bugün

bir grup laik(!) öğretim üyesinin talihsiz beyanatıdır.
türbanın üniversitelerde serbest bırakılması halinde derslere girmeyeceklerini açıklamışlar, modernliklerini ve çağdaşlıklarını gözler önüne sermişlerdir.
şimdi sorarım sizlere ey aydınlık türkiye'nin ilim irfan ışıkları. şimdi sizin evladınız başı açık olduğu halde üniversiteye gitse ve türbanlı öğretmen onların başı açık diye derse girmese hoşunuza gider mi.
bu işlerin çözümü derse girmemek yahut bir nesneyi yasaklamak olmamalı. pi sayısını üç kabul edeceğinize bu konuları düşünüp çözüm bulmaya çalışsanız daha iyi olmaz mı.
bu tip davranışlarla cahil halkın tepkisini daha çok üzerinize çekiyorsunuz. sonra da düşünür durursunuz akp nasıl oldu da yüzde 47 oy aldı diye. bu kafayla giderseniz önümüzdeki seçimlerde bu yüzde kırkyedi olacak size yüzde yetmiş yedi.
her ne kadar yanlış bir haraket olsa da tamamen kişinin keyfine kalmış bir durumdur. bir sürü genç kadro diye bekliyor zaten. istemiyorlarsa basıp istifayı ayrılsınlar. isteyen pek çok kişi var merak etmesinler.
(bkz: turban turban turban)
korkarım ki bir sonraki versiyonu;

(bkz: baş örtülü vatandaşları tedavi etmeyiz) olmasın...

(bkz: calm down please)
basortulu ogrenciler icin yapilmis en buyuk iyiliktir. oyle ya, bu kadar zeka yoksunu "akademisyenlerden" kim ders almak ister?
(bkz: bir grup laik öğretim üyesi)
''sevgili sözlük bu gün bir grup laik öğretim üyesi şöyle şöyle demiş. lakin bunların bir ismi yok, o yüzden ben bütün laiklere bok atmayı kendime görev sayıyorum. bilimsel objektiflikten ya da en azından anlatım kurallarından uzağım ama ne de olsa arkamda yüzde 47 var onların oylarıyla bu entryde haftanın entrylerine sokarız elhamdülillah...''
akla ziyan açıklamadır. siyasi kararlar neyi gerektirirse gerektirsin bir eğitimcinin işi eğitmektir. kendini eğitime adamalıdır. laikliği en çok bilen insanlar olması beklenirken bu açıklamayı yapanların bi skim anlamamaları türkiye için kayıp. laiklik dini inançlara hoş görüyü de içerir oysa.
oldu olacak yemek vermeyelim, iş vermeyelim, aç kalsınlar açıkta kalsınlar da akılları başlarına gelsin dimi?
(bkz: yok artik daha neler)
(bkz: cagdas gecinen gerici yobazlar)
(bkz: laik yobazlar)
(bkz: biz de abarttik ama cikolatasini abarttik)
türbanlı bir doktorun, erkek hastalara dokunmamasından hiçbir farkı yoktur, hatta hastanın bu yüzden ölebileceğini düşünürsek çok daha masum bir düşüncedir.

türbanlı hakimin başı açık olan kişilere daha fazla ceza vermesinden hiçbir farkı yoktur, hatta kişinin bu yüzden cezaevinde daha fazla kalacağını düşünürsek daha masum bir düşüncedir.

türbanlı bir öğretmenin başı açıklara ders vermem ya da daha düşük not veririm demesi ile arasında fark olmayan düşüncedir.
-başörütü öğrencilere ders vermeyiz!
+hocam siz yök e bağlısınız ve yök bizim buraya girmemize izin verdi..
-..!!?
+zorlaştırmayın hocam istesenizde istemesenizde alıcaz o dersi.
-cesedimi çiğnemeniz lazım!
+töbe töbe la havle...
en az "çıplak erkek resmi çizmeyiz", "erkek hasta muayene etmeyiz" kadar aptalca bir cümle.
çok zordur
öfke duyduğumuz insanlara
bir şeyler öğretebilmek
fakat asıl
onların ihtiyacı vardır buna
(bkz: bertolt brect)
*
(bkz: yerim lan öyle laikliği)
kafalarıı kapalı olan öğrencilerin kafasının içlerine başka birşey girmeyeceğini, örneğin bilimselliğin ne olduğu, cumhuriyetin ne olduğu en önemlisi de özgürlüğün ne olduğunu blmeyen ve bildiğini öne süren kişilere karşı öğretim üyelerinin haklı açıklamsıdır. neden boş yere yer kaplasın ki sınıflarda? nası ola kafa kapalı bişey anlamayacakalar.
aynı hocalar yıllardır pkklı öğrencilere ders vermekte. ne yaman bir çelişki. bu ülkede fahişeler, ibneler, teröristler, hainler bu denli aşağılanmadı.
talihsiz bir açıklamadır. başörtülü öğrenciler gereken dersi verecektir.
sevindiğim hadise. şimdi düşünelim böyle düşünen insanlar ders verse ne olur öğrencilerin hali? bildiklerini de unuturlar..
bu sözü söyleyen öğretim görevlilerinin, eğitim kalitesinin düşmemesi için üniversite bahçesinde ot yolmasının bile engellenmesini gerektiren ifadedir.

