bugün

Şemsi Tebrizi ve Mevlanayı anlatan Sinan Yağmurun yazmış oldugu oldukça ilginç kitap.
Edit: Haftalarca Dnr'da liste başı olmuştur
sinan yağmur' un kaleminden dökülen, tebrizli şems ve hz. mevlana celaleddin rumi' yi anlatan kitap. karatay akademi yayınevinde ete kemiğe bürünen eserin arka kapağı da şöyle buyurur.
--spoiler--
yedinci ve en tesirli bıçak darbesi ensesine gelir boynu sağa doğru bükülmüştür. dervişler yere kapanmasını bekleye dursun. şems hz. peygamberin şu hadisini sesi boğuk mırıldanır: “allah’a kavuşmayı isteyeni allah da sever” dervişlerden birisi sırtına tekmeyi vurur. yüzüstü taş zemine kapanır, dudağı patlamış, dişleri zemine dökülmüştür siyah feracesi kanlar içinde bordoya dönmüştür. saçlarından tutarak kafasını kaldıran dervişin niyeti şemsin başını gövdesinden ayırmaktır
baş derviş engeller. bırakın son nefesini versin. sonra da en yakın bir kuyuya atın. kıyafetine sarp atın.

avluyu yıkayın. sabah ile yola çıkarız. şems hala son nefesini vermemiştir sille taşının üzerindeki başını hafifçe göğe kaldırır ve: “allah ne güzel sevgilidir. rabbim sana aşığım. ve bu canı sana hediye ediyorum.” mevlana içeri girer, mendili koklar eli titreyerek açar. içinden san kağıda yazılmış bir not çıkar: “yemin ederim ki ölümümün gözlerinin önünde olmasını isterdim. gör ki aşk için
ölmek ne demekmiş.” mevlana olduğu yere düşüp bayılmıştır.geceden sonra doğan ve kalplerin çöllerini cennetlere çeviren bir gözyaşı bu. çoraklaşmış ve çöle dönmüş kalpler; açın sadrınızı! aşkın gözyaşları, serin serin, sağanak sağanak, üzerimize damlıyor; bakın gökyüzüne, nasılda aşk yağıyor.
--spoiler--
okunasıdır. keyfine varın.
Arayan mıydım aranılan mıydım?Ne ben anladım ne o...Dönüp duruyorum ey aşk.Durup dolaşıyorum.Arıyorum.Arıyorum.içimdeki uzağı arıyorum ey aşk!Uzaktaki yakını,yakınımdaki aşkı.içimdeki içimi arıyorum ey aşk.içimde aradığım yakın sensin.Aradığım sen.Sendeki beni,bendeki seni arıyorum;bir teslimiyet,bir huzur,bir kabul ediş,bir kurban oluş,bir yok oluş...Evet,arıyorum ey aşk!Aşkta yanış,aşkta dönüş,aşkta duyuş,aşkta hissediş,aşkta sönüş...

Arıyorum;içimdeki yakınlığı,yakınlıktaki içimi,içimdeki seni.
Dönüp dolaşıyorum ey aşk.Dolaşıp duruyorum.
--spoiler--

--spoiler--

Bu kitabı arkadaşımdan almıştım her ne hikmetse son sekiz sayfasını okuyamadım. Neyse bir kitapçıya gitmiştim orada kitabı görür görmez ayakta son sekiz sayfasını okudum.
şems'e delicesine tapar gibi bi hayranlık duymama rağmen, üzülerek söylüyorum ki;

hikayesini okudukça insana zevk veren, merak uyandıran bi şahıs olan yüce şems, bu kadar sıkıcı, bu kadar ağır bir dille kitaplaştırılmamalıydı. aylardır bende fakat hala 8 sayfayi geçemedim.

elif şafak'ı pek sevmem ama bu yazarın kullandığı akıcılık ve anlatım tarzı ile "aşk" kitabının yanından dahi geçemez.

bazı insanlarda hayal kırıklığı yaratabilir, bilginize.
Otobiyografi tarzında yazılmış okunulası kitaplardandır.

Aşkın Gözyaşları Mevlana
Aşkın Gözyaşları Tebrizli Şems
Aşkın GÖzyaşları Kimya