bugün

sabancı holdingten bütün hissesini nakite cevirerek ayrılan ve pegasus isimli havayolu firmasını kuran iş adamı. sabancı soyadının kendisine birşey ifade etmediğini söyleyip durmaktadır.

amcası sakıp sabancı gibi konuşmakta ve herkes tarafından sakıp sabancıya benzetilmekte... bence sadece amcasını taklit eden onun gibi olmaya çalışan, sakıp sabancının halktan biri gbi olma imajını taklit eden birisi... Küçüklüğüden beri Türkiye'nin ve Amerika'nın en iyi okullarında okuyan birinin Sakıp Sabancı gibi konuşması mümkün mü?
pegasus havayollarında üç kuruş için suyu bile paralı veren, iki tane hostesi satış görevlisi yapan ve yarım saat 50 ytl para üstü aramalarına neden olan işadamı. *
az önce tv de yönetimle ilgili bir programa konuk olan pegasus havayoları yönetim kurulu başkanı.konuşma aksanı biraz değişik bolca yavv falan kullanmakta ama itici değil amcası sakıp sabancı gibi canayakın yada öyle gözükmeye çalısıyor.ayrıca sözlüğü takipmi ediyor nedir suyu niye paralı sattıklarınıda açıkladı, biz araştırmacı şirketiz avrupada böyle onlardan öğrendik dedi su içmeyen içenin parasını ödemek zorunda değilmiş(ben demedim o dedi).
kısa sürede havacılıkta türkiye'deki en önemli insanlardan biri haline gelmiş kişi. havacılık sektörüne girerek doğru karar vermiş gözüküyor.
pegasus'un son sahibi.
kurduğu şirketlerin başarısı bir yana amerika'da en iyi okullarda eğitim görmüş birinin biraz argo, biraz kelimeleri "geliom, yapıyom" tarzı yuvarlaması, 2-3 cümlenin sonunda "hııı" sözcüğünü tekrarlaması benim gözümde kendisi çakma sakıp sabancı'dan öteye geçememektedir.
bir aralar pegasus uçağı kaçırıldığında çıkmıştı canlı yayınlara. pek utangaç pek mahçuptu. şimdi de 3g reklamlarına çıkar olmuş. bir kendine güven, bir "tam bana göre" tripleri. ne bu afra tafra küçük dünyaları ben yarattım edaları, kapitalist adam bakışları, çok değişmişsin ali.
ali saban alıp satan.
oynadigi reklam filminde ucagi bulan adam rolunu oynuyor gibi geldi bana. wright kardesler bi reklamda oynasalar bole kasilmazlardi.
yakında bir pegasus uçağının tepesinde alçak uçuş yaparken görürsem hiç şaşırmayacağım kafayı sadece havayolculuk oyununa takmış sabancı ailesi üyesi.

kendine richard branson 'ı örnek alıyor kesin. biliyorsunuz bizde çakma george clooney'de var. bir de çakma sir richard branson'ımız olmuş çok mu!

biri tek kişilik uçak ile dünyayı dolaşıyor ve uzaya gidiyor, öteki ise ege sahillerinde havadan bedava bilet atıyor. ben fark göremedim zaten.
Bu kadar kalitesiz hizmet verip, bu kadar iddalı olmasıyla beni hayli şaşırtan şahsiyet.

"ben 17 milyon euro kâr ediyorum, bu yıl 17,5 milyon euro reklam harcaması yaptım. bu kârı da reklam harcamaları sayesinde elde ettim. sektör oyuncularına baktığınızda thy, sunexpress ve buçuk olarak ifade edeceğim anadolu jet ile biz varız. diğerlerinin son dönemde adını duyan var mı? uçuyorsak bas bas bağırıp, ortada olmamız gerekiyor. biz de onu yapıyoruz. bu yılın sonunda 5,5 milyon yolcu taşıyacağız, yolcu sayısına baktığımızda ise sektörün en büyük ikinci firmasıyız."

alıntı: airporthaber
türkçe bilmeyen zengin çocuğu.

(bkz: wow)
(bkz: background)
(bkz: frustration)
(bkz: türkçesini bilmiyorum)
an itibariyle çukurova üniversitesi öğrencilerinin eleştiri bombardımına uğrayan işadamı.
vadafone reklamıyla birlikte nedense daha itici gelen şahsiyet. bide alamanyadan gelen gurbetçilerin arkasına mersedesi alması gibi geçmiş uçakcıklarının önüne artislik yapıyo.
çukurovalı öğrencilerin kendisine devletmiş gibi davrandığı adam. şu dakikaya kadar küfür etmediyse mübarek bir insandır herhalde.

