bugün

ısrarla ve bile bile hatalı nitelendirilen durum. başıboş tehlikeli köpek sorunudur. bütün köpeklere saldırgan yaftası yapıştırmaktan vazgeçin ve köpeklerden çok insanlardan çekinin. en büyük kötülükler insandan çıkıyor çünkü.
siyasiler tarafından bir türlü önemsenmeyen konu.
düzeltilerek belirtilmesi gereken durum. adam hatalı genelleme yapıp tehlikeli olanların yanında olmayanları da hedef gösteriyor. çok bir şey istemiyorum. sadece masum ve tehlike içermeyen sokak köpeklerine dokunmayın. hem köpekler çoğu insandan daha güvenilir ve iyi niyetlidir, bunu da bilin. çok fazla şey istemiyorum. lütfen anlayın.
Benim elimde olsa hepsini tek kararname ile öldürürüm. Ama bizim elimizdeymiş gibi neden açıklama yapıyorsun? Iyisi kötüsü diye bir şey yok. Bunlar bir araya geldiği zaman vahşileşip sürü halinde insan avına çıkıyorlar. Sokaklar köpeklerin yaşam alanı değildir.

https://x.com/bpthaber/status/1779469216804155598

Bir sonraki sefer bir ittaparın başına gelmeyeceği ne belli?
ciddiye alınması gereken bir sorundur. 2 gün önce köpeğimi gezdirirken bir anda kangal köpeğin teki geldi köpeğimi ısırdı. bunlara acil çözüm bulunmalı!
başıboş köpek sorunu değildir kontrolsüz alanlarda köpeklerin sağlıksız şartlarda tutulmasıdır.
bakın her yerde diyorum sokak köpeklerini ve sokak kedilerini toplamak eko sisteme şehrin dokusuna büyük zarar verir. ivyırktaki paristeki gibi kanalizasyonlardan kedi kadar sıçanlar türer. halk sağlığı tehlikeye girer.
kontrollü kısırlaştırma (3te 1 oranında üreyen bırakark) ve düzenli besleme ve bakım yaparak sorun çözülebilir.
bu şekil sürekli bakım masraflı gibi gözükse de uzun dönemde gerek halk sağlığı gerekse sürdürülebilir çevre politikaları açısında en ucuz çözümdür.
ittaparlar için başka hayvanların canı hiç önemli değildir.

https://x.com/bosunatikla...tatus/1779493682271387836
Bu işin bütçesi senede 3-4 milyar dolardır, bunun da yarısı kara paradır.

Nasıl kara:

Kaçak getirilen hayvanlar..
Veterinerlerin son zamanlarda işi azıtması .. 10 vitaminli mama yapıyorum, 30 vitaminli yapıyorum.. çoğu da, artık yiyeceklerden yapılan, tamamen vergi harici paralar..

Derneklerden cebellize edilen bağış-vesaire paraları..

Maliye bakanı iban avlayacağına, beş dakikada bu sorunu çözet, ciddi de gelir kaydeder ama… nedenini anlayamadığım bir popülizm kasılıyor bu konuda..
--spoiler--
akp'nin ve it tapar terör örgütünün marifetiyle sayıları 10 milyonu bulmuş ve insan yaşamını ciddi ölçüde tehdit eder hale gelmiştir. kuduz ve dışkı bakterilerinin yarattığı tehlikenin yanında kendisini koruyamayacak durumda olan yaşlılara ve çocuklara saldırıyorlar
--spoiler--

Ak parti mi?
Belediyeler ak partili mi?
Sokak hayvanlarının toplanması belediyelerin vasifesidir.
Belediyeler ak partiden çıkalı yıllar oldu. 5 yıldır chp'li Belediyeler çalışsalardı bu sorunu çözerlerdi.

