bugün

ulu önder gazi mustafa kemal atatürk'ün bizleri kucakladığı, saçlarımızı okşadığı, biz ağlarken bize moral verdiği, saygıyla durduğumuzu görünce gururla gülümsediği, kucaktaki bebekleri görünce kimseye çaktırmadan gözyaşlarını sildiği yerdir!

sembolik mezarı * giriş katında, gerçek mezarıysa alt kattadır!!
bir tur tapinak. dunyanin cesitli koy ve sehirlerinden insanlar gelip burada ibadet eder, timsah gozyasisi doker. bir kere zorla goturmuslerdi. tarihi eserleri disinda pek bir cekiciligi yok sahsi dusuncem. en cok da, ataturk'un mini kutuphanesini ve simule edilmis canakkale savasi mekanlari, ata'ya, cesitli ulke temsilcileri tarafindan hediye edilmis degerli esyalari gormek hosuma gitmisti. zaten bu esnalarda ataturk'u bile unutmustum.
atamızın eşsiz bir atmosferi olan anıt mezarıdır. atatürk'ü sadece kendilerinin sanan yüzlerce kişinin 2 başörtülü kıza linç girişiminde bulundukları mekandır. tamam, belki kendilerine saygıları yok, bari atatürk'e saygıları olsun dedirten olayın yaşandığı yer.

(bkz: yazıklar olsun)
inşaası sırasında yapılan temel kazılarında friglerden kalma mezar alanları bulunmuş olup rasattepe nin bulunduğu alanın frigler döneminde mezarlık olarak kullanıldığı tahmin edilmektedir.
ata' nın gönüllerimizden sonra ki dinlenme yeridir.

anıtkabir de karşılaştığım bir olayı paylaşmak istiyorum,
pazar günü gidebildim anıtkabir' e en son, bir arkadaşıma rehberlikti amacım. müze kısmında yazıları okurken bir kız çocuğu yaklaştı yanıma belki 9 belki 10 yaşlarında ve sordu küçük kardeşim "abi neden ingilizce yazıyor, ben anlamıyorum" "türkçesi de var abicim" diye ekledim bunun üzerine küçük kardeş tekrar sordu "peki o zaman neden ingilizce yazıyor" düşünmeden yanıtladım "buraya gelen turistler okuyup anlayabilsin diye" küçük kardeşim biraz hırs dolu gözlerle baktı ve ekledi " neden geliyor ki ingilizler buraya onlar gelmesin istemiyorum onları" diyerek bağırdı ve annesine gitti.
işte küçük bir kemalist...
anti emperyalist, milliyetçi.
atatürk bu vatanı bizlere emanet etti küçüğüm, senin tavrın doğrusu aslında...

edit: eksileyin...amacınız nedir bilmem ama devam edin.
atamizin ebedi uykusunda oldugu devasal yapi.
Ayrica hakikaten sasirdim entry sayisina, massallah bizlere. Duble yuh! .
bizim için ifade ettiği anlamı büyük olan, atakule'nin tepesinden güzel görünen, mustafa kemal atatürk'ün anıt mezarıdır. Yalnız mabed değildir, kabe neyse anıt kabir o değildir. Bir insan nasıl hem atatürkçü olur, hem laik olur hem anıt kabiri 'mabed' diye tanımlar, kabe ile kıyaslar? Ne tarz bir sarsıntı insanın kafasındaki anlamları bu denli kaydırabilir ki?
http://www.anitkabirozeldefteri.com hakkında her şey... 360 derece slaytıyla anıtkabir gezmek isteyenlere...
dindar insanların da gidip gezdiği mekan. atatürk ve kurtuluş savaşı müzesi ni herkesin görmesi lazım.
ulu önderin o kutsal naaşına ev sahipliği eden ve bu şerefe nail olan topraklar üzerindeki büyük kabir.
Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve ondan sonra gelen cumhurbaşkanlarımız için inşa edilen, daha sonra Bakanlar kurulu kararı ile sadece Atatürk ve ismet inönü'nün yattığı, orada görev yapmanın bir ayrıcalık oldugu askerlerin her işi yaptıgı ve sivil memurların maaş aldıgı anıt mezardır.
her 10 kasımda resmini çizdiğim kabir-i anıt.
insanların içinde sebebli veya sebebsiz ankara'ya gitme hissi uyandıran, türkiye cumhuriyetinin kurucusu 'mustafa kemal atatürk'ün kabri.
atatürkçülük, kemalizm, laikçilik diye bilinen inancın kutsal mekanı. bu inanç doğrultusundaki bazı aşırı olanlarının ağlama duvarı.

edit: gazi mustafa kemal atatürk'ün kendisi bu tanımdan istisnadır.

