bugün

Atm nin icadından sonraki en güzel şey ise ATM'lere eklenen 30 TL -80 TL gibi ara rakamları çekebilmemiz oldu. 40 lirayı 10'luk olarak çekebilmek için 4 sefer uğraşır dururduk tek tek.
bugün 160 tl gibi astronomik bir rakamı yutup, geri vermeyen insan icadı..

ver ulan paramı.. bugün vermezsen yarın kesin alacağım dedim ve bankanın içine girip formu doldurdum.. benim olanı bana vermeyi öğreneceksin !!
automated teller machine'in kısaltılmışı olduğunu öğrendiğimde yaşadığım şaşkınlığı görmeliydiniz, on saniye daha boş baksam çığ düşecekti.
Bazen bozulduğunda sinirleri geren makina.hele de diğer atm uzaktaysa içten içe uyuz olursunuz.atm error isimli Tayland yapımı güzel bir film var atm ile ilgili.güzel bir komedi.
Bazı bankaların atmlerinde şifreyi girdikten sonra giriş butonuna basmanız gerekmiyor eğer basarsanız şifrenizi yanlış olarak algılıyor. Sırf bu yüzden defalarca şifre değiştirtebilir hatta kartınızdan olabilirsiniz. Tecrübeyle sabittir. Şifreyi girin ve bekleyin zaten otomatik olarak kendisi giriş yapıyor.
Bugün 55 TL para üstünü 2 Yirmilik, 15 birlik olarak veren makine bozuntusu. (On beş tane 1 TL ne aq cüzdan kapanmıyor, cüzdanın olduğu tarafım yere daha yakın, eğri büğrü yürüyorum.)
Asliye ticaret mahkemelerinin kısaltması. Çok işe yarar. iyi ki varlar.
ülkemizde genellikle kullanmayı bilmediğimiz kolaylıktır. yok abi hor görmeyeyim diyorum da, ya amına kodumun makinesine ya para yatırırsın ya para çekersin. En fazla 1 dakika sürer işlemin. Adam para çekiyor, Bi 100 çekiyor Bi 50 çekiyor Bi 20 çekiyor. Arkada kuyruk oluşmuş umrunda mı çomarın. ATM en sonunda kartını veriyor. Bu Bi daha takıp bakiyeyi kontrol ediyor. Sonra bunu dövsen sen suçlusun.
rock konserinde kafa sallama toplumun aydınlık güzel günlere kavuşmasına engel değildir, ancak toplu zikirde kafa sallama ülkeyi karanlığa boğabilir. her iki tarafta da kafa sallayanları aynı atm'den para çekerken görmüşlüğümüze binaen ben durumu anlamaya çalışıyorum.
özellikle güneşin ekrana geldiği noktalara kurulduğundan kıllandığı makine. ekranın tam ortasına güneş geliyor her atm'de bu ne lan. evet.
Gece saat 2'de kartımı yutan makine... Kartımı yuttuktan sonra makine terledi sanırım. Birden kapanıp açıldı. Sonra bir de ne göreyim? "Windows Restarting" yazısı bana bakıyor! Atm'ler Windows kullanıyormuş la.
bankacılık işlemleri için kullanılan makinadır.

Sadece ama sadece para çekmek için ATM lerin yanına, daha küçük ATM ler koysunlar artık. Böylece Lineer Cebir çözmek ya da Cos(x) grafiği çizmek isteyenler, ne bileyim Tetris oynayıp uzun çubuğu beklemek isteyenler falan ana makinada rahatça devam edebilir böylece.
ilk atm 1967 yılında ingiltere de barclays bank tarafından hizmete girmiştir.
bankamatik diye halk arasında bilinen şeyin doğru adıdır. bankamatik iş bankası'nın atm'lerinin özel ismidir.
ilk olarak 1966'da kullanılmaya başlanmıştır.
Her zaman bir yolunu bulup içini boşaltmayı düşündüğüm sistem parçası.
Büyük kolaylık, parası olana.
Para çekerken laf şifremi biri görüyor mu diye habire arkamı kolaçan ettiğim beni tedirgin eden para çekme aleti.
vakıfbank atmlerini son zamanlarda iyice yeniliyor ve güncelliyor gibi geliyor bana. eskisi gibi ağır ağır çalışma durumu kalmadı hiçbirinde. artık jet hızında çalışıyorlar mübarek.
görsel
Batuflex ile lvbel C5 isimli iki newschool repçinin 2019 yılının sonlarına doğru çıkardığı rep parçasıdır.
https://youtu.be/0XSuSA97U60
türkçe okunuşu ey ti em olabilir. olmayabilir de.
automatic teller machine, diğer adıyla bankamatik.
automatic transfer machine'nin kısaltması, diğer adıyla bankamatik.
mucidi osmanlı doğumlu ABD vatandaşı Ermeni Luther George Simciyan'dır.