Hala ak parti diye havlıyorsunuz (!)
olan sorun. ama hatalı genelleme ile aktaranların masum köpekleri de zan altında bırakıp hatalı duruma düştüğü sorun.
tehlikeli, saldırgan köpekler var mı ? var. ne yapılmalı ? toplatılıp barınaklarda rehabilite edilmeleri gerekiyor.
ama sen hatalı genelleme yapmakta ısrar edip havlaması bile zor duyulan, saldırgan olmayan köpeğe de kafayı takarsan, ben sana ciddi ciddi kızarım.
masum ve saldırgan olmayan köpeğe dokunmayacaksın arkadaş. hatta ona çoğu insandan çok güveneceksin. çoğu insanı itici ve kötü yapan özellikler o hayvanda yok çünkü. rahat bırakın onu. bırakın uzansın yatsın.
--spoiler--
ak parti mi?
belediyeler ak partili mi?
sokak hayvanlarının toplanması belediyelerin vasifesidir.
belediyeler ak partiden çıkalı yıllar oldu. 5 yıldır chp'li belediyeler çalışsalardı bu sorunu çözerlerdi.
--spoiler--

5199 numaralı yasayı babam çıkarmadı Tayyip Erdoğan çıkarttı. Bu yasa yüzünden belediyeler hiçbir hayvanları toplayamıyor itlaf edemiyor.
--spoiler--
5199 numaralı yasayı babam çıkarmadı tayyip erdoğan çıkarttı. bu yasa yüzünden belediyeler hiçbir hayvanları toplayamıyor itlaf edemiyor.
--spoiler--

aklımızla dalga mı geçiyorsunuz yoksa geri zekalı mısınız?
Yasaya göre, belediyelerin sokak hayvanlarına dair esas görevleri kuduz ve iç dış parazit aşılama; bakım, tedavi, beslenme ve popülasyonun kontrol altına alınması için kısırlaştırma çalışmalarını yürütmektir.
itlaf etme kardeşim ne hemen itlaf itlaf nedir?
barınaklar yap topla, kısırlaştır.
yasa itlafa izin vermiyor ama hayvan barınaklarına toplamana ve kısırlaştırmana engel değil.
madem ak parti memleketi mahvetti falan sen düzelt chp. ne güzel iş lan milleti kandırıp oy alıp koltuğa oturup icraat yapmayıp suçu ak partiye atmak.

pardon para mı yok?
para çok var çoook.

görsel
Ben tehlikeli ve tehlikesiz ayrımında da şerh koyuyorum..

20 tanesi bir araya geldiğinde saldırıyorlar zaten. Bireysel saldıran köpekler genelde, zaten tehlikeli olan ırklar..
Sulh içinde çözülmesi gereken olay.Sokaklarda köpek olmaz.Herkesin çoluğu çocuğu var, savunanların bebelerinin başına bir durum gelse ne yapacaklar?Sistemli şekilde toplatılıp hayvanlar için yapılacak bir alana konulması faydalı olur.Orada hayvanseverlerden bir ekip başında bulunur bakımlarını üstlenir.
açık ve net biçimde başıboş tehlikeli köpek sorunudur. bütün köpeklerin tehlikeli olduğunu iddia etmek de iddia eden de komiktir. lütfen bu hataya düşmeyelim ve dikkatli olalım. onların çoğu insandan daha iyi ve güvenilir olduğunu da bilin. asıl insanlardan korkun.
Sözlükte dolanıyor bazıları. Açtıkları başlıklardan belli ediyorlar kendilerini.
https://x.com/m3vzu/status/1780344553125384572

Bu insanlar artık kurtarılamayacak kadar kendinden geçmiş, insanlıktan çıkmış, ittapar olmuşlar. Bunlar değil de masum yaşlılar çocuklar zarar görüyor ya ben ona yanıyorum. Ve neden bu azınlık itçilerin söylemlerinin başıboş köpeklerden kurtulmak isteyen milyonlarca insandan daha önemli olduğuna anlam veremiyorum.
chp'li, tipli her ne zikimse bilumum solcunun ve akp içindeki bazı rantçıların başımıza bela ettikleri sorundur.
bugüne kadar iki kere saldırıya uğradım ve ikisinde de can havliyle yola doğru koştum. allah merhamet etti de bir arabanın altında can vermedim.
Sözlükte de çok gelişigüzel havlıyorlar.
Başıboş tehlikeli ve saldırgan köpek sorunu olarak düzgün ifade edilmesi gereken sorun. Hatalı genelleme yaparak tüm köpekleri zan altında bırakmaya gerek yok. Bu ayrım konusunda bilinçlenmemiz gerektiğini düşünüyorum. Zararsız köpekleri rahat bırakın.
Evcil hayvan satışlarında hayvanlar çiplenmeli ve satın alan kişinin kimliği bu çipe kayıt edilmeli. Bu hayvan sokakta terkedilmiş olarak bulunduğunda sahibine iade edilmeli. Aynı hayvan 2 defa terkedilmiş bulunursa sahibine sert bir para cezası uygulanmalı. Adresi değiştiyse yakalama kararı çıkarılmalı. Hayvan sokakta başıboş haldeyken birine saldırırsa sahibi cinayete teşebbüsten yargılanmalı ve cezalandırılmalıdır.
Bu sorunun oluşmasında ve büyümesinde temel faktör maymun iştahlı bu hayvan sahipleridir.
bütün köpekler tehlikeli olmadığından ve her gün tehlikeli olmayan köpeklerle de karşılaşıldığından, yanlış biçimde tüm köpekleri hedef göstererek dile getirilen sorun. bu konuda çok dikkatli olalım lütfen. bırak ısırmayı, doğru dürüst havladığını duymadığım köpekler var. ne istiyorsunuz ki onlardan ?
Hayvanları sevmeyen ittaparların umrunda olmayan sorun.

