bugün

baykar teknik müdürü selçuk bayraktar ve baykar ceo'su haluk bayraktar'ın ekibiyle uzun süre üstünde çalıştıkları insansız hava aracı, havadan havaya taarruz aracının yapım aşamasını anlatan, türk mühendislerinin büyük özverilerinin ve çalışkanlıklarının anlatıldığı belgeseldir.

"bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik,
bin atlı o gün dev gibi bir orduyu yendik."

şuradan izlenilebilir:
https://www.youtube.com/watch?v=UEec_EbJgfU

edit: imla.
Trabzonluların ülkedeki üst insanlar olduklarını kanıtlayan başka bir örnektir. Tşk.
tekerleğin döndüğü sahne içim ciz etti.

gözlerimiz dolu izledik.

en önemli sorumuzda şuydu; bu mühendisler kaç para alıyor acep?
En önemlisi inanmak. Herşey inanmakla başlıyor. Sonra azim. Teşekkürler ve tebrikler.
Önemli olan arkasında devlet desteği olmadan böyle işleri yapmak.

Misal Elon musk.
Selçuk Bayraktarı'ın “milli teknoloji hamlesi” projesi adı altında yaptığı tüyleri diken diken eden i, gururlandıran bir çalışmanın somutlandırılmış şeklidir.

yapılan onca askeri araç-gereçlere, geliştirilen askeri teknolojiye ve savunma sanayisine rağmen hala selçuk bayraktar'a ve yaptıklarına dil uzatanlar var. yahu bir kere de beğenin, mutlu olun gururlanın be! herşeye siyasi olarak bakmayın. objektif olun, elinizi vicdanınıza koyun ve öyle yorum yapın lütfen. a parti veya c parti hiç önemli değil. hangi parti olursa olsun bu adam şapka çıkartılacak işler yapıyor. kirli siyasetinizle karalamayın adamı.

gerçi böyle birine laf anlatacağımı düşünemiyorum.

(bkz: istikbal göklerdedir)

Edit: eksileyen orrr. Neyse : )
Millet açlıktan, işsizlikten, ilaçsızlıktan, hastalıktan kırılıyor. Kayınpederin el vermesiyle abad olan damat yerlere göklere sığdırılamıyor. Anlamıyorum işte. Sanki giden paralar bizim paralarımız değil. Bana ne gökte uçan uçaktan? insanlar açsa... Biilaçsa... Sıkıntıdaysa... Ama öyle bir reklamını yapıyorlar ki... Herkes şapka çıkarma ihtiyacı duyuyor. Kardeşim sen mezara girince başında mı dolanacak sanki "akıncı" dedikleri? Aynı şey Amerika'da da aynı. yok Elon musk... Yok spaceX... Yok starlink... Yok Bill Gates... Bunların Cengiz'den ne farkları var?

"bir soğan soyuluyor da yaşarıyor gözler
memleket soyuluyor aldırmıyor öküzler."
Şair Eşref

Edit. Size ödev Atatürk'ün 1. izmir iktisat kongresindeki açış konuşmasını bulup okuyun evlatlarım!
Mavi vatan doktrinin hava taarruz enstrümanlarından akıncı tiha’sının yapım sürecini anlatan program!
En az yapılan iş kadar efsane olmuş.
Proje baştan sona siyasi rantın en ufak bir esamesi bile olmadan ülke adına gerçekleştirilmiştir.

Partizanlıktan kafayı yemiş adamlar tarafından aktroll olarak nitelendirilmemek için doğru düzgün sevinemiyoruz da!
iha ve sihaların terör operasyonlarında ordumuza sağladığı katkılar ortada. Hem sonra biri diğeri gibi damat olduktan sonra parlamadı. Bildiğim kadarıyla Zaten bu işi yapıyordu. illaki devlet desteği şart bu işlerde. Zira güvenlikle alakalı. Burada personel alımında adam kayırma olsa bile (adam kayırma bu ülkenin kanayan yarası maalesef) neticede ülkeye çok faydalı bir hizmet söz konusu olan.

Lakin diğer mühendislerimizin istihdamı da ayrı ve önemli bir mesele. Mesela neden hala yerli bir tankımız yok? Tamamen Yerli bir savaş uçağımız yok? Neden hala bir uçak gemimiz yok? Olmalı. Çünkü istersek hepsini yaparız. iyi, Güzel ama yetmez. Evet.
bu belgesel benim ne işime yarayacak. şeker, tekel, tank palet, tekstil fabrikaları kapatılıp satılırken de belgesel çekseydiniz keşke.
Terör yandaşlarının ve dhkpcli tiplerin eleştirisine maruz kalan aslan.