"ali bey fabrika pls."
"ali bey çok fakirim para pls."
"aliciğim okulumuzda konfeksiyon makinesi bozuk alsana plz."
"ali bizim oralara yatırım yap."
"aliii iş versene bana, staj da olur."

kendisinin cevabı ise yeterince profesyoneldir "hatır, gönül işleriyle uğraşırsak çalışmayalım." doğrudur. aileden gelen ya da gelmeyen bir serveti vardır bu adamın. ve bu serveti en iyi şekilde kullanmıştır. üstüne yatmak yerine katlamıştır servetini. kendini geliştirmiştir ve hiç kimseye durduk yere iş, aş ve fabrika verecek hali yoktur.

kendisini yalnızca zengin olduğu için eleştirmek şerefsizlikten başka bir şey değildir. bu kadar net konuşuyorum.

bu arada "ayol adam taşak geçiyor çocuklarla girişimcilik felan hehe." diyenlere de bir şey sormak istiyorum. ne yapacaktı? adam bir girişimci olarak orda yer alıyor ve "ben girişimciliği anlatacağım diyor." kalkan herkes yardım istiyor, girişimcilikle ilgili en ufak fikri olan birisi yok. "memet ali bey yardım edin."in ötesine geçemiyor hiçbir öğrenci. adam tüm bunlara rağmen "siz hepiniz gerizekalısınız. nerde ne konuşacağınızı bilmediğiniz sürece hiçbir bok olamayacaksınız. burdan mezun olduğunuzda da asgari ücretten iş bulmak için hayatınızı vereceksiniz." demek yerine, sürekli alternatifleri değerlendirin, risk alın diyor.

diyor çünkü onun işi bu. risk almak. o bu yüzden orda, öğrencilere nasıl risk alabileceklerini göstermek için. hiç kimseye sadaka dağıtmaya gitmedi yani.
an itibariyle genç bakış programında çukurova üniversitesi öğrencileri tarafından soyadı sabancı olduğu için eleştirilen şahsiyet, hiç abartısız bir program boyunca adamın parası var diye saldırdılar bir tane mantıklı soru soran öğrenci duymadım, evet çok parası var ama size hibe etmek zorunda değil, size değer vermiş dinlemeye gelmiş güzel fikirleri değerlendirelim diyor dinleyen yok, kendisinden bir kuruş yardım almadığım halde adamı takdir ediyorum.kendisini pek sevmezdim programı izledikten sonra sempati duyar oldum.
sermaya olmadan gelişim değişim yatırım olmayacağını bir türlü fark edememiş zengin dolar babası kişilik.
herkes güzel diyor da ali sabancı bizlere ne kazandırmış?

kendisi zengin, buna kimsenin itirazı yok.

Her konuşmada proje sunun demesi sinir bozucudur hepsi bu...

Girdiği işe bir bakalım, pegasus havayolları, ilk uçağı kendi mi buldu, ilk uçuşu o mu düzenledi?
+ hayır.
orjinal bir fikir mi?
+ hayır.

peki nedir?
para vardır, para getiren bir sektöre girilir ve paraya para katılır. ha bunu yapmasın mı?
yapsın tabi...

ali sabancı'ya bir sempatim ya da antipatim yok, sadece oradakilerden proje istemesi garip geliyor.
(bkz: sermaye)
eleştirilerin özünde yer düşünceyi bence ali sabancı programın sonlarında şu cümle ile açıkladı farkında olmadan, 'ben milyarlar ile oynayıp milyarlar kazanabilirdim, ama milyonlar yatırıp milyonlar kazanmayı tercih ettim,' ... insanın bu fedakarlık karşısında gözleri yaşarmıyor değil.ah canım kıyamam ben sana.
"Kendini bir halt zannedip aslında bir halt olmayan moron" cümlesinde ki özne.
öyle bir aileden olmasa ve gelip bize bunları söylese rağbet görebilecek bir adam. ama şu durumda söyledikleri hiç de samimi gelmiyor insana, özellikle yurdumun iş arayan ve bulamayan üniversite mezunlarına. canı sıkılan ve bu sefer farklı bir şeyler denemek isteyen holding veliahtı görüntüsünden sıyrılamıyor nedense.
girişimci kişilik.

hem de öyle böyle bir girişimcilik değil, hayal edilemeyecek, düşünülemeyecek tarzdan. hakkında hede hödö diye atıp tutanlar acaba onun yerinde olsalar ne yaparlardı?

düşünün sabancı gibi bir ailenin yüksek pay sahibi bir ferdisiniz ama diyorsunuz ki hayır ben ''ali'' olarak yoluma devam edeceğim.

ve yapıyor da.

pegasus havayolları'nı alıyor. iş başvurularını ücretli yapıyor. maksat önüne gelen laf olsun diye başvurmasın. mantıklı.

yiyecek ve içekleri paralı yapıyor. itiraz edene de beleş fiyata bilet alırken sesin çıkmıyordu diyor. mantıklı.

eğlenceli, komik bir adamdır da. bir seminerde yıllar önce atlas jet'in 77 cm. reklamına ithafen, ''bizimki 77 cm. değil ama zamanında kalkar'' diyerek salonu yarıp geçtiğini hatırlarım.

soyadı sabancı olmasa bugünkü konuma gelir miydi?

genç bakış'ta verdiği cevap: bir kağıt oyunu düşün, benim elime gelen kağıtlar sana gelseydi oyunu benim kadar iyi oynar mıydın?

işsizlikten endişe eden gençlere verdiği girişimcilik önerilerini beğenmeyenlerin daha iyi önerileri vardır umarım.
iş başvurusuna gelen işsizleri sömüren, sabancıgiller familyasından meymenetsiz.

http://www.radikal.com.tr...8280&tarih=13/04/2007