bugün

sözlükte istanbul ve izmir için yeterli maaş başlıklarından sonra ankara için açılan başlıktır.

ankara'da yaşayan biri 2,000 ytl civarı maaş ile rahat yaşayabilir.

(bkz: istanbul da yaşamak için yeterli maaş)

(bkz: izmir de yaşamak için yeterli maaş)
kanımca çok pahalı bir şehirdir, milletvekili maaşlarına göz önünde bulundurunca herşey ortaya çıkar heralde. *
(bkz: ye kürküm ye) * *
yeterli kavramı izafi bir kavram olmakla birlikte kişinin ihtiyaclarına göre değişebilme yeteneğine sahip maaştır. şöyle ki haftada bir ya da iki ben kafamı dağıtcam arkadaşım, hafta sonları takılırım diyorsanız, yeter kavramı sizin için 1500 den başlar belki 1250 de olabilir. gittiğiniz yerlere göre değişkenlik gösterir. rock blues tarzı seviyorsanız aynı yeter maaşa haftanın iki üç hatta dört günü de çıkıp eğlenebilir,sinemaya tiyatroya ve konserlere katılabilirsiniz. lakin bütün bunlar ankarayı sevmeniz için hala yeterli değildir.

Not: Elbette bekarlar için geçerlidir.
piyasada dönen mevcut maaşlardan bihaber olanların 2.000-3.000 TL diye cevaplayacağı maaştır.

(bkz: hayata henüz atılmamış sözlük yazarları)
2500 lira ile ortalama , 3500 lirayla krallar gibi yaşatacak olan maaştır .

not : eğer bekarsanız kralın da ötesi olursunuz .
Gri kaldırımların da, her sabah aynı saatte işe gidip gelen memurlarımızla dolu olan Ankara da, memur maaşı neyse o yeterli oluyor.
dünyayı verseler ankarayı terk et arkadaş, bu ne kasvet bu ne işkence.
600 tl ile yaşayanlarda vardır. allah yardımcıları olsundur.
tek kişi için 1500 lira yeterlidir.
olm siz nerde yaşıyosunuz lan, losencılıs mı sandınız ankarayı. yok 2000t, 3000 tl maaş yetmezmiş te, 1500 tl yle eh işteymişmiş. asgari maaş alıp, 250 tl kira verip 2 çocuk okutan aileler nereli uzaylı mı amk.
http://galeri.uludagsozlu...-g%c3%bczel-lan_27855.jpg
'aza kanaat etmeyen, çoğu bulamaz' mantalitesi ile az bir maaştır.
'har vurup, harman savurmak' mantalitesini benimsemiş bir kişiye uygun maaş ise bu dünyada yoktur.
maaş belli bir standart olarak görülmemelidir. çünkü herkes kazandığı kadar yaşar. 900 lira ile de geçinemeyen vardır. 9000 lira ile de yetinemeyen vardır. (bkz: ayağını yorganına göre uzatmak)
memur için 1500-2000tlyeter, mv için 11000 de yetmez aq.
1400(memur arkadaşlarımdan biliyorum) tl ile bekar yaşayanlar görülmüştür. neye göre kime denebilir.
ortalama üzerinde bir semt (mesela çankaya) 2+1 bir ev kirası 700 TL
yakıt elektrik su telefon 300 TL, mutfak masrafı ortalama bir alışverişle 500 TL, işe gidip gelmek için aylık 80 TL yol parası, haftada bir sosyalleşelim desen 50X4 200 (zaten ankarada sosyalleşme imkanı pek olmadığından durum rahat)
kısaca ne öldüm ne oldum şeklinde bir yaşam için ankarada 1.800 Tl işinizi görür, ev arkadaşı bulmanız durumunda masrafları yarıya çekebilirseniz mutlu mutlu yaşama imkanınız var.
1.150 tl ile bekar ve tek başına bir hayat aşağıda dökümü yapılığı üzere rahatlıkla sürdürülebilir.

400 kira
200 elektrik, su, doğalgaz, internet, telefon, misafirler için çikolata-kolonya vs.
100 ulaşım
400 mutfak masrafı
50 hafta sonları bir kafede çay içmek gibi sanatsal faaliyetler.

not: giyim kuşam için biraz tasarruflu olmak lazım.
oturdugun yere göre degisir.

demetevler, sincan, etimesgut dar gelirliler icin

batikent, keciören, balgat orta gelirliler icin

bahceli, cankaya bol gelirliler icin idealdir.
750 800 liraya yaşayanlar var ben gördüm nası yapıyolar aklım fikrim almıyo arkadaş.
1000-1500 ,le rahat yaşanır.
biraz kaliteli bir hayat için;

900 kira
200 elektrik, su, doğalgaz, internet, telefon, misafirler için çikolata-kolonya vs.
200 ulaşım (taksi şu bu)
500 mutfak masrafı
500 hafta sonları dışarı çıkma
200 giyim kuşam (aldıklarınızın kredi kartındaki ortalama aylık taksiti)
500 birikim ve hesapta olmayan maliyetler, yaz tatili, araba varsa vergisi şusu busu için.

3,000 TL'ye gayet güzel yaşanır Ankara'da.
ev arkadaşıyla yaşanıldığı takdirde 1500tl'ye zenginsin.
Gençlerbirliği kombine fiyatları: maraton 100 tl, kapalı 200 tl
Çalışan eşinizin olması durumunda rahat yaşanabileceğiniz bir şehirdir. Eğer 1500-2000 arası bir maaş alıyor, eşiniz çalışmıyor ve eviniz kira ise geçinmek için çok iktisatlı bir birey olmanız gerekecektir.
yaşamaktan ne anladığına bağlı.
hayattan öğrendiklerin ve anladıkların beklentilerini oluşturur. bu beklentilerin karşılanmayı bekler. bu da maliyet meselesidir ki işte tamda bu noktada beklentilerini karşılayabilme güçün gündeme gelir. bu güç ne kadar fazlaysa hayatı gönüllü sürdürebilme güçün de o kadar çoktur.
akşam çıkılacak arkadaşlarla gidilecek hiç bir yer olmadığı için 1000 tl yeter de artar bile.