bugün

Dersim isyanı sırasında isyanın baş aktörü olduğu öne sürülen Seyit Rıza'nın oğlunun Atatürk tarafından idam ettirilmesidir. Seyit Rıza'nın beni ondan önce asın isteği reddedilerek babasından önce asılmıştır.
Atatürk mahkeme reisi miydi diye düşündürtmüştür. Bugün devletin allı şanlı paşaları içeride çürürken, kararı alan mahkeme oluyor ve mahkemeye saygıdan bahsediliyor. geçmişte devlete isyan etmiş, silah çekmiş kişilerin idam edilmesi ise hata oluyor ve bunu Atatürk yapıyor. Aklınıza turp suyu.
cahillik ve katillikle birebirdir. bir çocuğun, isyanda suçu ne olabilir ki?
asmayalım da besleyelim mi vatan haini işte babası gibi. zararlı bir mikroptu temizlendi.
23 nisan ulusal egemenlik ve çocuk bayramının tamamen formalite olduğunu akla getirir.
Aleviler bilmez onlar varsa yoksa yavuz! Caniliğin dibidir kılıç ali nin eseridir. Oğlu babadan önce asmakta nedir? Kimin yüreği dayanır? Bunu yapanda destekleyende vicdansızdır bu açık!
Doğru olduğu tartışılan eylem. Ben 16 yaşında hayatın baharında bir insanın idam edilmesini yanlış buluyorum ancak bir başka yanlış bulduğum olayda derdi üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olanların sözde insancıllığı. Biraz kendiniz olun!

Tarihte yanlış çok. Tarihten ders almalıyız.
o dönemde atatürk dilemeden, yaprak kımıldamazdı arkadaşlar, kendimizi kandırmayalım yani.

''senin lozan'a gönderdiğin ismet paşa, tecrübesiz bir adam, onu görevden al'' deyince silahını çeken bir paşadan bahsediyoruz, mustafa kemal paşa...

karşısındaki mebus da silahına davranınca, mustafa kemal'in özel koruma kıt'asının komutanı tarafından öldürülüyor bu mebus. ali şükrü bey, adı. sonra da demokratik mustafa kemal paşa çıkıyor, ''bir ihtimal bazı kafalar kesilecektir'' diyor, buradakiler de diyor ki, ''efendim, o mahkeme heyeti başkanı mıydı?''

mahkeme onun dilediği kararı almasın, bak ne oluyordu o mahkeme heyetine.

mustafa kemal'i savunamayınca hemen gelmişler, ''kundaktaki bebeği boğduruyordu osmanlı, bilmem ne'' diye.

yanlışa yanlışla karşılık verilmez. sen ''benim atam atatürk'tür, o şöyledir, o böyledir'' diyorsan, yanlışına da yanlış diyeceksin.

benim kardeş katli meselesine yanlış demem gibi...

hangimiz daha yobaz, insanlar anlar böylece.

fakat kardeş katli meselesinde, bir ta'zir cezası, bir şer'i dayanak ve bir bağy suçu vardır. bağy, devlete isyan demek. kardeşin devlete isyan edeceği kanaati hasıl olduğunda, onların öldürülmesi makul olarak görülebilir. lakin kundaktaki bebeği de, ''bu çocuk isyan edecek'' diye öldürmek; islam'a ve vicdana sığmaz. yapanların boynuna vebali...

biz yanlışa yanlış deriz.

darısı kemalistlerin başına.
var mıdır yok mudur bilmiyorum. eğer varsa öteki tarafta şöyle bir konuşmanın geçeceği kesin.

- ey ademoğlu, sen nasıl öldün.
+ 16 yaşındaydım. babam bizim oralarda sevilen biriymiş, savaşlarda falan bulunmuş. sonra bizim oralara yan milletten birileri geldi. dedi ki, artık türkçe konuşacaksınız. öyle her yerde ibadet edemiceksiniz gibisinden bişeyler dedi. babamda olmaz öyle şey dedi, isyan etti. sonra bizim oraları hep yaktılar. isyanı destekleyeni de desteklemeyeni de. beni de, sende ilerde babana benzersin diye astılar galiba.
- (işte o muhteşem soru geliyor) hakkını helal ediyor musun.
+ hayır.
- tamam, bunu asanları götürün. cehennemin en ücra köşesine.

zalimler için yaşasın cehennem

bir de şöylesi vardır: devrim yasalarının tüm sıcaklığıyla uygulanmaya çalışıldığı bir dönemde istiklal mahkemelerine kürt bir genç getirilir. çocuk türkçe bilmiyor, kürtçe biliyordur. hakim hükmü verir:

türkçe bilmeyenden bu ülkeye hayır gelmeyeceğinden idamına karar verirdi, der.

ertesi gün çocuğu asarlar.

öteki dünyada soracaklar nasıl öldün evladım,bilmiyorum yarabbim, türkçe bilmiyordum bişeyler söylediler, anlamadım, sonra astılar.
"adaletsizlik" tir.

Babanın günahı masum çocuğa ceza cektirmez. Baba ne kadar kötü de olsa, oglumasum ise, ceza vermek adaletsizliktir.

