bugün

evet kabul ediyorum tüm aleviler atatürk'ü sever diyeceksiniz ama neden?

öncelikle aleviler osmanlı imparatorluğunun altında yıllarca yaşamalarına rağmen osmanlı imparatorluğundan nefret ettiler, bakın bu konu önemli, ciddi anlamda yaşadıkları ülke yönetiminden nefret ettiler...

atatürk diye bir önder bir şekilde cumhuriyeti kurdu ve osmanlı imparatorluğunun anlayışına tamamen karşı bir düşünceyi hakim kıldı...

aleviler elbette ki atatürk'e sıkı sıkıya sarıldılar, neden? çünkü osmanlıdan nefret ediyorlardı.

-atatürk dersimi bombalattı ve bugün dersimde ölenlerin hakkını savunamayacak kadar çekingenler.
-dersimi bombalayan kişinin ismi havalimanına verildi ses çıkartamayacak kadar çekingenler.

neden? çünkü sığındıkları tek liman kemalizm. kemalizm olmaz da, osmanlı ruhu tekrar uyanır da, sunni islam anlayışı başa gelir diye korkuyorlar...

ama konu osmanlıya gelince, 3. köprü ismine gelince, yavuz sultan selime gelince o çekingen kişiler kalkıyor kaplan kesiliyor.

bilmiyorum belki atatürk'ü de gerçekten sevmiyorlar ama sığınacakları başka da liman yok...
atatürk'ten gerçekten fayda görmüş,buna mukabil atatürk'ü gerçekten seven aleviler vardır.bu bütün alevilerin atatürk'ü sevdiği anlamına gelmez. hele kürt alevilerin atatürk sevgisi yalandan ibarettir.
bunu sorgulayan zihniyetlerin kafalarının alamayacağı kadar büyük ve derin bir sevgidir o.
kürt alevilerin sevdiğini hiç zannetmem ama türk aleviler seviyor olabilir.
hiçbiri sevmiyor arkadaşımdan biliyorum.
cemevlerindeki ataturk resminden anlasilagacagi uzere severler, cok severler. ama alevilerin icindeki etnik farkliliklara bakarsak boyle bi genelleme de yapamayiz.
Alevi toplulugu osmanli zamaninda hic deger gormemis ki seyh bedrettini akla getirdigimizde de goruruz zaten, bizansla beraber olup osmanli o donemde 100bin kisiyi katletmistir. Bu insanlar ancak cumhuriyet sonrasi laik donemde rahat gormuslerdir gunyuzu gormuslerdir insan olduklarinin farkina varmislardir. Cogu alevi koyu cumhuriyet halk partili ve ataturkcu insanlardir, kendilerini cok severim, sevgilimde alevidir aileside cok mutevazi insanlardir. Vatan millet sevdalisi insanlardir.
Dersim katliamıyla hesaplaşmamış olanlar ya da yok sayanlar olarak da kurabileceğimiz karşılaştırma.
bir kısmı tapar derecede sever.
dersim yöresinde nedeni bilindiği üzere pek hoşlanılmaz.
e katilini neden sevesin ki?
Buradaki inanmayışın sebebi şudur.

(bkz: Türk Sünnilerin biz fazlayız haklıyız anlayışı)
Alevilerden garip tarikatçı sübyancılar çıkmaz.
sanıyorum ki korkudan bi aşk başlamış aralarında, kim dedelerini katledeni sever ki?