bugün

aslında uçmalı kaçmalı süper kahraman filmlerine değer vermem ama eğlencesine izlerim. bu filmi de izledim. süper kahraman filmi sevemeyen biri olduğum halde benden geçer not aldı. bunun sebebi de sanırım fantastik bir tür olmasından ziyade dram yönü. film gayet ciddi bir şekilde işlenmiş. tipik amerikan filmlerinde ki saçma sapan sulu espriler yok. marvel filmlerini bu fimle kıyaslarsak marvelin filmleri el de lolipopla izlenecek bir film ama bu film gayet kasvetli ve ciddi olmuş. ve benim aradığımda zaten bu.

özet izleyin güzel film.

edit : kılıçlı seksi dilbere bittim.
Bomboş hatta bombok bir film.
aşırı dandik bir film. açık ve net.
herkesin öve öve bitiremediği, dandik olduğunu düşündüren film. nete düştüyse alırız bir link. açık ve net.
kötü senaryo, iyi kadro.
görsel
olayların çoğunun ''neden'' gerçekleştiği konusunda sağlam bir altyapıya sahip olmayan filmdir. yine de tüm olumsuz yorumlara rağmen (benim yapacaklarım da dahil) gidip sinemada bir de kendiniz görün derim. ama çıktıktan sonra ''yazık oldu parama ulan kozmonot'' diye söylenmeyin sakın çünkü kesin gidin diyemeyeceğim, çok merak ediyorsanız bir görmeniz iyi olabilir. zira çoğu kişi şu anda bu filmi sinemada izlemenin vakit ve para kaybı olduğunu düşünüyor. neyse, filme gelecek olursak. buradan sonrası spoiler.

--spoiler--
şöyle ki, batman ve superman neden kavga eder ki diye düşünerek gittim filme, çıktıktan sonra hala bunu düşünüyordum. batman'in o yirmi yıl boyunca superman'i bir tehdit olarak görmeyip de birden ''evet superman bir uzaylı ve gezegeni tehlikeye atıyor'' şeklinde düşünmesi çok havada kalıyor superman'i öldürmek/yok etmek istemesi için. havada kalan çok şey vardı zaten. şunu söyleyebilirim, gerçekten makul bir sebepten dolayı kavga ediyorlar diyemediğimiz gibi sırf batman superman'e karşı gelsin diye bir altyapı oluşturmaya çalışmışlar.

wonder woman'ın da neden kahramanlarımıza yardım ettiği veya hangi amaçla orada olduğu yine belirtilmemiş, bir neden vermemişler bu duruma da. tabii şaşırtmadı, dediğim gibi neden diye çok sorgulamazsanız güzel film.
her neyse, çok da gömmeyelim filme. şimdi yiğidi öldür hakkını yeme demişler, kavgalarını sebebini düşünmeden izlediğiniz zaman büyülenebilirsiniz. dövüş sahneleri, batman'in neredeyse superman'i alt ediyor oluşu harikaydı. kriptonlu yaratıktan önceki tüm dövüş sahnelerine tam puan verdim.

ama o superman'in ''martha...'' demesiyle batman'in bir anda durması... yani ne bileyim, biraz şey. neyse gülmeyeceğim ama cidden komik. tesadüfe bakar mısınız ki batman öfke ve kin kusarken ve superman'i yok etmenin tam eşiğine gelmişken birden ''martha'' ismini duyuyor ve superman'i öldürmekten vazgeçiyor. gerçi neden buna da bir şey arıyorsam zaten en başta kavga etmeleri mantıksızdı tabii ki ''barışmaları'' da çok mantıklı olmayacaktır.

