bugün

--spoiler--
Kurtlar olur çobanların koyunu
itten öğrenirse, kendi soyunu
“Azerilik” komunizmin oyunu
Azeri değiliz, Türk oğlu Türk’üz!
--spoiler--

Bahtiyar VAHAPZADE
Bu sözden hayatım boyunca nefret ettim.
Çünkü azer, farsça ateş demek. Azer-i ateşe ait, ateşe tapan demek farsça. (Avrupa- avrupai, tarih- tarihi, azer- azeri)
Özellikle ateşe tapan fars demek. Bunu böyle bilip, azeri yok türk var dedim. Karabağ'da türk diye katledilen millet özüne azeri demesin istedim.

Sanırım benim çabam beyhudeymiş.
Boşunaymış. Güney azerbaycanlılar ve karabağ göçmenleri dışında azeri sözünü ne kadar da benimsemiş her kes.

Uzun zamandır bir cevap arıyordum. Buldum. Pes ediyorum o zaman.
Azeri veya değil, önemli değil artık. Madem her kes benimsemiş kimseye bir şey anlatmayacağım.

Yazık. Üzüldüm.
iranlı olanları oldukça sinsi ve üçkağıtçıdır. bu tiplerle ticaret yaparken iki kez düşünülmelidir.

(bkz: reza zarrab)
kızları guzel olur,malum rus kanı var.
olmayan şey. Başkalarının koyduğu ismi nasıl olur da başka bir soymuş gibi kabullenir insan? Bu önce insanın kendisine hakareti olur. Ben tarihte de azeri diye bir şey bilmiyorum. Nereden peydah oldunuz lan siz diye sorsa biri çatır çatır anam hun babam gök'türk' diyeceksin. Atalarım da Türkistan'dan buraya gelmiş diyeceksin.
Sen türk'sün, anlıyor musun? Sen cansın, sen kansın.
Bati iranda yaşayan yerli halktir.
Azerbaycan'da yasayan Turkler bile kendilerine "Azerbaycan Turkleri" derken Turkiye Turklerinin onlara Azeri demesini istemeyen millettirler. Haklilar. Azeri diye bir sey yokmus agalar, televizyona uc azerbaycanli kadin cikmisti gecende "Hocali Katliami"ni anlatmak icin, onlar soylemisti.
rus emperyalizmidir. doğrusu Azerbaycan Türküdür.
böyle bir şey yok or*spuçocukları yooooooooook. sovyet rejiminin azerbaycan türklerine verdiği addır bu. kanınızı sik*rim adam olun! ( modlar siliyor biz yazıyoruz, beğen&paylaş, modları çıldırt! )
kurtlar olar çobanların koyunu,
itten öğrenirse kendi soyunu.
azerilik komünizm oyunu,
azeri değiliz türk oğlu türküz!

behtiyar vahabzade.
la yarraaamm.

evet efendim başlık yanlış açılmıştır.

(bkz: azeri türkü)
buyrun benim hemde azeri türkü olmayanından.
bilinenin aksine kendilerine bu ismi ilk olarak güney azerbaycan sınırlarında doğan ahmet kesrevi vermiştir. kafkasya'da yaşayan azerbaycan denilen bölgede yaşayan türklerin 11. yüzyıla kadar bölgede yaşayan azerilerin asimile edilmiş torunu olduğunu iddia etmiştir. hatta kesrevi'nin iddialarına göre bugün azerbaycan denilen bölgenin aslında azerbaycan olmadığını oradaki türklerin azeri olmadığını da yazmıştır.

