bugün

şeytanın içinde bulunması gereken durum: (bkz: seytan azapta gerek)
ferdi tayfur şarkısı.
Azap, azap, azap, azap
Azap, azap, azap, azap, azap

Gönlümün bağında ızdırap tüter
Mutluluk ellerde bende ne gezer
Bu dertler benimle mahşer yolcusu
Orda da biter mi bitmez mi bilmem

Bahtıma kederler ağını ördü
Azap, azap, her günüm azap
içimde mutluluk doğmadan öldü
Yaşantım sonunda zulüme döndü
Ölsem de bu zulüm biter mi bilmem

Dertlerle yoğrulmuş benim toprağım
Doğarken yazılmış bu ızdırabım
Çile arkadaşım keder yoldaşım
Bu dostluk ne zaman bitecek bilmem

Bahtıma kederler ağını ördü
içimde mutluluk doğmadan öldü
Yaşantım sonunda zulüme döndü
Ölsem de bu zulüm biter mi bilmem

(bkz: başıbozuklar)
anadolu'da çiftlik uşağı olarak da kullanılan kelime.
bir erkek ismi, artık doğumunda neler olduysa..
"Osmanlı ordusunda, kalelerde ve donanmada görev yapan hafif piyade askeridir. ilk kez Aydınoğulları Beyliği donanmasındaki askerlere bu ad verilmiştir. Sancaklarda özellikle Türk gençleri arasından toplanan gönüllü askerlerdir. Kara ordusunda, ordunun en önünde yer alarak savaşan, düşmanın ilk saldırısını göğüsleyen fedailerdir. Savaşlardan sağ çıkma olasılıkları çok azdır. Bu nedenle sağ kalabilenler, büyük bir servetle ödüllendirilirlerdi. Görev yerlerine göre, Deniz azabı, Kara azabı ve Kale aza-bı adını alırlardı. En yüksek rütbeli komutanları Azap Ağasıdır."

aydınlar dilekçesi olarak bilinen dilekçeyi imzaladıktan sonra, dava konusu olunca imzalarını inkar edenler için yalçın küçük 'azap' nitelemesini kullanmıştır.
şarkılarının bir çoğu müslüm gürses'in olan tüdanya albümü.
1.izmirli kız
2.arap
3.topraktan bedene
4.güldür yüzümü
5.aşk mısın dert misin
6.insanlar
7.ıssız mabet
8.zalim
9.anlasana
10.kime ne
11.yalancısın senü
12.kanun taksimi
grup seksendört ün 2. albümünün 4 şarkısıdır. grup seksendört ü beğenmesemde, sevmesemde bu albümde çok farklı ve değişik şarkılar yapmışlardır ya da bana öyle geliyo ve bu şarkıda slow olanların arasında en fazla göze çarpanıdır. ya da bende bir sorun var ben bu grubu sevmeye başladım.
sözlerini de yazayım tam olsun;

Hayat o kadar acımasız ki sevgilim
Verdiği herşeyi geri alırda sonu gelmez
O gün gelir yüzleşirsin geçmişinle
Sokaklar; dile gelir söylemezler
yanlış nerde

Hadi kurtar beni bu hayattan
Gel kurtar beni bu azaptan
Hadi kurtar beni yine eskisi gibi
Bi baba sevgisi gibi ağır ve yavaş

günah o kadar acımasız ki sevgilim
nefes alır verirken azap çeker ruhun bile
yanlış nerde

gel kurtar beni yine eskisi gibi
Bi baba sevgisi gibi
yine eskisi gibi
Bi baba şevkati gibi ağır ve yavaş

gel kurtar beni bu azaptan...
son dönemde dinlediğim en boktan şarkılardan biri. ne zaman türkçe rock müziğe inancım artsa böyle bir dallama şarkı çıkıveriyor yırtık dondan.
azap işkenceyle eşdeğer anlama gelip,sıkıntı veren durumlarda da sıkça kullanılır.azap,sadece fiziksel işkenceyle çektirilmez insana,manevi azap ta vardır hayatta ve fiziksel azaptan çok daha fazla acı verir insana.mesela aşk acısı çekmek manevi azapların en şiddetlisidir.grup seksendört'ün son günlerde en sık dinlediğim parçalarından biridir ayrıca.mükemmel.
yeni yeni dinlemeye başladığım ve hoşuma gitmiş bir grup 84 şarkısı. bu adamlar epey eleştiriliyor ama türkiye'deki müzik kalitesi düşünüldüğü zaman iyi işler çıkardıkları bir gerçek. zaten yapılan eleştirilerin çoğu şarkılarının rock tarzında olmaması. benim gibi müziği kategorilere ayırmadan hoşuna giden şarkıları dinleyenler için bu da sorun oluşturmuyor.