edit: bu tür tartışmalardan başörtüsüne özgürlük isteyerek yanlışı düzeltmeye kalkanları suçlayan sözlük yazarı içine düştüğü tutarsızlığı sorgulamalıdır.
akp nin eseridir her yerde kutuplaşmayı büyük bir başarıyla gerçekleştirdiklerinin kanıtıdır sanki türban 15 sene önce icat oldu da son 10 senedir problem odu.
onlar ders almak istemiyor ki;

''zamanı geldi mi başörtülü kızlara selam duracaklar''

şimdi siz olsanız bu sözlerin muhattabı, bu kesimin temsilcisi insanlara tarafsız gözle bakıp sempati duyabilir misiniz?
ülkemizi getirmek istedikleri çatışma ortamına daha çabuk gelmemizi sağlayacak tutarsız ve dayanaksız söz. kesinlikle akademsiyen kimliğine yakışmıyor.
"başı açık olmayı bilim için bir şart sayma" gibi bilim dışı bir düşünceyi ortaya atan sözde akademisyenlerin ifade ettiği söz öbeği.

Sormazlar mı adama;
Başı açık olup da, bilim dışı yığınla adam yok mu üniversitelerde?
Başı açık olup da, torpille asistan yok mu?
Başı açık olup da, en pespaye görüşleri bilim diye anlatan akademisyen yok mu?
başı açık olup da, üds'den kopya çeken yrd.doç yok mu ?
başı açık olup da, ihsan doğramacı'ya, kenan evren'e, süleyman demirel'e, fahri doktora ünvanı veren yok mu?
başı açık olup da, asistalarına köpek muamelesi yapan yok mu?
başı açık olup da, sabahında doç, prof. olan yok mu aranızda?
Başı açık olup da, 1402'liklerin atılmasına ses çıkarmayan yok mu?

Başlatmayın türbanınıza. Önce siz bilim yaptığınızı ispatlayın, sonra türban takanlara ders verip vermemeyi dert edinin kendinize.

Edit: Eksi veren tahminen Kemalist olan sevgili arkadaşlara, ben komünistim. Sanırım türbanı desteklemediğimi belli eden bir tutumdur bu. Ancak herhangi bir konuya, tepki ile ebleklik arasındaki sınırı da bilmek için çabalayan birisiyim.
öğretim üyelerinin tartışma yaratmak için artık ne yapacaklarını şaşırdıklarının göstergesi olan saçma sapan söylemlerinden yalnızca biri.nasıl bi açıklamadır bu?sanki yalnızca açık olan üniversite öğrencisi okumayı hak ediyor ve yalnızca onlar iyi yere gelebilecek kapasitedeler ama başörtülü insanların bu ülkede okumaya,iyi mertebelerde çalışmaya, profesör,hakim vs. olmaya başlarını açmadıkları sürece hiçbir şekilde hakkı yok.neden?çünkü inançlarını özgürce yaşamak istiyorlar. o öğretim üyelerinin de, buna karşı çıkan diğer insanların da tek sorunu bu
baştakiler türbanı laikliğe ve atatürkçü düşünceye ters düşmesine rağmen hala siyasi simge haline getirmeyş düşünebilecek hale getirebiliyorlarsa rektörlerde üniversitelerde türbanı olmaz karşılayabilirler ki laik olan her insanın türbana sempatik bakması pek hoş değildir.Atatürk türkiyesinde cumhuriyetinde türban tartışmaları gereksizdir. günümüzde hala gerici insanların kara çarşaflı dolaşmasına göz yumduğumuz sürece türban tartışmaları sürecektir.çarşafa ses çıkarmadık türban nasıl olsa zararsız diye düşünüldü ve şimdi bu haldeyiz,üniversitelerden başlayıp anaokuluna kadar indirecekler ve irana döneceğiz,geleceğimden ümitsizim.
ben bilmem arkadaşım, çok fena çok...
bakın, erkeklere de ne diyorlar:

"dört karı ile evlenmene izin vermeyiz"

bunu bu hükümetin belediyelerinde, evlendirme kurumlarında çalışan kadrolu memurları diyor yahu!

toplanın agalar! demokrasi için! haklarımız için! bireysel ve çiftliksel özgürlüklerimiz için!

(bkz: 4 karıyla evlenmek bir haktır)