(bkz: aşırı dindar)
anıtkabir, ulu önderimiz mustafa kemal atatürkün ebedi istirahatgahı. anıtkabirde rahat uyu atam kurduğun cumhuriyetin, yaptığın devrimlerin bekçisi olarak, seni ve devrimlerini sonsuza kadar kalplerimizde yaşatacağız. ne mutlu türküm diyene, ne mutlu bizlere ki kalbimiz de atatürkümüz var.
dun ziyaret ettim. turkiye'ye her geldigimde mutlaka zaman ayirip gittigim yerdir. yuksek olmasi guzel ki ankara'nin bircok yerinden goruluyor ancak keske mimarisi daha gorkemli olsaydi atamizin ince zevkine yakisir.
ben bu sözcüğü sevmiyorum. kabir, çukur demek. anıt çukur da ulu öndere yakışmayan bir tutum. şuna daha güzel bir kelime seçmeye çabalamışlar. mozole demişler. kabrin fransızcası, büyük türk büyüğüne fransız çukuru! atatürk'ün mezarı denmesini teklif ediyorum. orası anıtkabir değil, anıtmezardır. mezardır. evet evet, bundan böyle kabir demeyin, mezar deyin.

prehamiş: kemalistçik arkadaşlar, laaan, demeden önce vızıldayacak yerlerini tıkama adına söyleyeyim. kabir kelimesi ve mezar kelimesinin etimolojik karşılıklarını öğrensinler de sonra arı vız vız vız!

prohamiş: küçük çocuklar, eksiye basmışlar. ulan, sözlüğe bakmaya fırsatınız ne kadar geçti? yoksa atatürk'ü mü sevmiyorsunuz. bu entriye eksi oy vermek ya atatürk düşmanlığıdır, yahut cehalettir. ya sözlüğe bakmamak, yahut atatürk'ü çukura layık görmektir.
ulu önderimiz mustafa kemal atatürk'ün ankara'da anıt mezarının bulunduğu yapının adı. bir türk ün mutlaka gitmesi gereken ve benimde hala gitme fırsatı bulamadığım için kendime çok kızdığım yerdir.
toplum profesörlerinin hemen kaynak analizi yapmalarına yol açmış yer.

"oraya o kadar para dökülüyor, ver bana o parayı memleketi düze çıkarırım lan. valla bak! ver, ver o parayı bak nası düzeltiyorum ekonomiyi!"

"o kadar askeri oraya niye koyarlar anlamıyorum. ver bana o kadar askeri, bak yunanistan'ı iki günde fethetmezsem suratım tükür. ver, ver bak iki gün diyorum sana!"

bi siz akıllısınız amına koyim.
http://www.genelkurmay.or...itkabir/sanal_muze/1.html

linki ile anıtkabir komutanlığı tarafından hazırlanan sanal gezintiye çıkabilirsiniz. her nokta hakkında açıklamalar, bilgiler, 3 boyutlu olarak tam kendi ölçülerinde olan müzeler bayrak direkler vs ile gayet güzel bir sunu olmuş.
2 gün sonra birçok hacı-laik adayına misafirlik edecek yer.
kötü tarafı, okumayı seven bi insanın 8 saatten az zamanda bitiremeyeceği gerçeği,
yanınızda haaydi ankamola da gidelim diyen biri olunca bu iyi bi taraf sayılabilir ama.
ulu önder mustafa kemal atatürk'ün naaşının bulunduğu anıt mezardır. mustafa kemal atatürk'ün silah arkadaşı ismet inönü'nün anıt mezarı ve kurtuluş müzesi de bu yapı içerisindedir. ankara'da şehrin büyük bir bölümünden görülebilecek düzeyde yüksek bir tepede inşa edilmiştir. bulunduğu bölgeye anıttepe ismini vermiştir.
kemalizm dininin kabesi devasa yapı. proje yarışmasında başarılı olan Prof. Dr. Emin Onat ve Doç. Dr. Ahmet Orhan Arda nın eserdir. bir kabirden çok bariz bir şekilde tapınağı andırmaktadır. müslüman bir liderin kabrinde hiçbir dini motifin olmayışı ne şekilde açıklanabilir bunu da anlamış değilim. Anıtkabir in mimari özelliklerine baktığımda karşıma iki seçenek çıkıyor. ya mustafa kemal atatürk müslüman değildi ya da etrafındaki dalkavuklar mustafa kemal atatürk ün müslüman kimliğini gizlemek, bunu halktan saklamak istiyorlardı. yıllarca dinlenilen masalları bir kenara bırakırsak mustafa kemal atatürk ü putlaştırmanın en büyük ürünü. onu bir insandan çok sapkın bir dinin simgesi haline getirilmesinin büyük bir sonucudur anıtkabir. yeniçağı açıp ortaçağı kapatan fatih sultan mehmet bile 20-30 metrekarelik bir cami bahçesinde yatıyorsa eğer inşaatı 9 yıl sürmüş bu müsriflik abidesine şaşıp kalmamak elde değil. eminim mustafa kemal böyle bir müsrifliğe isyan ederdi.
kemalizm'in kabesi değildir, zira kemalizm kendisinden ürkenlerin göstermeye çalıştığı gibi bir din değil; bir pozitif öğretiler bütünüdür. sözkonusu anıtkabir ise bu ülkenin kurucusu, modern türkiye'nin mimarı, dünyayı dize getirmiş büyük komutan ve devlet adamı mustafa kemal atatürk'e yakışacak bir ebedi istirahat mekanıdır. ulu önder'in müslüman olmak gibi bir zorunluluğu olmadığı gibi ezan okunduğunda ağlayacak kadar dinine bağlı olduğunu biliyoruz. istanbul'u fetheden fatih sutan mehmet'in ise hristiyan olduğuna dair rivayetler hep anlatılmaktadır; ki öyle olsa dahi ne kadar büyük bir iş başardığı gerçeği yadsınamaz ve bundan gurur duymaya da devam ederiz. ülkeyi işgalden kurtarmış bir devlet adamı bırakında şanına yakışır bir yerde yatsın. müslüman olduğunu iddia edenler keşke "ölülerinizi rahmetle anınız" hadisinden haberdar olsa.