edit: bu şarkının iki versiyonu varmış heralde. daha slow ve kısa olan yorum daha iyi olmuş.
84' ün son günlerde radyolarda sürekli çalan ve dilimize yerleşmiş parçası. dinledikçe insana huzur veren bir çalışma.
garipçe hüzünlendiren ve bana eski sevgiliyi anımsatan güzel bi 84 şarkısı.
grup 84 ün bir kere dinlemeyle bile hastası olacağınız parçası. adamın sesinde bir şey var sanki direk karşında söylüyor gibi bir his sanki içindeki sesin dışa vurumu gibi.

insanı çarpan ve bütün gün kafanızda dolaşmasını sağlayan güzel şarkılardandır.
müslüman bir insan.
peki, konu ne?
ilgi; (bkz: #4409602)
tamam da olay ne?
benim sözüm;
"herkes dinini sorunsuz yaşıyor değil mi? o zaman benim fakültedeki arkadaşlarım kapıda neden türbanlarını çıkarmak zorunda kalıyorlar? çok ilginç şeyler bunlar be."

"fakültedeki türbanlı arkadaşım, fakültedeki türbanlı arkadaşım, fakültedeki türbanlı arkadaşım, fakültedeki türbanlı arkadaşım, fakültedeki türbanlı arkadaşım, fakültedeki türbanlı arkadaşım, fakültedeki türbanlı arkadaşım, fakültedeki türbanlı arkadaşım."

yeter mi anlaman için ilgili kardeşim.
bir insan düşünceleri dile getirdiğinde ciyak ciyak bağırıyorsunuz, ağzınızda salyalar saçarak!
bize saldırıyor diyorsunuz!
beni saldırmakla suçlayan kardeşim,
sen bana saldırıyorsun, sen benim türbanlı arkadaşımla arama giriyorsun, sen bölücü, sen saldırgan, sen faşistsin!
çok iyi yorumları ile dikkatimi çeken dördüncü nesil yazar.*
ekrana kilitlenmişken birden bire winampta çalınmaya başlamasıyla mideye sancılar sokan şarkı. görmezden geldiğiniz paramparça olmuş kalbinizin acısıyla irkiliyorsunuz. feryatlar kopuyor en derin yerlerinizde.
hayat o kadar acımasız ki sevgilim
verdiği herşeyi geri alırda sonu gelmez
sözleriyle doluyor gözleriniz, yutkunmaya engel oluyor boğazdaki düğüm. "hadi kurtar beni bu hayattan." diyecek gücü bulamıyorsunuz kendinizde.
(bkz: azab) Osmanlı Devletinde çoğunlukla garnizon askeri olarak görev yapan bir askeri birim.
grup 84 ü fazla dinlemeyen biri olarak yinede sözleri ve müziği çok uyumlu bir parça. bitiren yerleri bellidir.

--spoiler--
Hayat o kadar acımasız ki sevgilim
Verdiği herşeyi geri alırda sonu gelmez
yanlış nerde
--spoiler--

--spoiler--
günah o kadar acımasız ki sevgilim
nefes alır verirken azap çeker ruhun bile
yanlış nerde
--spoiler--
dert sahibinin çektiği azap, derdin paylaşılmasıyla duyulan azap, dertlenemeyenlerin verdiği azap, yeis ve umut sınırında bütün hücrelerde hissedilen azap, kısacası bir hayat belirtisidir azap.
yeniçağ isimli bir grubun albümüdür.
başrolde türkan şoray ın oynadığı, hasta çocuğunu iyileştirmek umuduyla, köyden istanbul'a gelen elif ananın acılı hikayesini anlatan 1973 yapımı türk filmi.
Hergün çektiğim çiledir.Embesillerle,emolarla,apaçi ve krolarla uğraşmaktır... (bkz: Apaçi ayini)
klibi pek olmamış şarkı.