bugün

bütün annelerde gözlemlenebildiğine göre içgüdüseldir. ikinci çocuğun doğumuyla beraber ortaya çıkar.

hatta ne ikinci çocuğu lan? teyzenizin, dayınızın olması da yeterlidir annenin kafasının karışması için. bazen o kadar çok isim sıralar ki bizim ismi söyleyene kadar, her ne için sesleniyorsa, o işi çoktan halletmiş oluruz. ben kıskanç bir yapıya sahibim. bunu paragrafın sonunu bağlayamadığım için söylemiyorum, konumuzla alakası var.

-mehmeet! (uzaktan yüzüme baka baka hem de)
+anne abime bağırarak ulaşabileceğini sanmıyorum zira kendisi şuan birkaç yüz kilometre uzağımızda. birtakım iletişim araçları kullanarak ulaşabili...
-zevzek! uzun cümle kurma bana, yürü babana yardım et. ketılı tamir edeyim derken mutfak ampülünü patlattı gene.

tabi o ilk göz ağrısı ya. erkek çocuğu o bi de.
eneee, annem geldi:
-bi daha duymayım yersin şepeşilleyi. ikinizi eşit seviyorum ben! hadi abini arayalım mı mehmet? amaan, gene karıştırmışım.

o ilk çocuk, erkek.. tabi.
ilk basta annemin bana ablalarimin ismini soylemesine alistim, sonra da ablamin bana kizlarinin isimleriyle hitap etmesine. yapabilecegim bir sey olmadigi icin de onlari oyle kabul ettim.

yani neymis?

annelerin dogru ismi tutturamamasi bir sure sonra alistiginiz bir olaymis.
babaannemin anneme gelinceye dek her yengemin veya tanıdığı her bayanın ismini söylemesi durumudur. annem daha ilk isimde bakar ve ne yapılacaksa yapar. babaannem isimleri bitirdiğinde annem de işini bitirmiştir.
yaşlanma belirtisinden dolayı hafıza zayıflığıdır.
gülerek baktıgınızda bir süre sonra onunda gülmeye başlaması olayıdır. bazen de dayanamaz ben x şeklinde tanıtırsınız kendinizi. o ise denk getiremedim der büyük bir masumiyetle. kızılamaz da.
anne telefonla konuşuyordur. arayan hülya teyzenizdir.
bir süre sonra anne evde bağırmaya başlar:

- hülyaa
- hülya
- hüülyaaa diorum

ses iyice yaklaşır, kapınız önünde beliren anne koyar tek elini beline:

- kızımm kime diorum ben allah aşkına?
- valla anne hülya deyince sen...
- a hülya mı demişim, hülya beni anmış. benim terlikleri gördün mü?

aradan 5 dk geçer geçmez ev telefonu tekrar çalar, anne bir hışımla koşar açar. arayan bu kez sizin arkadaşınızdır.

+sevim teyze nasılsın, tanıdın mı beni?
-a tanımaz mıyım oğlum, aşkolsun. necati?
+yok teyze karıştırdın sen, ben..
-selami, selamisin sen, bizim aytenin oğlu?
+yok o rüstem'di sevim teyze sen iyice karıştırdın isimleri
-yok oğlum yok bugün benim kafa yerinde değil, ben iyisi benim kızı çağırayım, sen onla konuş
+görüşmek üzere teyzecim
-görüşürüz necati, aman selami, amaan oğlum bakma sen bana, dur sesleneyim:
-hülyaa
-hülya
-hülyaaa diyorum

çocuklara, kafiyeli ya da anlam bakımından birbirine benzeyen isimler konulursa sık rastlanan ve anlayışla karşılanabilecek durumdur. ama misal bizim gibi ne anlam ne yazım olarak birbirine hiç benzemeyen üç kardeşin isimleri ve onların evlendiği kişiler ile birlikte toplam 6 isim birbirine girer cinsiyetlerine göre kendi aralarında karışırlarsa buna pek bir anlam verilemez ayrıca sözlük sayesinde sadece bizde olmuyormuş ohh be denerek sevinilir.
anneannelerde daha sıkça görülen durumdur, toruna kızsa kızının erkekse oğlunun ismiyle hitap eder anneanneler aynı şekilde babaannelerde de görülebilir herhalde *.
zaman zaman benim annem de bana babamın adıyla seslenir...
cok kardeşliyseniz eğer yaklaşık 10 dakika boyunca abla ve abilerinizi söyledikten sonra isminizi tutturduğu andır.
ananelerden geçmiştir annelere.
yanında oturuyosunuzdur, size bir şey söyleyecektir. sırayla tüm torunların isimleri sayılır, cinsiyet ayırt etmeksizin;
ayşee
üf aman fatm..
sevg..
musta...
hayru...
üf aman adın neyse işte, bana şu ilacımı bi versen...
babanelerin yaptığı eylemdir;
şöyleki çocukları; ercan ve ömer.
torunları; mustafa, yasin, gökhan.
kardeşi; aslan ve yeğenleri mehmet ve hasan.

bir şey söyleyeceği zaman sağ baştan saymaya başlarlar;

ercan, ömer, mustafa, ıımmm yasin, gökhan, amaan aslan, hasan, mehmet olum git ekmek al da gel.
gayet kolay bir ismim olduğu halde...
annem:
"sen bebekken yolda, sokakta görenler adını soracak diye çok korkuyordum ben."
kız erkek fark etmez. kıza oğlum, oğlana kızım diye hitap edilmesi.
sizin isminize ulaşıncaya kadar tüm kuzenlerin ismini telafuz etmesidir. hala o kafaya ulaşamadım...*
tutturana kadar bütün sülaleyi sayan annedir.
+Abdülkerim, aman Abdülfettah..
-(ha gayret.. ha söyledi ha söyleyecek)
+öff.. Şemseddin.. aman Seyfullah.. hah Ali!..
-isimler de Ali'ye çok benziyor arkadaş.. Annem haklı..
canım annemin en büyük sorunu.
13 çocuğu var. bana ablamin ismiyle hitap ettiği de olmuş.