lex luthor karakterinde ise herkes gibi bir joker havası sezdim ben de. ve jesse eisenberg mükemmel oynamış.
oyunculardan devam edeyim, ben affleck'i zaten önceden de severdim. yeni batman olduğunu duyunca gözlerim christian bale'ın batman'ini aradı ancak alışmak zorundaydık nitekim alıştık da. yalnız şöyle alıştım, bruce wayne olarak ben affleck harika görünüyordu ama batman'e gelince hala bir eksiklik var gibi hissettim. neyse, devam filmlerinde ona da alışacağıma eminim. geçiş süreci böyle oluyor galiba.
amy adams da göz kamaştırıyordu. erik gibisin lois lane.
ve son olarak henry cavill... aman allahım... bu kadarı yeterli olur sanırım. öhöm.
ha bir de unutmadan, soundtrackler mükemmeldi. hans zimmer imzalı olunca tabii. adamsın hans.
''tell me. do you bleed? you will.'' filmin en güzel repliğiydi. akıllara kazınan cinsten oldu.
--spoiler--
20 dolar verip uc kere imax'te izledim.
1 kere de imax fan event'inde izledim.
parami kurusu kurusuna hak eden bir film.
oradan buradan hata bulmaya calisan sinema elestirmeni takilan ergenleri s.klemeyin, sonra uzulursunuz.
gerci su zamana kadar bu filmi izleyen izlemistir, izlemeyenler de cok sey kaciriyor.
sonra kici kirik pc'nizde dvdrip olarak izlemeye calisip o muhtesem gorselligi kacirdiginizi anladiginiz zaman basinizi taslara vuracaksiniz ama o zaman cok gec olacak.
güzel bir 0-6 yaş grubu filmidir.
yaprak gibi kalitesiz sahnelere sahip film. özellikle batman'in rüya görüp çölün ortasında patakladığı sahne aşırı berbat çekilmiş. flash tv oyunculuğu gibi. ama hikaye açısından efsane.
sinemada 3d izlediğim ve başarılı bulduğum filmdir.

--spoiler--

ama beni yine de tatmin etmedi. görsel efektler tamam, sahneler başarılı ama konu akışı beni rahatsız etti. sürekli geçmişe gitmeler gelmeler, sonra tekrar günümüze dönüp hesaplaşmalar olayları ve konuyu takip etmek açısından tuhaf olmuş. onun haricinde batman'i süper-man'a göre çök eziklemişler. kimi sahneler görsel olarak güzel olsa da bana tam olarak hitap etmedi. o da hikayeyi senaryo haline getirip sinemaya yansıtırken, kitleyi hem küçüklere hem büyüklere göre ayarlayayım düşüncesinden olsa gerek, kanımca çok ortada kalmış olması. ısınamadım. son sahnede süper-man'i gömerken hafiften torağın havalanması, devam edeceğim, bekleyin beni der gibi olmuş. hayırlısı bakalım. heath ledger'lı the dark knight tutkunu olduğumdandır belki de ısınamamış olmam.

--spoiler--
filmi izledikten sonra youtube kanallarında gezindim bir süre kadar ve abovv millet ne kadar eleştirmiş öyle. korktum yeminlen.
birde nedense herkes comic concu oldu ona yanıyorum.
filmler çıkmadan önce çizgi roman okuyan bir elin parmaklarını geçmez.
ilginç geliyor bana.
Bariz kotu bir film be senaryo ne kurgu... adamlar rakipler koptu gidiyor elimizi cabuk tutalim biz de bir seyler yapalim demis resmen. Rakiplere gelirsek onlarin da kahraman kahramana karsi temali salak filmlere donmesi bu tarz aksiyon sevenleri uzer. Spider man wolvorin vs. Izleyenlere gore filmler degil vunlar.
sıkı çizgi roman takipçilerine evveliyatla, göndermelerle epeyce hitap eden; yer yer mevzunun felsefesinde, yer yer bol aksiyon sularında gezen bir film. velhasıl filmin girdileri güzel, netice itibariyle oturunca seyrediliyor da; ama biraz mevzuyu tam toparlayamamışlar, bir şeyler eksik veya dağınık kalmış hissine de yol açmıyor değil. jeremy irons alfred tiplemesinde bombaydı.
Malum ortamlara düşeli yıl olmuş film. Malum ortamdan kastımız YouTube falan mı hahaha.
(bkz: kendi gözlemlediğim detaylar)

film imdb'den 7.2 almışken (sivil insanlar) eleştirmenlerden(paralı çalışanlardan) aşırı düşük not almıştır...bunun nedeni göndermelerdir...kendi izlnemimlerim

filmde abd'nin afrikadaki islamı terör örgütüne (ışid'i temsilen') silah verdiği konusu geçiyor...aslında abd'yi fazlasıyla yerden yere vuran replikleri de var...

lex luthor 'amerikanın en eski yalanı nedir bilir misiniz senatör, güç masum olabilir'
açıkca lex filmde superman üzerinden abd'yi metaforize ederek güç masum olamaz, masum olabiliyorsa mutlak kudret değildir temasını işliyor...abd'nin masum olmadığını kafasına vura vura haykırıyor bu film...

----

2 dini göndermeler..spoiler olabilir olacak...

