bugün

eskilerden, harika ötesi bir demet sağıroğlu şarkısı... unutulmaya yüz tutmuş bu günlerde ormia sayesinde tekrardan hatırladık bu güzel parçayı...
edit : (bkz: arnavut kaldirimi)
izlediğim en güzel kliplerden birine sahip olan demet sağıroğlu şarkısı. şarkı da çok güzeldir ayrıca.
--spoiler--
öpsem bebek gözlerinden çok ağlatırlar
sarsam seni kollarımdan bir gün alırlar
sevsem seni doyasiya yiptarirlar
bir sürü kuru gürültü parcalar
sevgimizi ey kader;
böylemi olmalı, solmalı sevgililer
--spoiler--
tuhaf bir kavramdır.

arnavutlar'la tek ilgisi, yapımında arnavut işçilerin çalıştırılmış olmasıdır. bu yüzden arnavut kaldırımı denmiştir; yoksa halis muhlis türk zekasıdır...

ikinci husus, kaldırım deniliyorsa da, kaldırım falan değil, bir yol döşemesi, bir parke biçimidir.

üçüncü husus; demet sağıroğlu'nun boktan şarkısıyla hatırlanıyor olması, bir kültür felaketidir...
dün seni gördüm rüyamda
arnavut kaldırımlı taş sokakta
ahh bir dili olsa da bir konuşsa
anlatırdı masumca seni bana..
müthiş bir demet sağıroğlu şarkısı. o klipte oynayan mavi gözlü çocuğu da hala unutmuş değilim ayrıca.
Krzysztof Kieslowski'nin bleusundan sonra yazılmış olması; gerek sözler, gerek demet sağıroğlunun o zamanki görünüşünden ötürü 'lan acaba filmden mi etkilendi kadın?' sorusunu akla getirir. yani bende getirdi neblim sözlük. *
demet sağıroğlu'nun 1994 yılında çıkardığı, kınalı bebek kasetinde yer alan şarkısıdır.
nostaljik anlar yasatan muhtesem sarkidir. simdiki populer muzik yapan sarkicilarimizin muthis derecede imrenmesi gerekir, cunku tirnagi bile olabilirler mi, bilemiyorum...
türk müzik tarihinin en çok iz bırakan 10 şarkısından biridir.
demet sağıroğlu'nun kınalı bebek adlı muhteşem ötesi albümünün çıkış parçalarından biri.

bir eskilere bakıyorum, bir de yenilere...

demet sağıroğlular piyasadan çekilince meydan demet akalınlara kaldı. hey gidi 90lar be! türk pop müziğinde zirve yıllarıymış meğerse.
küçük küçük küp taşlardan yapılmış kaldırımdır. bakımı ve tamiri çok zordur üzerinden trafiğin akmaması gereken nostaljik bir görüntüye sahip kaldırımdır.
Izmirde bir cok yerde gorulur adeta butunlesmis bir parcasidir ama ince topuklu giymeyi sevenler icin zulumdur çiledir.
Nostaljinin götünü yiyim harika şarkıdır.
lise zamanlarımın harika eşsiz şarkısı. yıllar geçti hala müzik listemin içinde yer eden ve her dinlediğimde beni o zamanlara, masumluğuma götüren nameler.
Girişi yüzünden hüzünlü bir müzik olduğunu düşündüren ama bir anda hareketlendiren güzel bir demet sağıroğlu eseridir. Bir eksi yönü de şarkının son bir dakikası boyunca öpsem bebek gözlerinden kısmını söylemesi. O kısmı biraz kısaltsalarmış daha iyi olurmuş, ama olsun bu haliyle de mükemmel bir parça, Demet Sağıroğluna böyle bir eseri yaptığı için teşekkürlerimi sunarım.