bugün

türk basınının liberal kalemi.star gazetesi eski yayın yönetmeni.ahmet altan ile birlikte çıkardıkları taraf gazetesinin genel yayın yönetmeni. ahmet altan bir röportajında " ne zaman Alev er'in çalıştığı bir gazeteden kovulsam , ben hiç bir şey söylemeden o da hiç bir şey sormadan ertesi gün istifa etmiştir.tabi ki böyle bir gazeteciyle çalışacağım" diyerek taraf gazetesini çıkarma hikayesini anlatmıştır.
ilginç bir insandır; tanırım. Aktüel dergisinin ilk yıllarında birlikte çalışmışlığımız vardır. Gazeteciliğin o yıllarında (1990'larda diyelim), her ne kadar gazete dergi içerisinde bir hiyerarşi olsa da bu hiyerarşi ilişkilere çok yansımazdı. Yayın yönetmenlerinin BEY haline gelmesi, (bkz: Zafer Mutlu), (bkz: Ertuğrul Özkök), (bkz: Mehmet Yılmaz) gibilerden sonradır. (Belki başka zamanlarda da bey olmuşlardır ama ben o zamanları görmedim.) Alev Er, 1990'larda Türkiye'nin en iyi BAŞLIKÇILARINDAN biriydi. Aktüel, hatırlarsanız, 1990'ların başında fenomen dergiydi ve en iyi başlıkları da Alev Er bulurdu. Adam başlıkla yatar başlıkla kalkar. Ama haber dediğimiz şey bazen başlığa uymayabilir. O durumlarda Alev Er çok sinirlenir, haber başlığa uydurulsun ister, uydurulmayınca da küplere binerdi. (Adam geceler boyu uğraşmış başlık bulmuş, haber o başlıkta çıkmamışsa, ona ne...) Çok hızlı konuşur. Ne dediğini çoğunlukla anlamak mümkün değildir. Hızlı konuştuğu gibi asabidir de... Ne dediğini anlamayınca ikinci kez sorma şansınız da olmaz. Eğer onun size konuştuğu sırada yanınızda biri varsa iyi: Parçaları birleştirip ne dediğini anlamaya çalışırsınız. Peki ya kimse yoksa? işte o zaman ayvayı yediniz... Geceler boyu Alev bana ne dedi diye düşünürsünüz. Hayatımın büyük dumurlarından birini de, kendisinin son evliliği ile yaşamışımdır. Alper Görmüş ile can ciğer kuzu sarması kıvamında arkadaş olan Alev Er, sanırım 3 - 4 yıl kadar önce arkadaşı (bkz: Alper Görmüş) 'ün eski eşi Figen ile evlenmiş ve Ayvalık'a yerleşmiştir. (Dumur eden: En yakın arkadaşının eşiyle evlenmek..)
ingilizce ile türkçeyi harmanlayarak "alevci" anlamını veren söz.

(bkz: alever)

ya da "a lever" sözcüğünden kaynaklı "bir alet" anlamını veren söz.