-superman direkt olarak isa olarak canlandırılmış, öldüğü sahnede önce batman'in onu kucağına alıp, wonder woman'a vermesi, isa'nın carmıhtan indirildikten sonra meryem ve diğer havarisine verilmesi anlatımıyla aynı (incil) ayrıca isa ve mızrak göndermesi de filmde fazlaca yer buluyor.superman ve mızrak...aradaki ciddi paralelliğe dikkat edin.

superman'in tekrar doğuşu da zaten isa'nın dirilişi gibi bunu perçinliyor...
---------

batman direk olarak insanoğlunu temsil ediyor...superman'i öldürmek üzereyken
vazgeçmesi de, henüz yalnızlığı kaldıracak kadar güçlü olmamasından kaynaklanıyor...(tıpkı bizim tanrıyı öldürememiz gibi) tanrısızlık fikri insanları korkutur...batman de bunu annelerinin isim benzerliği üzerinden fark ediyor...

filmde yakaladığım en hoşuma giden detay da şudur...

doomsday superman'i (tanrıyı) öldürmek için gemiden yüksek bir zıplayışla şehrin ortasına düşüyor...önce gördüğü superman'in büyük heykeli (tanrı tasvirinin büyüklüğü) ama arkasını bir dönüyor superman (tanrı) orada ve kendisinden bile küçük....

yine filmle ilgili bir diğer gönderme şeytan olarak metaforize edilen doomsday'i lex huthor yani insanoğlu kendi kanından yaratıyor...lex zod'un dna'sıyla oynarken elini kesip o kanla birleştiriyor deneyini ve şeytan yani doomsday doğuyor.
lex filmde bunun hakkında ''kanımın kanı işte doomsday' diyor...

bu filmin her sahnesi bir gönderme dikkatle izleyin...
elbette daha iyi olabilirdi ama kesinlikle kötü bir film değil eleştirmenler
anti abd reklamından dolayı bu kadar gömdüler...
ha diyorsanız ki ben uçmalı kaçmalı esprili superkahraman filmlerini seviorum o zaman başka...

son olarak bruce wayne ve wonder woman'in davette karşılaştıı sahnede
dmitry s'den waltz no 2 çalıyor..bu vals bestesi eyes wide shut'un ana müziğidir
eyes wide shut 'illumiaiti yani rotschild' ailesini anlatan bir kübrick filmidir.
bruce wayne'nin olduğu baloda illiminaiti'nin ileri gelenlerinin olduğuna şüphe yok...

yine son bir detay mr robot'ta dünyanın şeytanları(illuminaiti) en zenginleri olarak anlatılan şirket e-corp'tur...lex luthor'un şirketi de corp'dur...
filmdeki şu kare zaten metaforların ciddiyetini özetler nitelikte...

https://qph.is.quoracdn.n...0e24?convert_to_webp=true
Beklentimin altında kalan bir film olmuş. Konu ve kurgu daha iyi olabilirdi. Üstelik gözüm hep batmanda Christian bale i aradı. lex luthor da bir joker kadar etkili değildi sanki.
Ben Afleck'in içine Sıçtığı Film.Ya Arkadaş Tamam Zaten Christian Bale'in Efsane Oyunculuğunun Zerresini Beklemiyorduk Ama Bir karakter Bu kadar da Rezil Oynanmaz be Bilader.Benim için Batman Üstad Nolan'ın Yönettiği Christian Bale'in epik oyunculuğuyla canlandırdığı bir Karakter Olarak Kalacaktır.Batman v superma'i Hafızamdan sildim.
çok beklediğim filmi en sonunda izledim. beklentim de büyüktü. sonuç olarak söyleyeceğim güzel bir film.(çok güzel değil)
sebebi de:Batman v Superman senaryosunu DC çizgi roman ve animasyonlarından harmanlayıp bir hikaye çıkarması ve olay örgüsünün kopuk oluşu.
Gelmiş geçmiş en iyi çizgi roman filmi.Çizgi roman okumuş biri olarak çok fazla beğendim.Hataları var mı vardı. Kopukluklarda vardı ama cidden güzeldi film.
Batman v superman ayrı bir çizgi roman zaten.Orada da joker yokki dostum.
To be fall in love... Superman.
Çöp Film ! Ben Affleck gibi Bir çöp'ün ve Bok çuvalının Efsanem olan batman Karakterini Canlandıramadığı Film ! Ben Batman'i Hep Christian Bale'in Efsane performansı ile hatırlayacağım ! Bu filmin Zaten konusu çöp Batman Versus superman Ne ulan çomar Herif Birde Filmde Batman Superman'i alıyor affediyor felan !
Bu film de Emeği Geçen Herkesin çok Afedersiniz Ta Anasının amına koyayım Hayatım da en berbat Super hero filmi Aslında film de değil bildiğin ucube !