bugün

Korkakların, tırsakların beklentisidir.

Şuraya bakın, kaç kişi utanmadan sıkılmadan bunu bekliyor. Yazıklar olsun.

Vicdanınız nasıl rahat ediyor be abicim? Nasıl utanmadan sıkılmadan ''inşallah çıkar yhaa'' minvalinde bekleyebiliyorsunuz? Gören de hepinizi tübitakta bilim insanı falan sanacak. Sivilde de bi bok yediğiniz yok aslında.

Bu pembe götlülerin tek bi savunması var hep. ''Savaş çıkarsa herkesten önce giderim yhaaa'' derler. Bok gidersiniz savaşa mavaşa. ılık götünüzü evinizden çıkarmaya korkarsınız sizler.

Hep de aynı suçlamayı yaparlar. ''Sen gittin de naaptın, patates soydun.'' He abicim he, hakkaride jandarma komando olarak inan ki patates soydum. Sümbül dağında, mordağlarda, çaltıkorunda, ortaklar/bağyurdunda, çukurcada, şırnakta, 2 defa geçtiğim kuzey ırakta hep patates soydum ben.

Sizler hiçbir zaman bilemeyeceksiniz şehit düşmüş en yakın arkadaşınızı kucağınızda taşımayı. 50 yaşına gelmiş koskoca tümgeneralin gözleri dolmuş bir şekilde ''aslanım benim'' diye size sarılmasının verdiği gururu bilemeyeceksiniz. Adam paşa lan paşa, koskoca paşa gelip sarılıyor. Sizler hiçbir zaman bilemeyeceksiniz çatışmada yaralanıp askeri hastanede yatarken komutanlarının koşarak seni ziyarete gelişini. Hiçbir zaman askerlik anınız olmayacak. ''Bölükte bir başçavuş vardı...'' diyerek anlatamayacaksınız anılarınızı.

Abicim çok değil yahu. 5 ay veya 12 ay, süreniz her neyse gidin yapın abicim askerliğinizi. O gururu yaşayın, inanın bana tezkere aldığınızda yaşadığınız gurur bambaşka. O yemin töreninde ailenizin sizi gururla izlemesi bambaşka.

Şu patates soyma geyiğini de bırakın lan. Askere gitmemiş herifler patates soyma geyiği yapıyor burda utanmadan. Abicim her askeri birlikte sivil memurlar var yemekleri yapan. Mesleğiniz aşçılık değilse mutfağı görmüyorsunuz bile.

Eksiye abanacak olanlar hiç kusura bakmasın. Otu boku bahane ederek askerden yırtmaya çalışan kim varsa ileride ailesine, karısına, kızına da sahip çıkamaz. Vatanını savunmaktan kaçanlar ailesine nasıl sahip çıksın ulan?

Dediğim gibi, çok değil sadece 5 ya da 12 ay. Okulu, işi vs bahane ederek gitmemezlik yapmayın abicim. Osuruklu göte arpa ekmeği bahanedir, siz o osuruklu götlerden olmayın. Askerlik vatan borcudur, yapın ve o gururu yaşayın.
Yakında çıkacak nasılsa... çok uzatmamak lazım.
yaş 18 bedel 18 olmasını bekliyorum açık ve net.
Yaş 25 bedel 15.

Edit: ben demiştim.
Doğru mıntıkaya hala konuşuyor bık bık. Şüphesiz balikesirli askerliği onbaşı olarak yaptı.
başbakanın en son beyanatlarından (askere gitmesi gereken çok kişi biriktiği vs vs) bir kez daha çıkmasına yol yapıldığı izlenimi doğmuştur.
aşağıdaki rakamlar içler açısıdır:

askerlik çağı gelmiş olanların sayısı 585.210,
yoklama kaçağı 570.422,
bakaya 56.947, firar 5772.
askerliğini ertelemiş olanlar 2.930.279, bu öğrencilik dışında erteleyenler.
Bir de öğrencilik nedeniyle ertelemiş olanlar var, onlar da 1.885.438.
silah altında bulunan er sayısı da 360.869.
Ve 2019’da planlanan silah altına alınacak sayı 345.933.

5,5 milyon gibi büyük bir sayı var ortada.

bu olayı toplumu kucaklayacak bir şekilde yapmalarını dilerim.
yukarıda kaçak durumunda olan kimsenin futbolculardan daha niteliksiz iş yaptığını sanmam.
artık sizler bedelini veriniz.
askerliğinizi yerine getiriniz.
Bedelli askerliği savunan biri 1 askerin devlete maaliyetinin 12 ay boyunca 40 bin lira olduğunu söylemiş. Kardeş bu adamlar ayda 2 bin lira maaş alıp her ay üniforma filan değiştirmiyor. Sen nerden çıkardın 40 bin lirayı. Bir askerin devlete maaliyeti ayda 500 liradır. 12 ayla çarp 6 bin eder. Ve bu asker bu paraya bayağı bir hizmet eder orduya. Siz sanıyorsunuz ki asker yatıyor boşa. Öyle değil. Her askerin belli işi vardır bildiğin devlet memuru gibi çalışır.
Devletin belirlediği bir ücret karşılığında askerlik hizmetini tamamlamak.
seçim sonrasında, yaş sınırının 25, bedelin ise, 15-20 bin Türk Lirası olarak belirlenerek çıkacaktır.

