bugün

okumuş insanların ülkelerinde imkan bulamayıp başka ülkelere gitmesidir. akepe döneminde çok artmıştır. amerika'da ve avrupada ünlenmiş bir sürü türk bilim insanı var. türkiye onların kıymetini bilseydi şimdi bizim gururumuz olacaklardı.

beyni olan kişiler bu ülkede yaşamaya tahammül edemiyor işte.
Bugünlerde Afganiztan ve Suriye'den kaçaklar geliyor ve Türkiye'nin doktorları ve mühendisleri yurtdışına gidiyor. Beyin göçü budur.
Son 7 yılda 12000 akademisyen türkiyeden gitti.
görsel
.
çoğu gencin hayalidir.
içinde bulunduğum süper hadise.
ileri düzeydeki meslek ve bilim adamları ile uzmanların bir başka gelişmiş ülkede yerleşip çalışmak amacı ile kendi ülkelerinden ayrılması (isim) anlamına gelen bir kelimedir. ileri düzeyseler tabii ki de yurt dışında çalışırlar. Hem para çok kazanırlar orada hem de emeklerinin karşılığını bol bol alırlar.
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in Sağlık bakanı Fahrettin Koca'ya yönelik sorduğu yurt dışında eğitim almak ya da çalışmak isteyen hekimlerin sayısını Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yanıtladı.

Buna göre 2012 - 2020 yılları arasında Türkiye'den başka ülkelere giden tıp doktorlarımızın sayısı 2.588. Böyle giderse doktorumuz da kalmayacak.

2012 - 59 kişi
2013 - 90 kişi
2014 - 118 kişi
2015 - 150 kişi
2016 - 245 kişi
2017 - 482 kişi
2018 - 802 kişi
2019 - 427 kişi
2020 - 215 kişi
20k senelik az geldi geldi bana ama Polonya Macaristan falansa yeter. Ne oldurur ne güldürür.
Pandemi sınavında dünya adeta döküldü. Ülkemiz ise sağlık sistemi ve yönetim tarzı ile taraflı tarafsız herkesimce takdir topladı. Bu nedenle Özellikle abd ye göç etmiş tıp alanındaki çoğu beyinlerimiz vatanlarına geri dönme kararı alarak tersine göçü başlatmayı ciddi bir şekilde düşünüyorlar.
beyne ihtiyaç duymayan çoğunluğun yarattığı sonuçtur.
kendi ülkesinde bir takım durumlar yüzünden uzun vadede beyin potansiyelini değerlendiremeyeceğini düşünen bireyin kullandığı (yanlış)seçim.
Adı üstünde beyni olanların beyinsizlere tahammül edemeyip, beyni olanların yanına göç ederek daha adaletli bir yere gitmesi anlamına gelir.
Ekonominin dibe vurduğu yerlerde görünen şeydir.
beyni olanlar gidiyor.
Şu sıra sıra ülkeden kaçmak isteyen bir kitle var. Bunu bir zamanlar ben de düşünüyordum ama sonra vazgeçtim. Neden vazgeçtim? Hemen açıklıyorum.
Bu ülkede cidden okumuş bir kitle var ise ve imkan bulamıyorsa gitmeli. Mesela adam "ATOM MÜHENDiSi" abi git, sana orada daha iyi iş imkanları var. Sen git. Diğeri nalbur ya, yurt dışına gitsen ne olacak? Ne yapacaksın? ingilizce konuşan çivi mi satacaksın? Gittiğin ülkeye bir faydan olacak mı? Hayır. Tarih okumuş, Türk Edebiyatı okumuş, Kamu Yönetimi okumuş hepsini geçtim bunları bile okumamış bir adam, onu bile geçtim dili dahi olmayan bir adam yurt dışına gidip ne yapacak abi? Ben diyeyim mi? Beğenmediğimiz Suriyeliler gibi olacak. Sığınmacı. Bir vasfı olmayan, boş adam olarak yaşayacak. Sen zaten boş adamsın. Orada yine boş adam olacaksın. Seni engelleyen bir şey yok ki abi. Yok ya.
Zerre sevmem Tayyip'i ama "ülkeyi ne hale getirdiler abi ya, naptılar buraya" demek diye bir şey yok. Bir gecede mi oldu? Bu adamlar bu hale getirdiyse evet suçlu ama susan "Bana dokunmayan yılan üçüncü sınıf Türk dizi sektöründe başrol oynasın" diye diye bu hale getirdik biz. internette okuduklarımızı en az o adamlar kadar ciddiye alarak, kitap kapağı açmak yerine ideolojimizi bile saçma sapan Facebook sayfalarından öğrenerek biz yaptık biz. Onlar kadar biz de yaptık. Gittin, sığındın, orada yaşıyorsun ama bir vasfın yok diyelim... Sevmediğin Suriyeliden ne farkın kaldı? Ama Aziz Sançar bak iyi bir örnek; adam gitmiş, saygınlık kazanmış. Böyle olacaksa herkes gitsin. Ama aynı şeyi başka ülkede yaşayacaksan ne anlamı var? "Ama abi orası özgür" babacığım burada da özgürüz zaten. inan özgürsün ya. "Kürtler daha özgür abiiiiiiiii" değil be güzelim 20 sene önce o adamları asit kuyularına atıyorlardı. Yemeyelim birbirimizi... "Suriyeli maaş alıyor abi" yok canım ya onu Birleşmiş Milletler fonu ödüyor, senin ülkenden pek çıkan bir şey yok. Tabi sen bunu bilmiyorsun, bilgi dağarcığın... Sosyal Uyum Yardımı fonu vardır AB ülkelerinin, oradan alıyorlar. Ha yine mi beğenmedin? Sen de onlar gibi olacaksın zaten. O mülteci, sen de mülteci. Biz ona nasıl bakıyorsak sana da öyle bakacaklar. O yüzden kalın babacığım. Ben de gideyim, sen de git, o da gitsin sonra ülke cahil, okuma, yazmayı 27 yaşında öğrenen adamlara kalsın. Ülke konusuna ne yönden baktığımı çoğu bilir, ben öyle Vatan, Millet, Sakarya bir adam değilim. Ama bu toplum ve toprakları cehalete terketmek, bu toprakları o cehaletten çıkartanın kemiklerini sızlatır. Velhasıl son kez diyorum, eğer kendinizi ispat edecek bir şeyseniz. Ve burası kıymet bilmiyorsa gidin. Ama hiçbir şey iseniz, hiçbir şey iseniz Mars'a çıksanız yine hiçbir şeysiniz.
iki şekilde olur:

beynin kafayla birlikte göç etmesi.
beynin kafadan göç etmesi.
valla bunun geri donusu yok. hukumet siksen geri getiremez o adamlari. hele para verecegiz demeleri yok mu. bu adamlar zaten burada para kazanan adamlar. 10-20k arasi kazanan adamlar. dertleri para olsa zaten gitmezler, cogunun gittikleri ulkelerde aldiklari para 3-4 bin euro. daha aza gidenler de var. adamlarin dertleri huzur icinde, somurulmeden yasayip, cocuk buyutmek. bu dunyadan istenebilecek en basit seydir sanirim.

Vatan millet sakarya yapip bu adamlari cagirmak cok sacma. 70 yil omrumuz var, milyonlarca gerizekalinin yaptigi secimlerin pisligi temizleyecek degil kimse. Giden adamin gozu arkasinda kalmasin hic. Hayatin tadini cikarsin. Turkiye sinema sirketinden sanatcilarina, koydeki vatandasindan siyasilerine herkesin birbirini sikmek icin firsat kolladigi sacma sapan bir ulke.
akıllı oldukları için gidiyorlar zaten. beyinsiz olsa kalıp bu cefayı çekerdi.
ülkeye giren arap sayısından daha fazla eğitimli insanımızın, daha huzurlu bir hayat için özellikle batı ülkelerine gitmesine sebebiyet veriyor.
bu durumu durduramazsak milletimiz ciddi anlamda yara alacaktır. dış mihrakların asıl istediği şey bu. en son bizi bu şekilde bölecekler. içimizden biri gibi görünen birilerinin ülkeyi bölmesi kaçınılmaz

http://ilkkursun.site/dok...FaxlVII123-2vqUWfeibKE7Vk
haklı olarak türkiyenin dış güçlere gönderdiği gençlere verilen ad. insanlar değer görmez ise kaçarlar.
"onlar gitsin, şunlar da gitsin ama bunlar gitmesin yaa" ağlaklarının bin sene bile geçse anlamayacağı ve çözemeyeceği hadise.
dogudaki kullanmadigi elektirigin parasini batidaki adamdan alan ve elektirigine bile sahip cikamayan devletten hak ve hukuktan umudu kalmadigi icin gitmesi yeterli sebep bence.
aklı olan gidiyor demek ki.
Bir ülke için büyük kayıp.