bugün

ozgecilik.
latince alter: baskasi.*
fransizca altruisme sozcugu ilk kez 19. yuzyilda auguste comte tarafindan kullanilmis ve genel olarak benciligin(egoizm)karsiti bir terim anlamini kazanmistir.
gecelim anlamina:
etikte, ahlaki eylemin amacinin baskalarinin iyiligi oldugunu one suren kuramdir.
ozgeciligi savunanlar ahlaki eylemde bulunan kisinin baska insanlarin hazlarini arttirmak ve acilarini azaltmak yolunda bir yukumlulugu oldugunu, dusunurler, soylerler vs..
"KENDiSiNDEN ÖNCE BAŞKALARINI DÜŞÜNmek" olarak açıklanabilecek davranış. bu kelimenin tam karşılığı dilimizde diğerkamlıktır.
konuyla ilgili güzel bir yazı bilim ve teknikte yer alıyor. http://www.biltek.tubitak...lisim/psikoloji/insan.htm
dünyanın en boktan -izm'idir bu.

kaynağı hümanizmdir. aslında değildir zira yanlışlarla dolu bir -izm'in bir başka ideolojiye kaynak olması gülünçtür de o yüzden.

ayrıca; toplumsal duyarlılıktan yola çıkarak kendini bir şeye bir topluma feda etmektir.

kendine bir yararı olmayan bireyin bireyselleşemeden bir başkasına ne kadar yardımı dokunacağı da muammadır ve aynı vakitte bir o kadar abestir.

konuyu biraz daha açıp örnekler verecek olursak; sosyalistlerin ve komünistlerin halet-i ruhiyelerinin genelini bu özellik kapsar. ilk kurduğum tanım cümlesini hatırlatmak isterim burda ayrıca.

ajitasyonla birlikte yürütülür bu düşünce. annemizin; ben sizin için saçımı süpürge ettim lafı gibi cümleleri bilinçaltlarında bir çok değişik şekilde barındırırlar altruistler.

misalen; bu ülke için, tam bağımsızlık için, komünizm için, yoldaşlar için ben kendimden geçtim gibi..

çok da bir halttın ya sen sanki öldün diye hemen onlar geldi ülkeye.

defol bir ya.

bu arada saat 7'ye geliyor.
kişisel çıkarlarını unutup, vazgeçerek başka insanların mutluluğu için çalışmak.
şu an itibariyle türkiye de özgecilik mutasyona uğramış durumdadır. kendi çıkarlarını unutup başkalarının çıkarlarını düşünmek olan romantik bir kavram, şimdilerde kendi işini başkalarına havale etme şekline dönüştü. en acı yaralar bile acıtmıyor artık bu toplumu. taştan ses geldi de insanlar gık! demedi. helal olsun
(bkz: devletin askeri var polisi var).
(bkz: nepotizm)
Kendi çıkarlarını yok sayarak toplumun ve diğer insanların iyiliğini gözeten dünya görüşünün adıdır. Terim ilk olarak Fransız pozitifist Auguste Comte (1798-1857) tarafından ahlaki bir doktrin olarak kullanılmıştır.

Kaynak: http://www.yeniansikloped...m/altruizm/#ixzz2OP5Olt16