bugün

adı gibi bartın olan bir ilimizdir.
Kurtulmak için gün saydığım şehir umarım pisman olmam.
izlanda'nın nüfus bakımından 3. yüz ölçümü bakımından 2. büyük şehridir.
hala bir avm si hatta bir lcw mağazası bile olmayan, galla bazarından mancarı meşhur olan, aslında pek de bir numarası olmayan öyle bir ildir. tesadüf eseri il olsa da öyle kendi halinde takılır karadenizin bir köşesinde. yaz kış birbirine yeter. kalabalık ve büyük bir kent olmadığından eğitimi hemen her okulda standartların üstündedir. 240 kişilik lise mi olur amk.

kız kaçmaları, kız kaçırmaları, dırı dıtdıt dıt dırı dıtlı 42 dakikalık oyun havası, ritm 74 ve çilek şovu, durgadun abasu, yerel tiyatrosu, çileği, yemenisi, toğuklu bereği(tavuklu börek), döşeme mancarı ve çükündürü meşhurdur.

çükündür pazı demek.

öyle tutucu mutucu da değildir. öğrenciyi her şehirde olduğu gibi yolmaya çalışan tiplerde vardır, mahallece toplanıp komşuları olan öğrencilere her gün ayrı menüyle yemek gönderenleri de.

aladağı vardır bir de. allaaaaah. herkesin en az bir aladağlı tandığı, okul arkadaşı eski komşusu falan filan.

toksözler beratı bilmeyen ölsündür, çınçınlardan perde almayanı yoktur, inkum yolundaki mangalcı recep ustada ızgara, çeşmi cihan ya da balıkçı mustafa amcada balık üstüne ballı manda yoğurdu yemeyen yoktur. bizim olla da balığı helvaynan öldümeyalaaa gığğğ.

yaşlılık için inkumdan yazları yaşamalık ev, kışları bartında oturmalık apartıman dairesi almak şart.
amasrası dışında çöp olan şehir.
Türkiye'nin en yaşanabilir şehri. Hırsızlık, gasp, tecavüz gibi olaylar çok çok azdır.
http://kemalsunalizle.org...-tek-parca-full-izle.html
(bkz: )http://sinematikyesilcam....iyor-kemal-sunal-ve-vefa/
Rejisör Kartal Tibet ile bu filmin Bartın köylerinde , mezralarında çekileceğine karar verdik. Kalabalık bir kadro ile Bartın ‘ a gittik . O zamanlar Bartın ‘da çok sevilen , sözünün eri bir belediye başkanı vardı: Rahmetli Davut Fırıncıoğlu. UYANIK GAZETECi filminde başta belediye binası olmak üzere belediyenin tüm imkanlarını emrimize verdi. 5000 kişiyi hoperlörlerle topladı , bilâhare mezralara taşıdı , götürdü – getirdi . Her mekanı açtırdı , ne lazımsa yaptı .Def’aten ziyaretler verdi . Hatta mahalli gazetelerde de , reis Bartın ‘ ın işlerini bıraktı filmcilerin peşlerinde koşturuyor diye yazılar yazıldı .
türkiyemin bir ilidir.

beyler burada ikamet edenler bu arkadaşa yardımcı olsun lütfen.

--spoiler--
Bartınlı lösemi hastası genç kan bekliyor

http://www.ensonhaber.com...-bekliyor-2015-01-28.html
--spoiler--
üniversite okumayı hayal ettiğim ama sadece hayallerimde kalan şehir. (bkz: bartın çayı) nda tekne gezileri süper olurdu ama neyse başka zamana kaldı artık.
Nerede olduğunu bile tam olarak bilmediğim bir şehir. Bayburt kadar olmasa da eziktir.
Benim memleketim amasra ve inkum muhteşemdir kurucasilenin köylerinde muhteşemdir şivesi güzeldir.
Bartın Denizaltı Üssü

görsel
artık bir hdp binası olmayan şehir.
18 yaşımda ayrıldım güzelim memleketimden ve aradın bir 17 sene geçti hala dönemedim. sadece görüşmemiz bayram ziyaretlerinden ibaret, aile büyükleri el öpmeler falan.

ama işlerimi yoluna koyup en kısa zamanda kesin dönüş yapmak istiyorum. yoruldum artık gurbet ellerde yaşamaktan. bayramda gittim memleketime bir kaç gün kaldım ve o kadar çok özlemişim ki, temiz insanını, doğasını herşeyini.

aaah bartın'ım ah.
memleket neresi diye soranlara genelde türkiyeliyim derim.

bartın doğumluyum ve çocukluğumun küçük bir bölümü orada geçti. güzel memlekettir ve halkı çok sıcak kanlıdır.
büyük şehirlerde nerelisin sorusuna bartın deyince garip garip bakılıp orası hangi ilin köyü diyenlerle karşılaştığım memleketim..
son aylarda sürekli içimden gurbet elleri bırakıp geriye dönüş yapmak istediğim memleketim.

buralar boğuyor artık beni.
Küçük sakin güzel bir kasaba gibidir amasra ilçesi harika bir yerdir fatih sultan buraya çesm-i cihan demiş zamanında inkum plajı çok başkadır diğer plajlara benzemez gidilip görülmesi gerekir.
Sabak koşusunda on dk içinde şehir dışına yanlışlikla çıkılabilen güzel şehir.
2 sene üniversitesinde okuduğum şehir. sonra daha modern bir hayat istediğim için 2 arkadaşımla beraber mağaraya çıktım.
Hayatimda tanıdığım en yakışıklı doktorun doğum yeri.
coğrafya hocamın memleketi.canım hocama buradan selamlar.
Üniversitedeki yurt arkadaşımın memleketi. Canım arkadaşıma burdan selamlar.
Amasra ilçesinde iki yıl önce, bir inşaatın sondaj kazıları sırasında tarihi yapıya rastlanmasının ardından başlatılan kurtarma kazısında çok sayıda insan iskeletinin ortaya çıktığı il.

http://www.posta.com.tr/t...undu.htm?ArticleID=337905
Haritayı önüme koysalar 40 yıl arasam yine de buşamayacagım şehir.