladigim sehir.

Ilk etapta her seyin elinin altinda olmasini sevdim. Kucuk ve az nufuslu olmasi da hosuma gitti... bakalim 1 ay nasil gececek.

Hazir gelmisken yazar kardeslerle bilecik zirvesi yapmak da isterim elbet... massa'da cay ismarlarsiniz belki misafirinize.

Hadi bakalim.
Şehir vadiyi bilek gibi sardığı için bilekçik şeklinde ifade edilmiş ve adı bilecik olarak günümüze geldiği rivayet edilir.
türkiye'nin doğal güzelliklerine ev sahipliliği yapan şehirdir.

2015 tuik verilerine göre 680.000 nüfusa sahip şehrin en büyük gölü ise eğirdir gölüdür.

kişi başına 5 karaçam ağacı düşmekte ve büyük ormanlara ev sahipliği yapmaktadır.

türkiye'nin içinden ve dışından bir çok turist her yıl bu şehri gezmekte ve ödemiş'te güneşin grubunu fotoğraflamaktadırlar.

1880 yılına kadar malatya'nın bir ilçesi olan bilecik o yıldan sonra başlıbaşına bir il olmuş ve ilk bilecik valisi olarak 1883 kasım ayında kazım karabekir paşa atanmıştır.

şehir genel olarak muhafazakar ve çoğunlukla ak parti seçmenidirler. son genel seçimde akp % 98 oy olarak kombo yapmıştır.

etnik kökenlerin de birleşme merkezi olan bilecik, abazadan gürcüye çerkeşten türke bir çok ırka ve medeniyete ev sahiplilik görevi üstlenmektedir.

bilecik'in turşusu meşhurdur. dünya'nın en büyük bor madenide bilecik'tedir.

bilecik'li halk ozanı nami kurtulmuş'tan bir kuble;

El ele vermiş de gelen güzeller
Bir tanrı selamı vermez misiniz?
Mevlam sizi süs için mi yaratmış
Biz gel demeyince gelmez misiniz?

Karadır kaşınız yaydan nice olur,
Bugün dünya yarın ahret nice olur
Bir gönül yapması yüzbin hac olur
Siz gönül yapmasın bilmez misiniz?

Sümmani?yem ey dilyare niderim
Başım alıp diyar diyar giderim
Yarın mahşer günü dava ederim
Siz mahşer yerine gelmez misiniz?

kaynak: aa
güzel bir anadolu kentidir. çok bilinen bir yer değildir. kendi halinde bir şehir.
Bir gün problemlerin boyuma aşacağı kıvama gelirse kaçabileceğim şehirlerden biridir.

Halbuki hiçbir alakam yok ama adındaki -cik takısı bile gel be oğlum buralar rahat der gibi.
Bilecigi bilecik yapan her guzel sehir gibi icindekilerdir. Icindekiler olmasa bilecik siradan bir sehir olur.
karanlıktır.
hani her şehrin kendisine göre bir atmosferi vardır ya o açıdan karanlık yoksa güneşi bol, suyu serindir.
etrafı dağlarla çevrilidir ya da bazılarına öyle gelir.
1 Ay kalabildim daha da kalmaya dayanamadığım şehirdir.
adım başı müze görebileceğiniz bir şehirdir.
istanbul-sakarya-bilecik karayolunun geçtiği şehrin merkezinde 3 katlı apartman yüksekliğinde bir üst geçit yapmış belediye hemde asansörlü ama asansörün çalışıp çalışmadığını bilmiyorum çünkü merdivenleri kullandım bolca fotoğraf çektim tatlı bir yer küçük fazla büyük değil ama güzel yerleri var, yeşil bir yer komşusu 3 milyonluk bursa'nın küçültülmüş bir kopyası gibi. ha bıkmadan yaşanır mı orasını bilemem ama benim için geçtiğimiz haftasonu güzel bir gezi oldu umarım tekrar yolum düşer bu yeşil ve tatlı şehre.
Şimdi yeni yolun şehrin aşağısından geçmesiyle şöyle bir uzaktan süzdüğümüz şehir. eskiden şehrin içinden geçerdik. bildiğiniz şehiriçi trafik olurdu.
burası sırf osmanlı başkenti diye il.
Üniversitesinde okuduğum şehir. insan güncel başlıklarda görünce şaşırıyor ardından hüzünleniyor. Söylenenlerin aksine hali çok da içler acısı değil. ihtiyaçların hepsini karşılayabilecek seviyede fakat çok tercih edilecek seçenek yok. Büyük şehirden gelen öğrenciler söylentilerinde haklı ama çok çalışıp daha iyi yere gitseydiniz bre zındıklar. Sonuç olarak yaşadığınız yeri güzelleştiren sizsiniz diyip bilecik i kendi haline bırakalım.
aynı gün içinde olmak kaydıyla, hakkında en çok entrynin bugün girildiğini düşündürten şehir.

ana yolun şehrin dışına taşınmasıyla birlikte ıssız otogarı daha da ıssız olmuştur. anadolu üniversitesinden ayrılarak bağımsız bir üniversite olan okulun kampüsü şehrin epey dışındadır. kampüsten şehre gidip gelmek kolay değildir. şehir merkezinde seneler önce erotik filmler gösteren bir sinema vardı eskiden. hala var mı emin değilim.

ilçesi bozüyük bilecikten çok daha fazla gelişmiştir. böyle de şanssız bir ildir.