bugün

bu sabah en çok izlemek istediğim çizgi filmdir.
Orjinalini bulsam koliyle alacağım silgidir.
Hayatımda gordugum en sıkıcı cizgi film. cocukken de izlemezdim zaten.
alman yapımı bir çizgifilm. almanlar çizgifilm yaparken bile hayvanların en çalışkanını seçiyorlar.
orospu çocuğunun teki. silgisini de ayrıca sikeyim. komik desen değil macera yaşıyor desen o hiç yok. ne yaraktan bir karakter anlamış değilim.
arı filmi hayatla ilgili önemli mesajlar verir...
Belleklerimize yer etmiş, kokusuyla tazecik zihnimize kazınmış efsane silginin kahramanıdır. ilk alındığı zamanlar koklamaya doyamazdık, zararlı denmesine rağmen içimize çekerek koklardık, yiyenler de vardı..
Sabahları alarmla uyanırdım arı maya izlemek için, bitince de geri uyurdum çok erken çıkardı ben küçükken. ileride çocuklarıma da izleticeğim çizgifilm.
dönemin siyasi rejimini eleştirmek ve sosyal düzeni savunmak için yazılmış çocuk hikayesi.
çocuk filmi.

bu nasıl başlık lan, kaç yaşında bu sözlüğe yazanlar neler oluyor aman allahım.
filmindeki karakterden korkmayan kac cocuktuk dernegi kurulsa, en cok uyesi bulunan dernek olurdu demeye sebep olan.
bayır, dağ, dere, tepe demeden gezen orispi arıdır.
mayaların lideridir. evet.
Küçükken en sevdiğim çizgi film karakteriydi kendileri meğersem oda bir mayaliymis kıyamet elçisi. Neyse elçi'ye zeval olmaz şirin'dir yine de kendileri.
suçludur! mayalıdır.

(bkz: mayalara mayalılar diyen embesil)
Arı mayada kopacak mi?
takvimi olan mayalarla ilgisi olmayan zamanının en sevilen çizgi film karakterindendir. hemen her yerde karşımıza çıkardı resimleri. görünce anılar depreşiyor ama ne çare? o kaldı yerinde biz ilerliyoruz kıyametimize doğru.
arı maya vardı bir de ağlardım arı mayaya annesi öldü çünkü üzüldü çok üzüldü.
ozan kotra
Kokulu silgileriyle bir kuşağın kanser hücre sayısını arttıran çizgi film karakteridir.
(bkz: amı yara)
ne kadar da sevimliydi. flörtün dün trt de izlediminde bahsi geciyor. dünden beri düştü aklıma. bi özledim merak ettim mayayı.

--spoiler--
arı maya vardı birde.
ağlardım arı maya ya.
annesi öldü çünkü.
üzüldü, çok üzüldü.
--spoiler--
orijinal adlı dıe biene maja olan ve waldemar bonsels tarafından kaleme alınan çocuk masalıdır.
bu masal maya adın da iyi kalpli, saf, küçük ve dünyayı tanımak isteyen bir arının maceralarını konu edinir.
arılar arasında çıkan bir isyan sırasında maya yuvasından kaçar ve dış dünyayla tanışır. böceklerin hayatını görür.
günümüz çocukları arasında pek bilinmeyen bu masal/çizgi film kahramanı 1990 nesli arasında bilinir.

görsel
sabah televizyonda, öğleden sonra okulda, kemirdiğimiz silgide, gördüğümüz sevimli(o zaman küçüktüm) çizgi film kahramanı.
çocukken arasıra seyrettiğim bir çizgi filmdi. arı maya baş karakter onun arı arkadaşları vardı. sanırsam bir de çiçekten evleri vardı. hamamböcekleri ve diğer zararlı böceklere karşı savaşıyorlardı heralde unuttum.
çok şanslı kişiler için kullanılan atasözleştirilmiş özne.

" Ulan sendeki bal arı mayada yok bee "