bugün

baba yarısı derler. *
baş belasıdır. duygu sömürüsünde üstüne yoktur.
sürekli sıkıntı yaratırlar. çekip çevirmekten usanırsınız. siz ona babalık/analık yaparsınız. çekilmezdir.
ingilizce, almanca gibi amca diye bir dil.genelde aile arasında konuşulur.
halk arasında amca=baba/2, baba=2xamca, amca/baba=2 teorilerine yer verilen şahıstır
önce çernobil faciası sebebiyle engelli olarak doğmuş, sonra yine çernobil faciası ile kanserden vefat etmiştir..

benim için amca budur..
benim akrabalarım arasında bulunmayan babanın erkek kardeşlerine verilen addır.
''çekcek amca burnu kanca...'' diye dalga geçilebilir. hiç amcam olmadıda olsaydı herhalde böyle dalga geçerdim zamanında.
karktersizin önde gidenidir.
babanın yarısı derler amcalar için..tabi her amcamız için bunu elbette söyleyemeyiz..sözüm ona eğer amcanız amca ise sizle her muhabbete girebilmeli ve konuşmalı..yanlış anlaşılmasın , her muhabbet derken gayrıahlaki bir durmdan bahsetmiyorum ben..ala ala durumlar işte..amca dediğin adam amca gibi olmalı..
sevgili amca, o kadar amcamsın ama doğduğumdan beri en fazla bir kere görüşmüşüzdür. nasıl birisin bilmiyorum, iyi olduğunu söylüyorlar. ama sana müteşekkirim. senin sayende "gizemli bi amcam var yıllardır görmediğim" diyebiliyorum. beni kucağına almışsın eskiden. fotoğrafta gördüm. çok tatlı çıkmışım.
babamın ilkokul anılarını, yaptıgı hınzırlıkları, kömür almak için aldıgı parayı beşiktaş maçı için harcadığını sen anlattın bana dizine yatırıp..
ne çok benziyordun sen babama amca. artık gözlerin görmese de, babamı anlatırken yüzün şen bir hal değil hüzün kaplansa da ben babamı seninle tanıdım. iyiki varsın.
amca gel seni kerhaneye götüreyim.
(bkz: iskele amcası)
niye başkalarının amcası gibi değilsin amca? niye seni sevmiyorum?
normalde hiç iplemezken bu başlığı görünce neden hüzünlendim sözlük?
Ne mubarek adamsın amca ya ekşi sözlük'de hakkında entry buldum. gülüyorum iki saattir.

http://www.eksisozluk.com/show.asp?id=22306990
valla amca senin amcalarımdan biri olduğunu 5 sene önce öğrendim.babamın vefatından sonra da köye gidip gelirdik ama nasıl olduysa artık (!) 15 yaşıma kadar böyle bir amcamın varlığından haberim yoktu.evet tabi yaşam kavgası ,işler falan derken .
şu hastalığından kurtulsan da iyileşsen. yine seninle balığa çıksak, gezdirsen beni. ne güzel olurdu amca.
baba yarısıdır gerçekten. babamla aynı takımı tutmadığım için içimde kalan o duyguyu amcamın evine gidip maç izleyerek giderirdim. tüm ailede sadece babamın farklı takım tutmasıydı beni üzen, ama amcamlarla beraber yaşadım o çoskuyu. kimileri için amca sadece amca olsa da benim için babaya 5 vardır amca demek...
bazen uzak bazen yakın bazen de daha uzak duran akraba.
domuz gibi bir şey bu.
baba yarısıdır.
yakın zamana kadar hiçbir şey hissetmediğim bir adamdı.
bayramda seyranda bile görmezdim, ta ki bir sebepten bir araya gelene kadar.

amca, ne güzel bir şeymiş. hani kız çocuklarının babaya olan düşkünlüğü ve tabii babaların kızlarına olan düşkünlüğü.

şimdi iki babam var gibi. iki kere daha sağlam yaslıyorum sırtımı dünyaya. babam var benim özgüveni, amcam da var özgüveniyle perçinlendi.

amcamla geçirebileceğimiz kayıp zaman için pişmanım hayatımda ilk kez. kız çocuğu olmayan amcanın, size sarılırken hiii çekmesi, sizin yaptığınız çayı içmek istemesi, yengen otursun da yemeği sen yap diyip iltifatlara boğması sizi. yemekten sonra sigara içmek için fırsat kollladığımı anlayıp sigarasını mutfağa bırakması, al çayını da balkonda iç ben gelmeyeceğim rahat rahat manzaranın keyfini çıkar demesi.

artık daha güçlü olmakmış amca sahibi olmak. amcalar baba yarısı değil, babadan fazlasıymış çoğu zaman.
akp'ye oy verdigi ve hala akpyi savundugu icin benden acik acik siktiri yiyen baba kardesidir. cahil amina koyim, laf anlatamayinca kizdim, verdim şukusunu.
hiç bir ülke tarafında kabul edilmeyen lisan.
baba yarısıdır.
babam tarafından sürekli benzetildiğimdir.yaz kış benim gibi eli cebinde gezer, mavi lark içer, babam gibidir, cömerttir, beni sever, köylüdür.gördüğümde iyi ki varsın dedirtir.gördüğüm zaman babam ve diğer amcamla birlikte çocuk olduklarını hayal etmeme sebep olandır.

tanım:baba yarısıdır.
bana ilk sigara uzatan insan, ilk bisikletimi alan, eli acik cömert adam. Beni ben yapan; o, benim amcam..

nur icinde yat amcam. En kisa zamanda ziyaretine gelecegim.
''am'' halkının konuştuğu dildir.