bugün

gelenek görenek ve dinimize ters düşmeyen, değerlerimizle çatışmayan bir çerçevede herkes özgürdür düşüncesindedir başbakan. sahiden özgürlüğün tanımı neydi, ben karıştırdım!
"benim istediğim gibi düşünmekte özgürsünüz"dür.
benim özgürlüğümün başladığı yerde siz özgürlüğünüzün anasınıda alıp gidin özgürlüğüdür.
terör özgürlüğüne gayet önem verir. kendi topraklarımızdaki adamları bulamıyoruz ne hikmetse. heronlarımız da var, allah utandırmasın.

vesselam...
biber gazı, jop ve baskılardan oluşan özgürlük anlayışıdır.
ingilizcesi kadar az olandır.

http://d1211.hizliresim.com/13/c/fv1vp.jpg
insanların özgür yaşamalarına saygıdan bahseden, ancak özgürlük konusunda başka şeylerde boş konuşan bir anlayıştır.
kapalı kadının özgürlüğünden bahsedip, başkalarının özgürlüğünü kısıtlamak çok çelişkili!
din çerçevesi kapsamındaki özgürlüktür.
sadece başbakanın değil bugünlerde ülkede yaşayan herkesin yaygın özgürlük anlayışıdır.

kendisi gibi düşünmeyeni küçümseme; hor görme, anlamaya çalışmaktansa ortadan kaldırmak isteme. özgürlük bu bizim için. herkesin istediği şeyi düşünebilmesi değil. kendi düşünceni başkasında da görmeyi isteme, taraf olmanın bokunu çıkartma, ayrışma. ayrışabildiğin kadar özgürsün şu an.

sadece başbakan-akp-cemaat çizgisinde değil ama bu. sol düşüncede de böyle. marksist düşünen kemalist düşünene bilenir; kemalist düşünen güleni sevene bilenir. özünde herkes kendisine yakın olduğu birinin düşüncelerini benimsemiyor mu oysa? yöntem olarak aşağılanacak ne var?

başbakan mı bu ülkeyi şekillendirdi yoksa ülke bu şekle girdiği için mi tayyip başbakan oldu bilmiyorum. ama hiç birimiz diğerimizden temelde daha farklı değiliz.

özgürlük konusunda hepimizin hazım problemi var.
en fazla hitlerin özgürlük anlayışı kadardır.
"en azından içinizden düşünebiliyorsunuz ya, söylemeseniz de olur" anlayışıdır.
imam hatip liseleri ve orta okulları açtırmak.
bu memleketin başına geçmiş en egoist adamın özgürlük anlayışı ne kadar olabilirse, işte o kadardır.

bakara surei 104. ayet meali:
Ey iman edenler, «Bizi güt, bize bak» demeyin, «Bizi gözet» deyin ve dinleyin. Kâfirler için acıklı bir azab vardır.

fatır suresi 5. ayet meali:
Ey insanlar, hiç şüphesiz Allah'ın vaadi haktır, öyleyse dünya hayatı sizi aldatmasın ve aldatıcı(lar) da, sizi Allah ile (Allah'ın adını kullanarak) aldatmasın.

lokman suresi 33. ayet meali:
Ey insanlar! Rabbinize karşı gelmekten sakının! Öyle bir günden çekinin ki o gün hiçbir baba evladına asla fayda veremez, evlat da babasına fayda sağlayamaz. Allah'ın vâdi elbette gerçektir. O halde sizi dünya aldatmasın ve çok hilekâr şeytan da sizi Allah ile aldatmasın, Allah'ın affına güvendirmesin!

yunus suresi 100. ayet meali:
Allah'ın izni olmadıkça hiçbir kimse iman etmez; Allah, azabı ve rezilliği, akıllarını kullanamayanlara musallat eder.
sadece kendisi için sınırsız özgürlük istemek, farklı düşünceleri ise boğmaktır. 10 yıllık pratikten çıkan tek sonuç budur.