bugün

olması gereken,normal aile.
şehir dişinda da olsam babamın arayıp bir şekılde o sofrada bulunmamı sağlaması abartı gelsede aile hep beraberken nimetın tadı baska olur.
bir haftadır ablasını, 2 haftadır anne babasını görmeyen benim gibi insanlar için über sayılacak ailedir.
tadına doyum olmayan muhabbetin en nadide anlarındandır.

aile bireylerinin önemli kararlarını verdiği vazgeçilmez konsey toplantısı tadında bir sohbet geçer burada.e aile bağları zor kurulan bir şey bu zamanda.bulduysanız kıymetini bilin.uzakta olup ulaşamayan,arayıp bulamayanı,bu sohbeti hiç tadamayanlar var dimi..
devamının gelmesini temenni ettiğim ailedir candır birde tatlı sohbetler oldu mu sofrada tadından yenmez.
Özenilesi bir aile dir.
türk aile kültürünü yaşatan ailedir.

kendimi bildim bileli içinde bulunduğum ailedir.
(bkz: son akşam yemeği) *
çekirdek ailedir. sıcak bir ortam vardır insanın içini ısıtır
Günün genelinde ailenin tüm ferdlerinin birbirinden ayrı kaldığı düşünülürse ki öyle olur, akşam yemeği bu anlamda günün aileyi buluşturan kısmıdır.
belki de pek çoğumuzun benim de özlemini çektiğim ailedir.
zaman ilerledikçe bozulmuyorsa birliktelik helal olsun ailesidir.
henüz bozguna uğramamış mini topluluk.
taktire şayan olurlar, sıcak ev yemeği ve sıcak ev ahalisi.
haliyle sımsıcak bir ev ortamının mimarlarıdırlar.
genel türk aile yapısı olsa gerek. hadi sabah kahvaltısı zor olabilir birlikte. kimisinin işi, okulu erken başlar filan ama akşam yemeği birlikte yenir lan. ne o öyle akşam yemeği vaktinde herkes ayrı ayrı mutfağa gidip didikilyor orayı burayı. olmaz abi öyle.
günün kritiğini yapıp, leziz anne yemekleri yiyen ailedir. yemek sonrası içilen çay zamanında ise batmak üzere olan memleket el birliği ile kurtarılır.
türk ailesidir.

herkes o sofraya oturur, yemesen de ailenle birlikte aynı havayı tenefüs edersin. farkında olmasdan bağlanırsın birbirine. öyla kafaya göre de bu yemek yenmez. ya akşam ezanından sonra yada hava kararıncadır. baba sofraya hakim bir köşeye oturur, büyük kaşıkla yemek yer, taze ekmekler önce babaya yedirilir. eve şerefiyle ve gururuyla ekmek getirmenin semeresidir çünkü bu.

ayrıca yemeğe geç kalıp da anneden sokağın ortasında terlike dayak yemişliğim var.keşke yine oturabilsem o sofranın kenarına dizlerimi kırıp. abimle aynı tabaktan yemek yesem.

(bkz: özledim)
özenilesi ailedir. günümüzde herkes iş güç peşinde bazen kahvaltı bile yapmadan okula veya işe gidenlerimiz oluyor böyle bir durumda ailecek akşam yemeği yemek düşük bir ihtimaldir.
şimdi değilse bile çocukları büyüyüp uzaklara göçünce bunun değerini anlayacak olan ailedir.
üniversiteye kadar babamın ısrarlarıyla ailemizinde içine girmiş olduğu aile tipidir. hatırlarım, bazen geç kaldığım için falan kızardı bana ama şimdi iyi ki de yapmış diyorum, ailecek yenen yemeklerin tadı bambaşka, aile olmadan en iyi yemeklerde olsa evdeki gibi olmuyor be sözlük. *
her masada somurtkan bir asi liseli ergenin bulunduğu ailedir.
birçok yetimin ve öksüzün özlem duyduğu ailedir.
aile kavramının farkına varmış bireylerdir. bağlılık sonsuzdur. mutluluk barizdir.
gerçek ailedir.
belki bayram akşamlarında gerçekleşebilecek bir tablo.
Güzeldir birlikte yemek yemek. O gün başınızdan geçen olaylar bir bir anlatılır kısaca o günün kritiği yapılır. Benimde içinde bulunduğum aile, birlikte yemek yemeyi çoktan unuttu bile. Birbirimizin yüzünü bile zor görür olduk artık. Ben dışarıdan gelir gelmez odama kapanıyorum ve dışarıyla olan tüm bağlantımı kesiyorum. Uzun zamandır ailecek oturup yemek yediğimizi bilmem. Bu gerçekten çok üzücü bir durum. Eski tadımız, tuzumuz, neşemiz kalmadı bunu gözlemleyebiliyorum. En önemliside böyle bir aile olmaz bunu biliyorum.