bugün

bir enstrümental kıraç bestesi-
https://www.youtube.com/watch?v=Dekrq6me10A
finali saçma diziler listesinde ilk 3e rahat girebilecek dizi...

madem böyle bir final olacaktı ben 70 küsur bölüm niye izledim diye derin düşücelere daldırır insanları...
Bir zamanların efsane dizisi.
Kadınlara, aldatan eşlerini bırakıp kendi ayaklarının üstünde durmanın gerekliliğini anlatmıştır.
Ama o arada kaşla göz arasında da yeni taş gibi manita bulduğunu unutmadık aliye hanım.

Her kadın boşanınca senin gibi zengin herif bulamıyor yani. Hanımlar iyi düşünün.
http://www.youtube.com/watch?v=6DAHGVVYfQw
2004 tarihlidir.

(bkz: poyraz karayel sema)
Tekrarları geceleri atv'de gösteriliyor. fazla dizi sevmem ancak bu dizi bambaşkaydı.
çok içten bir diziydi.
"çocuklarım olmadan asla!" diyorsanız.
Geçici bir süre annemin etkilenip evde terör estirmesine neden olan Atv de yayınlanmıs dızıdır.
şuanda atv de 235.tekrarı olan dizi. zamanında izledim mi? hayır. şimdi izliyor muyum, evet.
buradaki çocuklar mütemadiyen sözcüklerin aralarını aça aça şarkı söyler şiir okur gibi gıcık bir şekilde konuşurlardı.. sonra ortalıkta böyle bir sürü çocuk peydah oldu.
muhteşem süleyman'ın mahidevran'dan önce acı çektirdiğiç kadın.
şu günlerde eski bölümleri haftaiçi 13:00-14:30 arası tekrar oynatılan dizi.
çocuklarım olmadan asla.
--spoiler--

deniz: ben aliyeyi gördüğüm an çarpıldım kahraman. hani bi yumruk yersin ya, sarsılırsın öyle işte. ışığa uçan pervane gibiydim. o ışıkta kamaştı gözlerim. hep ulaşmaya çalıştım. ben ulaşmaya çalıştıkça o biraz daha uzaklaştı. hep bi engel daha, hep bi yokuş daha. aliyenin peşinden giderken değiştim. ben ben olmaktan çıktım.

kahraman: iyi de deniz aliye mi böyle olsun istedi? uzaklaştıysa mecburiyetten uzaklaştı biliyosun durumunu.

deniz: ya biliyordum tabi. beni aliyeye çeken şey de buydu zaten. ulaşılmazın güzelliği.

kahraman: ulaştın, bitti yani. öyle mi? yazık..

deniz: hayır ben aliyeye ulaşamadım ki. hiçbir zaman da ulaşamaycam. aliye öyle fethedilmemiş bir dağ gibi kalacak benim için yapacak bişey yok.

kahraman: saçmalama ya!

deniz: sen tanıyorsun abi beni. birbirimizi kandırmayalım. ben aslında aliyeyi mutlu edebilecek biri değilim. aa doktor olduk kapı gibi diplomamız var ama hikaye. ben serserinin tekiyim aslında bunu en iyi sen bilirsin. içimde başka bir adam var benim huzursuz, başını alıp gitmek isteyen... içimdeki adamla bu beden uyuşmuyo abi uyuşmuyo!

kahraman: deniz saçmalama artık. içinde başka bir adam falan yok. tamam serseri bi tarafın var senin. anarşist bi ruhun da vardı bir zamanlar. ama büyüyoruz be abi, hepimiz büyüyoruz, değişiyoruz.

deniz: ben büyüyemiyorum ki.

kahraman: bu aşkı elinin tersiyle itersen tabiki büyüyemezsin! abi şahane bi aşk sizinkisi yaa! sen manyak mısın abi mutluluktan mı korkuyorsun?

deniz: bilmem belki de korkuyorumdur.

kahraman: abi yapma gözünü seveyim yaa. mutluluktan korkmak için deli olmak lazım.

deniz: ben de akıllıyım demedim ki.

kahraman: mutluluk senin kapında deniz! farkına var artık. şu şehre bi bak. şu şehirde 10 evden 9u mutsuz emin ol! çünkü kimse çaba harcamıyor. çünkü kimse mutluluğun hakkını vermiyor. vermek lazım. oturduğun yerden mutluluk gel beni bul diyemezsin mücadele edeceksin!

deniz: etsem aliye bana kapılarını açar mı sence? en zor anında yalnız bıraktım onu. insan hayatının zor anları ne demektir iyi bilirim ben abi. o zor anımda yanımda olmayana ben kapımı açmam bir daha.

kahraman: deniz sen kapıyı önce bi çal abi.

--spoiler--
atv'de oynayan bir diziydi. Diziden de anlaşıldığı gibi bir kadın ismidir.
yüce, yüksek anlamına gelen bir kız ismi.
vakti zamanında atv'de yayınlanan, ve bir dönem türkiyeyi kasıp kavuran dizidir.
o vakitler yani yayınlandığı dönemde acayip fanları vardı bu dizinin.
(bkz: izlemeye doyum olmayan eski türk dizileri)
hicbir ozelligi olmayan gayet basit hatta boktan bi konusu iste aldatilan es, cocuk, kaynana drami yaralanma sonucu tesadufen! karsilasilan doktor ve ardindan yeni bir ask...
ama oyle degil be sozlukcu. bu dizi baskaydi, sicacik samimiydi lan. oyle bos bos izlerken icime isliyordu aq. gerek sanemin muhtesem yesil gozleri gerek nejatin arizali doktor tipi gerek halitin bi parlayan bi sonen halleri gerek ilhan amcanin da icten oyunculugu, her hafta izlerdim. cok boktan bi finalle bitmisti ama bitene kadar hic kacirmadim. yalniz ilk bolumlerini kacirmistim, neyse ki atv sonunda vermeye basladi bizde burda new yorkta gece 1de uyumadan izliyoruz yeniden. saneme bir hayli daha sohret kattiktan sonra serefsiz yonetmeni yuzunden koyboldu gitti kizcagiz bizleri kendisinden mahrum etmeye devam ediyor. o derinden gelen ses, yemyesil gozleri ve sirt dekoltesinden gozuken muhtesem dovmesi tabii herseyin ustunde olaganustu oyunculugu...sanem hastayim sana evlen benimle!
bi de aradan gecen yillar sonu farkettim ki bizim kupeli ariza doktor deniz karakteri bir hayli gregory housedan etkilenmis gozukuyor. ama iste bu adamin plaki koyup ayten alpmandan ben varimi dinleyip sarap yudumlamasi beni ortadan ikiye ayiriyor haci. saf temiz duygular melankoliklik cok guzeldi be. daha issiz adam ortada yokken plaklarin onemi bu dizide baslamisti hay baslamaz olaydi aq, bi keyfimiz simdi herkes kari kaldirma ayagina plak dinler oldu. sagapo ne demis siktirin gidin!
türk televizyonlarının en ağlak karakteri. yüzüyle sesiyle ayrı bir ikona, henüz onu aşan olmadı.
- sinan gocuklarım nerde ?
+ dolabına bak hayatım
- tamam canım.

(bkz: oh be)
güzel bir kız ismidir ve ayrıca atv kanalında bir zamanların popüleri olan diziciktir.
çocuklarım olmadan diyosan aliye birde ;
çocuklarım için veririrm diyorsan şehrazat vardı.
telefonda hitap sözü.
vurun kahpeye adlı romanda bağnaz zihniyete karşı,eşrafa kök söktüren kadın kahramanın adı..