bugün

- firat oglum senin bu kiz var ya..
- ee?
- sen mugla'dayken ben onu ba$ka bir cocukla gordum, elele taksim'lerde fink atiyordu.
- anne ne bu $imdi?
- uyandirma servisi.
ayaktan gıdıklamak. feci sarsar adamı.
her sabah aynıdır ve aşağıdaki diyalog yöntemi uygulanır:

a: hadi kalk saat altı oldu.
b: ...
---
a: hadi kalk. saat buçuk oldu?
b: buçuk mu? kaç buçuk?
a: altı buçuk, kalk. gecikecen
b: şimdi kalkıyorum
---
a: daha mı yatıyon sen? şimdi suyu getiriyorum...
b: kalktım üstümü giyiniyorum bee.. bağırma sabah sabah kulağımın dibinde
---
a: ulen eşşek herif hala mı kalkmadın sen.
b: ya görmüyon mu üstümü giyiniyorum...(yatağın içinde yorgan da örtülü üstümü giyinebiliyorum ben)
a: kalk bakayım... koca eşşek *
b: tamam be kakltım.. her sabah kulağımın dibinde karga gibi gag-gag mı kalk mı ne bağırıyon anlamıyom. adam gibi "kalk" desene yaaa. gag gag edip duruyon. güne huzurlu başlayamıyorum gag gag her sabah bu ne yaaa...*
kafadan babayı göndermek. o basar tekneyi kaldırır nasılsa.
sabah okula geç kalmaması için ilgili annelerin çocuklarını uyandırmak için kullandığı değişik metodlardır.mesela üstünüzden battaniyeyi altınızdan da çarşafı çeken,sadece yastıkla kalınca onu da yavaşça? başınızın altından alan babanıza hala uyanmamış olduğunuzu belirtmesi,anne için bir uyandırma yöntemi olabilir.
yastık, yorgan boğması. cidden sabah sabah boğulma tehlikesiyle uyanarak, nefes almanın önemini anlıyorsunuz.
edit: üvey anne değildir. öz ve öz benim annem olur kendisi

bir de istiklal marşını söyleyen anneler var.* cırtlak bi sesle bir de sabahın körü olunca kendi annemi tercih ediyorum.*
uyudugunuz odanin ve mutfaginizin bitisik olmasindan hareketle, annenin mutfakta kahvalti hazirlarken radyoyu son ses acmasi bu yontemlerden biridir. annenin arabesk muzik hastasi olmasi eylemi basarili kilmaktadir. takdir edersiniz ki, sabahin dokuzunda son ses cigiran bir ferdi tayfur uyuyan bunyeyi uyandirmaktan cok daha fazlasina kadirdir.
yurdumun erkekleri annelerinden kopamaz, evlenir ama karısı annesinden sonra gelir.
kahvaltı sofrasını yere koyarak yalnızca yüzünüzü değil nefsinizi de okşayarak uyandırması..
böyle isminizi evdekilerin duymayacağı şekilde, pusulu bir şekilde söyler. sonra farkettim o ses tonu ile kendi adımı söyleyince annemin beni uyandırması aklıma geliyor, moralim bozuluyor, ''biraz daha ya'' diyorum. kötü.
doğal olması etkileyici bir yöntemdir. bir yandan çamaşır suyu kokusu bir yandan elektrikli süpürge sesi, güne gidecek olanlarla yapılan telefon görüşmeleri ve sizin duyamayacağınız bir sese karşı yakın yerden ses yapma çocuk uyuyor demesi son derece etkilidir.
garip isimlerle seslenerek * sinirlendirmesi. misal:

-tevriye hanim hadi kalk amaa
-kac kez dedim sana benim adim tevriye degil!!!
-hadi ama saat 7 bucuk oldu tevriye hanim gec kalacaksiniz
-cattik ya yine sabah sabah..
hava aslın diye kışın ortasında pencereyi açmak.
çarşafları yıkıcağını söylemek.
aralığın ortasında odanın penceresinin camını acar.siz kapamak için yataktan kalktığınızda da yorganı alır.
ne de olsa artık teknoloji çağındayız dedirten biçimde uyandırma:
-çocuğunun cep telefonunu arayarak uyandırma.
-uyanma özürlü oğlum, ben seni uyurken mi doğurdum acaba! diyerek odada dolanması. benim bu sözleri sallamamam durumunda ise,
-eşşek herif uyan artık, edepsiz çay kaynaya kaynaya acıdı. ben ısrarla tepki vermiyorum. annem de yılmıyor, damardan giriyor.
-bana para ver güne gideceğim, 100 ytl hadi uyan!

benim gözler tavan yapmış vaziyette,
-bu ne ya! ev mi alıyorsunuz topladığınız parayla, 100 ytl gün parası olur mu ?

söylene, söylene mutfağa gidiyorum.
-baban çatıya anten düzeltmeye çıktı kesin düşecek!

10 dakika sonra

-baban çatıdan düştü!
a-kahvaltı hazır hadi kalk
e-sen ye ya
a-kalk hadi yanlız kahvaltı yapmak istemiyorum diyerek mıncıklamaya, vurmaya başlar kı kendince seviyordur, dayanılmazdır uyanamayan kişi için kaçamazsın bile.
ergen kişi için surattaki sivilceleri patlatmaya çalışmak. * *
saati, bir-iki saat ileri söylemek.

saat henüz 12 iken, "kalk hadi saat 2 oldu" der, beni hep hayal kırıklığına uğratır.

(bkz: ben bu evden giderim)
tencere kapaklarını birbirine vurmak. *
o kadar para sayip aldiginiz hayvani su tabancasi kullanmak suretiyle er kisi uzerinde denenen yontemlerdir.

gozlerini aciyorsun, suratin islak. karsinda, sirtinda kocaman su cantasi; elinde kocaman su tabancasiyla siritan annen var.

ulan bi ben mi garibim..
telefonla araması. *
ben küçükken daha bi yavruyken elektrikli süpürge eşliğinde teypten bağıran cavit karabey in sesi.
-kızııımmm kalk!
+yaa hüüüğğfff 5 dakka daha yaaaa nolur
-hadi kalk... aa aaaa bak kim geldi? özcan deniz geldi, mahsun kırmızıgül geldi, nihat doğan geldiiiii
+öööğğ ya tamam kalkıyorum amk uyku bırakmadın zaten
-nihehehe