Hala Atatürk ilke ve inklaplarini ezbere bilenlerin alkış tutmasi, yazık denecek bir çelişkidir
insanlık suçudur. "insanlık" kelimesinin anlamını bilmeyen varlıklarında bu başlık altında mantıklı bir şeyler yazması beklenemez.
muhtemelen olay farklıdır. kimi cevreler tarafından çarpıtılmaktadır. öcalan asılsa olaydan 100 yıl sonra hakkında böyle efsaneler çıkacağını garanti edebilirim. geçmişte olmuş tanıkları yok olmuş olaylardan çeşitli siyasi kaygılarla böyle tevatürler oluşturulmaktadır.
çarpıtılmış bir olaydır. çarpıtılmamışsa da "oh iyi olmuş" dedirten olaydır. babasıyla iş birliği yapıp ülkede karmaşa çıkaracak, askerler bu isyanlardan dolayı şehit düşecek, ülkenin ilerlemesi duracak, paşamızın yaşı küçük diye kılına zarar mı gelmeyecek? yok öyle şey.
(bkz: Ben i kurayza)

Komple bi kabileyi çoluk çocuk kestirip, karılarını kendine cariye yapanlardan iyidir.
Bugün olsa yine asılmalıdır. Altındaki tabureye ben vururum.
burdan rte nin de ileriyi görüp gezi isyancılarını öldürmesi gerektiği sonucuna varabiliriz. çok yazık.
hem dersim isyanı sırasında isyanın baş aktörü olan hem de sözümona " çocuk " olan bir tipin cezasının kesilmesi olayıdır.

cumhuriyet yeni kurulmuşken, emperyalist düşmanlar neredeyse " henüz " bu topraklardan kovulmuşken, dünkü osmanlı uyduruğu yunanistan bile o tarihlerde hali hazırda atarlanıp ortalık yerde mızmızlanırken ve sınırlar çizildiği halde acaba ne tür bir hinlik yapıp bikaç karış yer daha koparırız aç köpekleri aynen bugün de olduğu gibi içeride dışarıda işlerine gelen aklı çelinmeye müsait tipleri örgütlemeye çalışırken daha ne yapılabilirdi?

bu tip gibi asılmayanların soyundan üreyenlerin neler yaptığını ortalığı nasıl sikip attıklarını arkalarına aldıkları adı sanı bayrağı belli olan ülkelerle bu toprakları ne hale getirdiklerini görmesek ve bilmesek belki acırdık vay piç ufak yaşta eşek cennetine gitti deyyu..

dünyanın her yerinde ülkeler, varlıklarını korumak için kan akıtabilirler. sen tutacaksın isyan çıkartıp sağa sola sıkacaksın sonra yaptıklarının yanına kar kalmasını isteyeceksin ha?
normalde ihanetin bedeli kesin idamdır. bugün kanı bozuk 3kuruşluk beyhude oksijen yakıcı, protein sentezleyici biyokütle aponun el üstünde tutulduğuna kanmamak lazım eğer bu ülkesini ve bayrağını zerre kadar seven birileri başımızda olsaydı bırak böyle ileri geri konuşup koskoca türk milletini tehdit etmeyi çoktan gebermiş ve toprağın altında kurtçuklara yem olmuştu.
devletin bekası için kardeş katli yapan padişahlara cani,vahşi diyenler söz konusu mustafa kemal olunca ''dönemin şartları cnm yhaaa .s'' demekle yetiniyorlar. mustafa kemal açık ve net olarak faşist, diktatör bir katildir.
Nankorluk yapip ataturke laf verenlere tek sozum bu ulkede bayrak altinda ozgurce gezip , dinini ozgurce yasiyonuz, hala sacma sapan, hic olmamis, sadece adini karalayan uydurmalarla yetiniyonuz, iste siz nankorlugun kralini yapmis oluyorsunuz. beyenmiyenler suudi arabistana, afganistana dogru yol alsin
Ben ateistim ve bunu ozgurce yasayabiliyorsam bu muhtesem adama borcluyum, nankorluge gerek yok.
(bkz: salak vallahi gerizekalı bu çocuk)
biz de atatürk ü seviyoruz biz de atatürk ilke ve devrimlerini korumaya calisiyoruz ama bir cocugun öldürülmesine gerekceler dizmek vicdan ve fikir yoksunlugudur. Atatürtk ün iyi bir lider olmasi onun hicbir hata yapmayacagi anlamina gelmez. Ha simdi yobaz veya sakirt diyeceksiniz belki ama atatürk ü bu denli tanrilastirmak yerine onun devrimlerini gercekten anlamaya calissaniz keske. Atatürk fikri hür vicdani hür toplum diye bagiriyordu. Bu mu sizin fikir hürriyetiniz? Atam yaptiysa dogrudur...Sirf atatürk diye bir cinayeti mesrulastirmaya calisanlardaki vicdan ancak ethem i ya da ali ismail i öldürenlerdeki vicdanla esdegerdir.
dersim isyanı'nın sonlarına doğru atatürk'ün hasta olup evde yattığı düşünülürse, sadece güldüğüm iddiadır.
"Büyüseydi de babası gibi hain mi olsaydı ?" diyebilecek zihniyete sahip olanları bir bir gün yüzüne çıkartmış olaydır efenim. Bu, hırsızın oğluna da ilerde hırsız olur bunu da atalım içeri demek gibi bir şeydir bu zihniyet mal zihniyetidir efendim.
17 yaşındayken yaşı büyük gösterilip asılan erdal eren e iyi olmuş gebersin pis komunist deyip, o çocuğa (ki olayın doğru olup olmadığı bile kesin değil) bu yaşta kıyılır mı, vicdansızlık bu diyenler. bu nasıl bi riyakarlık? gözünüz bürümüş atatürk nefretiyle sizin.