--spoiler--
madem ak parti memleketi mahvetti falan sen düzelt chp. ne güzel iş lan milleti kandırıp oy alıp koltuğa oturup icraat yapmayıp suçu ak partiye atmak.
--spoiler--
Ben CHP'li değilim. CHP'li belediye başkanı, sokak köpeklerini metrolarda, otobüslerde, vapurlarda gezdiren bir adam. Yasayı çıkartan akp, bayıla bayıla uygulayan CHP. Başıboş köpek sorununu asla çözmezler çünkü bunlar çözümün değil sorunun parçaları.

--spoiler--
ülkenin en büyük beka problemi içinde barınan 20 milyon neidüğü meçhulken onları değil köpekleri konuşturabilmek akp'nin en büyük başarılarından biri.
--spoiler--
Arkadaşım ben en başından beri zafer partiliyim zafer partisine oy veriyorum. sığınmacılar konusunu da sürekli gündeme getiren birisiyim sen hangi partiye oy veriyorsun da böyle konuşuyorsun? Sığınmacılar sorunu varken başka sorunları da yok mu bu ülkenin?

--spoiler--
hayvan düşmanları gerçekten milli güvenlik sorunu halini almaya başladı.
--spoiler--
Gerçek millî güvenlik sorunu ülkede 10 milyon başıboş sokak köpeğinin insanlara ve diğer hayvanlara saldırdığını ve toplum sağlığı ve canı için büyük bir tehlike oluşturduğu halde bu sorunun devamlılığını sağlayanlar ve çözümüne engel olanlardır. Ayrıca ülkedeki 15 milyon sığınmacı ve kaçağın Türkiye'de kalmasını isteyenlerdir. (Bunu da diyeyim de gönlün olsun) Birinin canını riske attığımı nereden çıkarttığını anlamadım. burada insanları avlayan başıboş sokak köpeği sorununun çözülmesini talep edenler değil sokak köpekleridir.
Ben hayvanları severim ve onların yaşamlarına da saygı duyarım. Ancak benim için hiçbir hayvanın canı insan canından daha değerli değildir. Ayrıca sokaklar köpeklerin yaşam alanı değildir.

Hayvan sever olduğunu iddia eden ittaparlar, başıboş sokak köpeklerinin parçaladığı kedilerden, küçükbaş hayvanlardan, karetta karettalardan ve daha nice hayvandan utanmadan hayvan sevdiğini söyleyebiliyorlar. Bu köpeklerin saldırıp öldürdüğü, yaraladığı, sakatladığı insanlardan ve ailelerinden utanmasını geçiyorum.

Kısırlaştırmak çözüm değildir bunu matematiksel olarak burada ortaya koydum daha önce. Barınak asla çözüm değil hatta çözümlerin en saçmasıdır. 10 milyon sokak köpeği için 6 tane konya büyüklüğünde barınak yapılması gerekmektedir. En mantıklı, en ucuz ve en çabuk çözüm toplu itlaftır. Ister beğenin ister beğenmeyin ama bundan daha iyi bir çözüm yoktur. Ha bundan iyisi Çin'e satmaktır ama bu başka bir mesele.