bugün

kol boregi olarak da bilinen, peynirli, ıspanaklı, pırasalı gibi cesitleri olan, guzel yapıldıgından tadından yenmeyen borek
anne elinden yenmesi gereken börek..
böyle ispanaklari arasina koyuyorsun sariyosun yuvarliyosun falan ama anne eli degmeden tadi olmuyor be..
bursa'da en iyisi için

(bkz: pita)
anneanne ve babaannelerin müthiş yaptığı ve en ünlüsü ıspanaklı olan börek türüdür. elle yenilmeli çatalla mundar edilmelidir. ya içine * yoğurt dökülerek bandırılarak yenir, yada yanında ayran içilir. akşam yemeğinde fazla kaçırılırsa zor uyunulur.
dunyanın en harika boregidir. en guzelini nanalar yapar. en unlusu evet ıspanaklı olanıdır. zahmetlidir yapımı, ama deger bu lezzete.

hamur acıldıktan sonra iki esit parcaya bolunur. bolunen parcalar da yaklasık 20 esit parcaya tekrar bolunur. bu minik parcacıklar tek tek acılır oklavayla, sonra elde uzatılır. arasına yag konularak ust uste dizilir. arayada ovulmus ıspanak katılır. en uste kalan yag dokulur ve kenarları nananın bildigi teknikle kapatılır. sonra fırına verilir. mis gibi kabarır o borek, sıcak sıcak servis edilir.

yerken asla catal kullanılmaz. arasına bolca yogurt konulur. bandıra bandıra yenilir.
üst leveli de var.

(bkz: boşnak böreği)
yufkasını kendi ellerinizle açmanız gereken harika bir tada sahip börektir. böreğe mükemmel bir lezzet veren şey anneannemin ve benim elimdir *. yedi ceddimin de arnavut olmasına ve her evde en az bir kez arnavut böreği tatmış olmama rağmen kendi yaptığım ve anneannemin yaptığı börekteki tadı bulamamış bulunuyorum. demek ki neymiş, arnavut böreğini iyi yapabilmek için arnavut olmak gerekmiyorumuş.
bir yiyenin bir daha unutmadığı, her yapıldığında konu komşunun bir dilim istediği börek. pırasalı olanı en güzelidir.
pırasalı ise tadından yenmez. kabaklı, patatesli ve ıspanaklı çeşitleri de mevcuttur.
pırasalı ise tadından yenmez. kabaklı, patatesli ve ıspanaklı çeşitleri de mevcuttur.
parmak yedirtir.
(bkz: olsa da yesek) dir. superdir... harikadir...
Annem sağolsun, en son dün akşam yediğim, Arnavutlar için anne sütünden sonra gelen besindir. Ana gibidir çünkü, nedense tutamaz yerini yar eliyle yapılanı bile. Pırasalı(laknur) olanı hiçbir şeye değişmesem de, pırpeç(çökelekli&süzme yoğurtlu), kungulur(kabaklı), resenik(lahanalı), filiya gibi daha pek çok çeşidi olup tadından yenmese dahi, önünüze koyulduğunda gözlerinizi ayırmamanız gereken lezzet ötesidir...
çok fazla çeşidi olan börektir babaannem ne bulursa onunla yapar bunlar ısırgan otu, soğan, ıspanak, kabak, patates diye uzar gider. en güzeli soğanlı olanıdır bir kere yiyen bir daha vaz geçemez. düzdür @1 boşnak böreğini tarif etmiş .
oldukça zahmetli bi okadar güzel bir börektir. anneyle babanın makedonya göçmeni olmasından dolayı şanslı olan ben, her hafta pırasalı, ıspanaklı börekleri hüpletiyorum. miss
(bkz: aacayipsin/#22092452)
Benim ananemler tarafı arnavuttu. Laknur dedikler dometesli soğanlı bir börek. Yenge tarafı de boşnaktır , velhasıl Onlarda arnavut böreği diye bir börek yapıyor. Onlar bakalva gibi ince hamurlu yapıyorlar. o daha lezizdi. yediğim en güzel börektir.
ıspanaklı olacak. arasına yoğurt koyacaksın. işte lezzet budur be.
Şu an evde yapılan dünyanın 1.harikasıdır benim icin. Ben en çok rahmetli babaannemin deyimiyle zerzevatlisini ve patlican-kiymalisini severim.
2 çeşit arnavut böreği var. ince olan söylenişi fiıl börek yazılışını bilmiyorum bunu her arnavut kadını yapamaz incelik ve yetenek ister, taze soğanlı ve ıspanak(yoğurtlu) olanı makbuldür. diğeride kalın normal börek büyük tepside yapılır.
sevdiğim börek türleri arasındadır.