bugün

dünyada yapılan en güzel ve özel sanatlardan birisidir. izlemesi ayrı bir zevktir. (bkz: full metal alchemist brotherhood) (bkz: death note) (bkz: bleach) en iyi örneklerindendir.
çizmesi de en az izlemesı kadar zevklidir.
japon çizgi filmlerinin genel adıdır.
japonların yetişkinlşer için yaptıkları genellikle manga uyarlamalı çizgi film.

başlangıç için önerim ise: (bkz: death note) veya (bkz: full metal alchemist). beğenir iseniz 3 büyük olarak adlandırılan ve hala devam eden animelerden birine başlayabilirsiniz.
(bkz: one piece)
(bkz: bleach)
(bkz: naruto).
(bkz: hellsing)
(bkz: death note)
(bkz: another)
(bkz: shingeki no kyojin)
(bkz: Btoom!)
(bkz: sword art online)
(bkz: Devil May cry)
(bkz: avatar)

gibi örneklerine rastlanabilen bana göre fantezi kategorisindeki hoş japon çizgi filmleri.
bağımlılıktır.
hayatımda 5000 bölümden 250 saatlik yeri olan, dünyanın en zevkli şeyi. izlenir.
bazı animeler ki movie olanlarından bahsediyorum bir çok filmden daha hoştur, bu biraz subjektif bir tanımlama oldu ama öyle açıklayayım. animeler genellikle filmlere göre daha sıradışıdır ve olay örgüleri filmler kadar benzerleşmez. bu da animelerin hayal gücünü daha iyi yansıtılabilmesine yol açar. filmlerde yapılamayacak şeyler animeler de yapılabilir. hayal gücünün sonuna kadar gidilebilir.
görsel
Sınırsız bir hayal dünyası. Japonya'da doğsaydım bana çok para kazandırabilirdi. Çok pis senaryo yazarım.
insanların oynadığı yapımlardansa izlemeyi çok daha fazla sevdiğim japon çizgi filmleridir. çizgi film denince insanlar çocuklara hitap ettiğini düşünseler de birçoğundaki unsurlar küçüklerin psikolojisi için zararlı olabilir.
izleyene göre yaşam tarzı, izlemeyene göre çocukça bir şey. ama anime iyidir.
bir de hayao miyazaki nin ise tadından yenilmez.
çevrenizdekilerin genellikle basit bir çizgi film gözüyle baktığı şaheserlerdir.
birçok sinema filminde göremeyeceğiniz kadar kaliteli senaryolara rastlayabilirsiniz.
eğer daha önce izlememiş olanlar varsa önyargılarını azıcık kenara bıraksınlar ve bir animeye başlasınlar.

edit: bu yazıdan sonra "bir izleyeyim bakayım. nasıl bir şeymiş?" deyip öneri isterseniz, kendimce tavsiyede de bulunabilirim.
bazı zaman kriterdir,
misal

anime sevmeyen erkekle olmaz.
asosyal loser bünyelerin harıl harıl izlediği, en fazla godfather kadar gerçekçi görüntülere sahip vasat çizgi dizi. bu diziyi izleyen ergenlerin doğulu erkeklerle benzer sıkıntıları taşıdığı rivayet edilir.
bazıları çoğu filme taş çıkartacak senaryoya sahiptir.

(bkz: Hunter x Hunter)
(bkz: Cowboy Bebop)
(bkz: Rurouni Kenshin)
(bkz: Fullmetal Alchemist Brotherhood)
(bkz: One Piece)
bazı şeyleri sırf hayran kitlesi yüzünden sevemezsiniz ya, bu da öyle bir şey. bizin çocukluğumuz bu korelilerin, Japonların yaptığı mangaları, animeleri okuyarak, izleyerek geçti lan. şimdi bakıyorum da belli bir yaşın altındaki hayran kitlesi, harbi ağır geri zekalı. ve bu geri zekalılığı açıklama girişiminde bulunmayacağım zira ağzımdan kötü kelimeler dökülebilir, o yüzden ne demek istediğimi benimle aynı duyguları yaşayan kişiler iyi bileceklerdir.
Daft punk in kliplerinde kullanmayi sevdigi (bkz: one more time), japon keskin zeka urunu, mimiklerini insan duygularini cok guzel anlatan, cizgi filmler gibi ottan boktan seyler degil, olum, hayat, sevgi, paylasmak gibi insani temel duygulari temel alarak islenen cizim veya cizimler ismi.
çoğu kişinin çizgifilm diye dalga geçtiği japon animasyonlarıdır.
çizgilere gereğinden fazla anlam yükleyenlerin yegâne meşgâli.
(bkz: dragonball)
(bkz: ergo proxy)
(bkz: animatrix)
(bkz: death note)
(bkz: avatar)
çekik gözlü japonların kendi ezik duygularıyla kocaman çizdikleri gözleler ve her dünya vatandaşınınki özellikle japonların sahip olduğu özel ve doğa üstü güçlerle gerçekçi olmayan, sapıklıkla yoğrulmuş animelerin dünya üstündeki bütün çizgi filmlerden güzel olduğunun bir kanıtı olan, tamamen tarafsız ve gerçekçi tavır ve düşüncedir.