Ulan dün Fetocu puştlar boş dağları bombalayip geliyordu
Bombalama yapmadan önce örgüt 10 gün önce haber alıyordu

Şimdi öylemi orospu evlatlarıni önlerinde burunlarını kaldiramadan vuruyoruz

Sizin gibi hainlerde rahatsız oluyor.

Vur bayraktar vur..
Gayet güzel, her vatanseveri gururlandıran belgeseldir. Akıncı ile reaper ayarında bir iha'mız olacak sonunda.

Merak ettiğim şu: Selçuk bayraktar Robert kolej'den mezun oldu, sonra itü'de okudu ve yurtdışında devam etti. Durum böyle olduğuna göre, hükümet neden yeni yeni fen liseleri açmak dururken, her yeri imam hatiple dolduruyor? imam hatiplerden bu ayarda numunelik insan çıktı mı?
Yahya Kemal Beyatlı'nın akıncılar şiirinin ilk kıtasıyla başlayan, kalite belgesel.

bin atlı akınlarda çocuklar gibi şendik,
bin atlı o gün " dev gibi bir orduyu yendik."

Herhalde Dev gibi Ordu Rusların suriye'deki hava savunma sistemleri diye düşünüyorum.
damat var, damat var.
lmao
Siyasi tarafını bir tsrsfa bırakıp salt belgesel olarak bakinca Bazı yerler çok çabuk geçmiş ve tarihler arası çok boşluklar olsa bile 50 dakikada zaten bu kadar anlatılabilirdi. Bir de çok fazla cut vardı gibi o biraz gözü yoruyor onun dışında iyi diyebiliriz.
görsel
solcuları pek mutlu etmeyen belgesel.

valla birader siz yapaydınız adını deniz koyaydınız. eyvallah der yine desteklerdim. silah sanayisine her yatırım çok önemli.

zengin ülke olmak istiyorsanız silah sanayinizin gelişmiş olması lazım. bir vapur pamuk'a 1 füze alamıyorsunuz.

ayrıca koral belgeseli de yapılmalı.
Tüylerim diken diken oldu gerçekten. Helal olsun yapanlara.
inanmak ,çok çalışmak ve başarı ...helal olsun diyelim..
Gözlerin dolmasına sebep olmuş belgeseldir, gururdan ve sevinçten ağlamak pek de keyifliymiş, unutmuşuz.

Liyakatin ne olduğunun yakın zamandaki en somut örneğidir, şayet hakedene hakkını verirseniz el ile fırlatılan basit ihalardan akıncılara evrilir memleket.
daha az önce bitirdiğim belgesel. bir mevzuyu incelerken, üzerine çok konuşulduğu ve taze olduğu sırada değil de, ortalık sakinleşip herkes unuttuktan sonra incelemek gibi garip bir huyum var.

öncelikle bu belgeseli izleyip gözleri dolmayan, ağlamayan, tüyleri tam tekmil ayağa dikilmeyen insan gözümde çöp poşetidir.

belgeselde birkaç husus dikkatimi çekti. onları paylaşmak istedim.

selçuk bayraktar, projeyle ilgili inanılmaz bir hırsa sahip. milyonluk makine üretip, tüm testlerde sınırların dibini ekmekle sıyırmak gibi bir huyu var. besmelesiz düğmeye basmıyor adam. helal olsun. uçuş testinden sonra ekibi karşısına alıp sesi titrerken anlıyorsunuz bunun para işi olmadığını. bir insanın derdi para olsa, milyon dolarlar da verseniz adam 3 tekerlekli bi cihaz uçtu diye ağlamaz, ağlatamazsınız. onu ağlatan gururdur, vatanseverliktir, ahlaktır, erdemdir.

onun haricinde belgeselde mekan olarak geçen tüm şehirlerin üzeri çiziliyor. bunun sebebini düşündüm biraz. istanbul'un üzeri sanırım belediye ile yaşanan gerginlikten dolayı çizilmiş. çorlu 'nun üzeri neden çizildi onu anlamadım.

bunların haricinde belgeselin anlatım gücü bana da biraz zayıf geldi. çok daha etkili kurgulanabilirdi. gerçi bir film değil, bir belgesel çekilmiş. bu açıdan bakılınca da olması gereken bu diye düşünüyor insan.

neyse. allah daha büyük başarıları görmeyi hepimize nasip etsin. yolumuz açık olsun.