kesrevi'nin iddiaları kimse tarafından benimsenmemiştir, fakat aynı yıllarda sovyetler birliği hükmü altında yaşayan türklerin hepsine farklı isim takmak için uğraştığı için azerbaycan bölgesinde yaşayan türkler için "azeri" ismini uygun görmüştür. aynı şekilde özbek, kazak, kırgız, türkmen, tatar, tuvalı, altay, yakut gibi çeşitli isimler ile türkleri boylarına veya yaşadıkları yerlere göre bölmüş ve yönetmiştir. bunların yanında bir türlü isim bulamadığı ahıska türklerine ise en acımasız şekilde davranmıştır.
Kızlarının güzelliğine hayran olduklarım. Biraz katılar galiba çözemedim tam.
AZERi DEĞiL AZERBAYCAN TÜRKÜ!
söyleyeni duyunca bana silkme isteği veren sözcüktür.
Türklükten uzak millet. internetten size hava hoş hepiniz dostsunuz içlerine girince öyle değil.
bazılarının ısrarla azerbaycan türkü dediği millet. Şimdi ben Türkiye'de doğup büyümüş bir azeriyim. Bana nasıl azerbaycan türkü diyeceksin? Azerbaycanlı değilim. Dil inanç gelenek olarak da anadolu türkleri ile alakam yok. Kaldık mı ortada.
Kızları çok güzeldir. Danslarıyla da gözleriyle de insanı büyülerler. Son derece şımarık ve kibirli olmaları bir yana bırakılırsa kızları harbi güzeldir. Bir içim su yapıları vardır. Eski sevgilim Azeriydi "eski" olmasına rağmen övüyorum abi bir kız ayrılırken çirkefleşmiyorsa habri terbiyelidir. Çok asiller ailelerine gelin gitseniz de güvey gitseniz de sizi ince eleyip sık dokurlar. Yalnız dediğim gibi kibirliler burunları düşse tenezzül edip yerden almazlar.
CKızları çok güzeldir. Danslarıyla da gözleriyle de insanı büyülerler. Son derece şımarık ve kibirli olmaları bir yana bırakılırsa kızları harbi güzeldir. Bir içim su yapıları vardır. Eski sevgilim Azeriydi "eski" olmasına rağmen övüyorum abi bir kız ayrılırken çirkefleşmiyorsa habri terbiyelidir. Çok asiller ailelerine gelin gitseniz de güvey gitseniz de sizi ince eleyip sık dokurlar. Yalnız dediğim gibi kibirliler burunları düşse tenezzül edip yerden almazlaran.
Bir azerbaycan Türk'ünün yüzüne azeri demeyin, dayak yersiniz.
görsel
Azerbaycan insanı. Öyle bir millet iki devlet filan da değiliz. Biz onların gözünde sadece parayız. 300 azn’lik ev türklere en az 700 azn’dir. Azeriyi durdurunca 5 azn rüşvete bırakan polis, türk’ün yakasından 50 manattan aşağı düşmez. iş yapacaksan “türk abim canım ciğerim” der, yüzüne güle güle ocağınızı söndürür. Bunun nedenleri var:

- sovyet sevdalısı azeriler azımsanmayacak kadar çoktur. Rusçudurlar, türk’leri sevmezler.
- 90’lı yıllarda oralara yerleşmeye başlayan türkler adamlara müstemleke gözüyle bakıp ezmişlerdir.
- en önemlisi, uçkur düşkünlüğümüzden aynı evin anasına, kızına gelinine sarkmışızdır.

Onlar da her fırsatta bizim kuyumuzu kazmaktadırlar. Aslında güzel ülkedir. Yemekleri şahanedir. Ve hakikaten kızları muhteşemdir.
Sovyetler tarafından uydurulmuş millet. Yakın zamana dek yalnızca Türk olarak bilinirlerdi.
son zamanlarda sıkça gündeme gelen ifade. Azerbaycan'da yaşayan halk için bu ifadenin kullanılması yanlıştır. Doğrusu Azerbaycan Türk'ü ya da Azerbaycanlı ya da Türk tür.

Kaynaklar;
7 sene kadar evvel ilber oratylı'nın bu durum ile ilgili düşüncesi: https://youtu.be/3OQXLRfT0XE
8 sene kadar evvel ilber oratylı'nın bu durum ile ilgili düşüncesi: https://youtu.be/syniN6lVElE
5 sene kadar evvel Tufan Gündüz'ün bu durum ile ilgili düşüncesi: https://youtu.be/9FRIiI64JYQ

Çok acıdır ki bu hatayı TDK'da sürdürmektedir. Aşağıdaki resimden görebilirsiniz.

görsel