bugün

Asmagillerden,dalları çardak üzerine yayılan üzüm vb. bitkiler.
Belirli bir tür üzüm veren bitki(Vitis).
ASMAM ÇARDAKTAN SUYU BARDAKTAN Bi YOL DA ÖPEYiM GOCAMAN GIZ iLiMAN YANAKTAN AMANiNN iLiMAN YANAKTAN
(bkz: ASMALARIN DANSI)
Yaprakları ile yapılan ilaçlar kanamayı durdurur. Vücuda kuvvet verir. Sarılığı keser. ishali durdurur.
asmak fiilinin olumsuz emir kipindeki 3. tekil şahıs çekimi.
yaprakları ile sarma yapılan bitki.
dolucanın en güzelinden ve ucuzundan 1 litrelik sert şarabı.
üzüm veren bitki (Vitis vinifera). Sofralık ya da şaraplık üzüm elde etmek için yetiştirilir.
Amerikan asması, filoksera hastalığına karşı bu asmaya anaç olarak kullanılan başka bir asma türüdür. Asma tırmanıcı bir bitkidir. Tam bir ağaç özelliği taşımaz. Dalların­daki düğümlerden yapraklar, bunların koltuğundan tomurcuklar
ve on­ların yanıbaşından da tutunmasına yarayan sülükler çıkar. Çiçekleri salkım biçimindedir. Meyvesine üzüm denir.

Kaynak: http://www.yeniansiklopedi.com/asma/#ixzz2OPOJ75OJ
yukarıdan aşağıda doğru sıralayacak olursak ; tek yıllık dallar ,iki yıllık dallar ,çok yıllık dallar gövde ve köklerden oluşurlar.
budama işlemini geç yaparsan ağlıyor, içim parçalanıyor benim buna amk ya deli gibi ağlıyor.
Asma Köyü Aydın ilinde yer almakta olup, Bozdoğan Köyleri semtinde bulunan Asma Köyü Bozdoğan ilçesine bağlıdır.Asma Köyü haritası konumu ise 37° 42' 29.1564'' Kuzey ve 28° 26' 58.6212'' Doğu gps koordinatlarıdır. Asma Köyü bağlı olduğu Bozdoğan ilçe merkezine 13 kilometre mesafe uzaklıktadır. Asma Köyü Aydın şehir merkezine mesafesi ise yaklaşık 55 kilometredir.
yaprağı ile sarma yapılan, üzüm vb meyvelerin bitkisi. yaprağının tadı çok güzel gelir bana. çocukluğumdan beri koparır marul gibi yerim. tadını tarif etmek zordur ama tadına bakan bilir zaten güzel bir tadı vardır. ayrıca bitkinin hafif eğrilmiş ucu da çok güzel. fakat ne hikmetse meyvesini yani üzümü pek sevmiyorum. bitkisi daha güzel*