bugün

Tanıtım fragmanı:

https://www.instagram.com...F-Mn/?igshid=q12c2i075h88.

Tüm bölümler 27 aralıkta netflix te yer alacaktır.
27 aralık'ta yayınlanacak, fragmanı izlediğimde beni heyecanlandıran, netflix'in ikinci orijinal türk yapımı dizisi.

not: asla büyük bir beklenti içinde değilim.
dip not: heyecanlanmamın sebebi (bkz: beren saat)
logo çukur çakması.
2. Fragman:

https://www.instagram.com...lfcT/?igshid=kgkedkhtrkli.
görsel

“Her insan inanmak istemez mi özel olduğuna?” 

Genç ve güzel ressam Atiye’nin geçmişten günümüze uzanan mistik yolculuğunun bir parçası olun. Netflix, başrollerini Beren Saat ve Mehmet Günsür’ün paylaştığı, kadrosunda Metin Akdülger, Melisa Şenolsun, Tim Seyfi, Başak Köklükaya, Civan Canova ve Meral Çetinkaya’nın da yer aldığı heyecanla beklenen Atiye’nin resmi fragmanı ve afişi yayınladı.

Atiye, 27 Aralık’ta tüm dünya ile aynı anda sadece Netflix’te!

Atiye Hakkında

Genç ve güzel bir ressam olan Atiye, ailesi ve sevgilisi Ozan ile istanbul'da sade ve mutlu bir hayat sürmektedir, ta ki dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’de yapılan bir keşifle hayatı değişene kadar. Bölgedeki kazı çalışmalarını yürüten arkeolog Erhan, Atiye ile Göbeklitepe arasındaki mistik ilişkiyi gözler önüne seren bir sembol keşfeder. Atiye ona bambaşka bir kapı açan bu gizemli olayın peşine düşerek antik tapınakta geçmişini aramaya karar verir. Bu gizem perdesi aralandıkça Atiye’nin karşısına çıkan olaylar ona geçmişle geleceği, gerçek ile ruhani arasındaki her şeyi sorgulatacaktır.

2. Tanıtım fragmanı | https://youtu.be/FvCfE9i-nhg
görsel
Spoiler veriyorum;
Atiye'yi antik uzaylılar yönetiyor.

(bkz: this is göbeklitepe)
netflix'in 27 aralık günü yayınlayacağı ikinci türk dizisi.

başrolünde beren saat var. bakalım nasıl bir iş olmuş...
ilk sezonu bugün yayınlanacak olan netflix dizisi. muhafızı gördükten sonra pek bir ümidim yok açıkçası ama yine de düşük beklentiyle bir göz atıcam.
blu tv dede pavyon var diyolar. ben tarlaları satıp blu tv ye gidiyorum.
Ekrana kilitlendim nasıl olurda bir türk dizisi bendebinge watching etkisi yarattı anlamış değilim.
2. Sezonu sabırla bekliyorum.
Efsane olmuş. Bayıldım. Beren saat yine döktürmüş, tek nefeste bitirdim diziyi. Sabırsızlıkla bekliyorum ikinci sezonu. Netflixe böyle güzel bir türk dizisi kazandırmanın gururunu yaşıyoruz arkadaşlar, helal olsun valla.
Tek oturuşta tüm sezonu izleyip geldim şimdi başlıyorum eleştirmeye. Mistisizm, gizem seven biri olarak tatmin oldum ama final sahnesi aşırı boktandı. Çok uyduruk bi mor bahçe yapmışlar gülmemek için tuttum kendimi. Dark ın müziklerine çok benzer müzikler kullanılmış ve mağara geçit tünel olayları bana acayip darkı anımsattı. Zühre de aynı clouida ya benziyor zaten. Oa e de hatrı sayılır bir benzerliği var tabii. Benzeyebilir bunda bir problem yok, hatta hoşuma bile gitti.

Bildiğimiz bir kültürün unsurlarını izlemek benim hoşuma gitti. Merak duygusunu diri tutuyor ama her şey tahmin edilebilir. Cansunun ozana aşık olduğu ve Erkan'ın kardeşi olduğu çok belliydi hiç şaşırmadım. Erkan'ın babasıyla ilgili olan sahneler beni şaşırttı sadece. Ozanın, babasından kemerle dayak yediği sahne çok rahatsız ediciydi, genel olarak serdarlı sahneleri sevemedim hiçbir yere de bağlanmadı zaten, bu adam kimdir, alakası nedir, atiyeyi nerden bulmuş, o fotoğraf dolu oda ne, ozanla atiyenin sevgili olmasıyla alakası ne hiçbiri açıklanmadı ama sözde öykünün kötü adamı.

