bugün

taban değiştirme formülü derdim diyerek bir matematik hocamızın tamamladığı cümle.
"uçan kuşlar" derdim.
Anne karnı derim. Bakmayın kapalı olduğumuza. Fazladan kimseye ihtiyaç yok, ev, korunma, para, çalışma zorunluğu yok. Özgürlük bu değil midir?
Hakettiğin kadar özgürlük yaşarsın abii...

V for'un dedigi gibi ''ne kadar az korku, o kadar çok özgürlük.''
herşeyi bilerek hiçbirşey olmayı öğrenebilmektir.
'sorumlulukları olan bir varlık asla özgür olamaz' derim.
Yalnız olmak derim.
dusuncelerimi baskasinin yonlendirmemesidir derim.
her şeyi siktir edip gidebilmek derim.
kendine has cevabi olan kisinin dusuncelerini beyan etme beyani.

bana sorsalar sayet: penceresiz kaldim anne derim.
Kimseyi sikime takmadan en kalabalıklar ortasında dahi, sevgilime avazım çıktığı kadar bağırarak şarkı söyleyebilmek,
Bazen, Tüm tabuları yıkarak kimseye yapmadığım jesti yapıp, ona teslim olup ciğerlerimi yakarcasına ağlamak, bazen nefesim kesilinceye kadar kahkaha atmak..

Bazen, sadece saatlerce susmak..
Asla sahip olamayacağımızdır derim.
Yanında mutlu oldugun kisinin gokyuzunde uçmaktır.
Evde don atlet rahatça dolaşabilmek derim.
Kendi mutluluğumu başkasının eline vermemek derim.
insan olabilmektir, yardım edebilmektir, halden anlamaktır, paylaşmaktır.
cevap çok basittir aslında. özgürlük seçim yapma hakkınızdır. bir yol ayrımına gelir ve ne tarafa gitmek istediğinizi belirlemek zorunda kaldığınızda gideceğiniz tarafı hiç bir baskı altında kalmdan seçebilmektir özgürlük. sonrasında seçtiğiniz yolun inişlerine çıkışlarına uymak zorunda kalacaksınız zaten. seçimlerinizin isabetli olup olmaması değildir özgürlük, seçebilmektir.
Uçsuz bucaksız bozkırda yaşadığımı hissettiğim her an sonu yokmuşcasına at sürmek.
Yolda giden mini etekli hatuna pandik atmak derdim.
sana şuursuzca sessiz kalmak derdim. zor olsa da.
3000 feet yükseklikten paraşütle atlamaktır ve aynı zamanda hayalimdir.
Yarını düşünmeme lüksüne sahip olmak.
olmayan bir şeydir derim. bir başkasının özgürlük alanına girdiğinde kısıtlanıyorsa, özgürlük dediğimiz şey kısıtlanabilir bir şeyse, o zaman özgürlük aslında özgür olmama durumudur. insanlarda cüz-i irade vardır fakat insanlar tamamen özgür değildir.
uzun yola çıktığım zaman , rüzgarın uğultusunun motorumun sesine karıştığı o mükemmel tınıyı dinlemek .
her şeyini kaybettiğin an özgür olabilirsin.

(bkz: fight club)