Seçim öncesi konuyla ilgili acıklama yapılmasa dahi, konuşulduğu, artı ve eksilerinin görüldüğü ve uygulanmak zorunda oldugu belli olan bir calısmadır.

Düşük dahi olsa ikinci bir tahminim ise, yaşı daha da düşürerek, Sebepli - sebepsiz bekleyen 5 milyon birikmiş genci, temizleyecek ve askerlik süresini kısaltarak, tek tip askerlik ile, profesyonel askerliği resmi olarak hayata sokacak, bu sayede şimdiki gibi birikmeleri de engelleyeceklerdir.

Bedelli bekleyen arkadaslar gönlünü ferah tutsun.
Lafının bitmesi için profesyonel askerlik artık ciddi ciddi konuşulmalı.

Benim gibi Kısa dönem askerlik yapanlar bilirler ki o yaptığın 5-6 ay askerlik devlete verdiğin maddi zarardan başka bir şey değil...
mhp bile destekliyorken bu tatlı su milliyetçileri neden hala konuşuyor? gümbür gümbür geliyor!! bedeli 18-20 bini geçmemelidir. yaş sınırı olmazsa lokum olur ama olursa +27 olacaktır.

edit: fakir yapamıyor zengin yapıyor len mk diyenler 10 bin dölar olsun diyor. bu milliyetçilerde omurga da olmuyor zaar.
Artık kabul edin askerlik yaparak erkek olunmuyar.
çünkü biz fakirler enayi..
bedeli 2012’de ki 30 bin türk lirasınının bugünki karşılığına denk gelmezse eğer..

şerefsizim meclis önünde pos makinemi duvara çarparım..
Yahu bi bitmedi su fakirlik duyariniz. Herkesin elinde apple var, 5kyi bir telefona vermeye erinmeyen tipler, 20k bedelliye fakir edebiyati cekiyor.

Bir de su yok 50k olmali diyen tipler yok mu. Lan ben resmen ozgurlugumu satin aliyorum burada. Ortada boyle mal bir durum var, olmasi gereken ben askere gelmiyorum pampa diyip hayatima devam etmekken, 6 aylik ozgurlugum icin devlete para veriyorum.

2018 yilinda askere gitmemek icin para veriyorum arkadaslar ben, kopruden gecmek icin para veriyorum. Lan bunlar bir tek benim mi tuhafima gidiyor ya.
Yerine göre gerekli olabilir. Sağlam bir işi olup evli barklı çoluklu çocuklu kişiler için iyi olabilir fakat ben ve benzerlerim için askerden kaytarmaktan başka bir şey değil. Bak yaşıtlarım olan arkadaşlarım gelmek üzere askerden. Büyük konuşmak istemiyorum da beddeli yapmam ben. Ben kaçayım sen kaç kim kalacak? Dedelerimiz, babalarımız gitmedi mi?
Enflasyon bu kadar yüksekken, savunma sanayiine bu kadar yatırım yapılıyorken, askerlik çağına gelmiş milyonlarca kişi varken eğer bedelli askerlik çıkarsa bayağı bir pahalı olacaktır.
4 5 alternatifle beraber hazırlıkları tamamlanmıştır.
http://www.hurriyet.com.t...azirliklar-tamam-40874705
Askerlik yükümlülüktür. Keyfe keder ücreti mukabilinde yapılmasına oldu bitti karşıyım kardeşim hasan ağanın hüseyın amcanın vs. Çocukları nasıl gittilerse herkes de gitmeli ya seve seve yada sike sike bu işi yapmalıdır. Sözüm kimseye değil şahsi kanaatim bu yöndedir söz yüce devletimizindir.
Fukaraların ve babası çulsuz olanların uzaktan baktığı müthiş oluşum. Siz askere gidin bir zahmet. Biz varlıklılar için yapılmış bir sistem bu.
Bir taraftan askere gitmek istiyoruz diyenler, bir taraftan bedelli çıksın yoksa oy yok diyenler, bir tarafta da bedelli çıkarsa kızarım, oy yok diyenlerin konuştuğu konudur.
(bkz: kardeşim köz getir seri)
Her ne kadar pek mantikli gelmese de oyunu bedelliye gore kullanacak arkadaslari anlayabilirim. Ancak bedelli icin akpye oy verecekleri anlayamam. Bu adamlar daha once de soz verdiler ve tutmadilar. Kaldi ki simdi de oldukca yuvarlaj konusuyor. Yok sunla konusurum, yok bunla konusurum. Secim sonrasi konustuk, pek musait degil zaman dese ne yapacaksiniz? Bunlara guven olmayacagini hala mi anlamadiniz anlamiyorum. Kaldi ki zaten hem meral aksener, hem kk hem de muharrem ince bedelli cikaririz dedi. Alternatifler varken neden daha once soz verip tutmayan birine, soz verdi diye oy vereceksiniz.

Savunma bakani her sey hazir der, ama bir siki soylemiyor. Ney hazir amina koyayim ne? Soylesene yasi parayi. Bos bos konusuyor. Akilli olun kardesim akilli. Esek bile ayni cukura iki defa dusmez.
Gündemdeki Haberler
güncel Önemli Başlıklar