Beren saat oyunculuğunu konuşturmuş diyemeyiz ama fena da değildi. Mehmet günsür çok seksiydi onun oyunculuğuna odaklanamadım. Ben atiyenin annesi rolündeki kadını çok başarılı buldum, büründüğü rol oynaması zor bir rol ama üstesinden gayet iyi geldi bence.

Puanım da 7.5 ama bu türü sevdiğim için 7.5. fantastik gizem sevmeyenler için 3 4 olur.
Bol bol osbir çektiğim dizi.
Netflix'e asla para vermeyeceğim için izlemeyeceğim dizi.
adıyla ister istemez atiye deniz'i akla getiren dizi.
10 numara 5 yıldız olmuş dizi.
yapımda ve yayında emeği geçen herkese teşekkürler...

şengül boybaş'ın dünyanın uyanışı adlı romanından uyarlanmış atiye.
zaten böyle bir konuyu türk yapımcılar dizi yapsaydı yazık olurdu, iyi ki netflix yapmış...

harika bir konu, harika bir kurgu, harika mekanlar, çekimler...
ama bizim basında bu dizi nasıl gündeme geliyor?
beren saat ve melisa şenolsun'un sevişme sahneleriyle.
aklı fikri sikiş sokuşta olan bir millet için göbeklitepe, nemrut dağı bir anlam ifade edebilir mi?
etmiyor işte.
o yüzden elin amerikalısı gelip senin değerlerin, eşsiz zenginliklerini dünya gündemine getiriyor.

göbeklitepe'nin gizemi hala ortada.
daha neler neler, ne senaryolar çıkar göbeklitepe'den.

ama dizide nemrut dağında geçen olayları daha diziden haberim yokken yazmıştım.
(bkz: nemrut dağındaki aslan rölyefi/#42215352)

nemrut dağı'ndaki aslan rölyefinin üzerine işlenen aslan takımyıldızı.
nemrut'taki mezar odasının bacasına senede 2 gün güneş ışınlarının vurması ve bunun orion takımyıldızı ile alakası vb vb...

belki de 5000 yıl önceki, 10 bin yıl önceki insanlar bizden daha çok bilgiye sahiplerdi.

verdiğim para helali hoş olsun.
böyle yapımların devamını bekliyoruz netflix'ten...

ha bir de spoylerimsi olacak biraz.

--spoiler--
atiye'nin çizdiği sembol boyutlararası bir anahtar.
şu sembol;
görsel

güzel düşünülmüş bir detay.
yine dizideki yıldız ayrıntısı, atiye ve atiye'nin annesi, anneannanesindeki yıldız dövmeleri falan hepsinin ortak noktası orion takımyıldızı...
görsel
--spoiler--

2. sezon göbeklitepe ve nemrut dışında başka bir antik merkezimizi konu alacak bence dizi.
benim tahminim hattuşaş olabilir, zeugma olabilir, truva olabilir, ani harabeleri olabilir, hasankeyf olabilir...
yani ülkemiz o kadar zengin ki bu konuda, atiye'nin 1. sezonu gibi 50 sezonluk konu var bu topraklarda...
Üstteki yazar gibi bu akşam başladığım ve 5. Bölüme geldiğim dizi.

Beklediğimden epey iyi.
Hic beğenmedim.bez bebek bile daha iyiydi.
(bkz: atiye)
senaryo da yabancı isim görünce aha dedim hakan muhafız gibi olacak bu da. türkiye’de yabancılar tarafından çekilmiş bir dizi daha dedim ama sadece ilk bölümünün senaryo yazarı yabancıymış. zaten repliklerden belli oluyordu. sonraki bölümlerde az da olsa düzelme vardı. ama genel olarak fazla bir beklentim yoktu. her şey çok hızlı gelişiyor. semt değiştirir gibi bi istanbul’dan urfa’ya , bi urfa’dan istanbul’a gidip gidip geliyorlar. olaylar örgüsü çok klişe, mantık hatalarıyla dolu. hal böyle olunca izleme keyfi kalmıyor maalesef.
Ha hiç mi olumlu bir şey yok, var tabi. Mesela şey var. ııı neydi o ya...
Latince konuşan Karanlık adam serdar ın adamı Kılıç, dan brown un melekler ve şeytanlar kitabındaki Assassin i çağrıştırıyor.
bir dizide serdar diye karakter varsa o dizi izlenir bence.
tim Seyfi çok kaliteli bir aktör.
Cezmi baskın Profesör rolüyle yarmıştır. Biz kendisini organize işler deki tabut dümeni ile sevdik.

- tesadüf diye bir şey yoktur. Herşeyin bir nedeni Her nedenin de bir sonucu mutlaka vardır.

Bu Celal şengörvari bilimsel havalar Hiç yakışmamış.