bugün

çıkarcı arkadaşlardırlar kendileri.
sürekli size laf sokma çabası içinde olan arkadaştır. lakin siz ona lafı soktuğunuz vakit insanı mutlu eden arkadaş olur.

(bkz: ayar vermenin dayanılmaz hafifliği)
hayatta yaşamakta olduğun ve yaşacağın her konuda bulaşık olan arkadaştır..seni senden fazla düşünür, bayar...
Kendini öven ve kendini abartan ve kendini saçmalamaya adayan insan modelidir. Ya da inasnımsı modeldir.
her gördüğünde lafı dönüp dolaştırıp kendisine çeken arkadaş modelidir.. asla sizin sorunlarınızı dinlemez varsa yoksa kendi sorunlarıdır..
sürekli laf sokarak mizah yaratmaya çalışan arkadaş hoş karşılanabilir bir arkadaş tipidir onun yaptığı şakalara gülünebilir hatta ancak yapılan şakaları ciddiye alarak mal mal yorum yapan kişi, işte o şakadan anlamayan, dişlerini gösterip konuşmayı marifet sayan, bilmişliğine vurgu yapmak için kaşlarını kaldırıp konuşan kişi adamı sinir eden arkadaş modelidir.
Aga en fenası dindar takılan ama 1 vakit namaz kılmayan modeldir. Dindar kişiliğe büründü adam resmen. En yakın arkadaşı da benim benden başka herkese böyle hacı, hoca gibi davranıyo ama içi böyle değil dayanamıyorum artık lan. Çok nadir bulunur bu ipnelerden bana vurdu piyango. Gece feysbukta okey oynamaktan öğlen cuma namazı vakti uyuyan ipne duvarında çeşitli dini videolar, sözler paylaşarak beğenilir. Yolda ''hacı şuna yağlar mısın'' dediğim hiç bir hatuna hayır dememiştir üstelik. Alkol felan bolca tüketmişliğimizde vardır. Kaç defa uyardım laf anlamıyor totoş, sağdan soldan okuduğu 3-5 satır bilgisiyle sizle sabaha kadar tartışır. Adamı katil edersin amk deyip yol verdim en son.
trip atmayı meslek haline getiren model. ben senin sevgilin miyim eşin miyim denilesi model.
Hic calismadim deyip sinavdan yuksek alan, bununlada yetinmeyip aldigi yuksek nota ragmen notundan yakinan arkadaslardir.
yıllarını verip dostluk ve kardeşlik üzerine kurulu arkadaşlaığın basit bir çıkar ugruna alt üst edilmesi.
sonuç : evsiz de bırakılabilirsiniz şu an içinde bulundugum durum gibi.
sevgili bulduğunda arayıp sormayan, ayrıldığında kaldığı yerden devam etme uğraşındaki arkadaştır.
arkadaşlarla yapılan aktivitelerde sürekli muhalefet olmak hiç bir şeyi beğenmemek. Ağzına terlikle vurulası arkadaştır.
kendini senden üstün gören, her haltta nasihat vermeye kalkan tipler.
başınıza bir iş gelecek olsa yardım etmeyeceğinden emin olduğunuz 'arkadaşınız'dır. konuşursunuz , muhabbet edersiniz , yer-iÇersiniz ama lazım olduğunda izini kaybettireceğinden de eminsinizdir.
bir kız uğruna dostunu kenara atan arkadaşımsı modeldir.
O kız muhtemelen gelip geçecektir onun için, ancak geçtiğinde o kızdan fazlasını kaybetmiş olacaktır.
sürekli duygusal takılan, sizden de aynı tavrı bekleyen arkadaştır. bir süre sonra, onun aşkından, acısında, sevgisinden insana gına gelir. hayır, anlatma arkadaşım ya. konuşacak başka bir konu mu kalmadı, hayattaki tek derdin bir adamsa zaten sen bırak adamı, kendi haline dertlen. arkadaşız diye de yediğin her haltı desteklememi bekleme yani. bir de böylelerine mantıklı mantıklı konuşursun, böyle suratına da bakar hani, dinliyormuş gibi, sonra gider tam tersini yapar. kısacası zamanınızı ve emeğinizi ziyan eden arkadaştır.
en önemlisi en baştaki özellik şudur: çıkarcı olması. zaten çıkarcı olursa diğer kötü ne kadar özellik varsa onda mevcuttur. adam satar, sır tutmaz, iki yüzlüdür. tavsiyem şudur en ufak bir yanlışında arkadaşlığınızı kesin derim.
aramadan aramayan arkadaş modeli.
(bkz: olayı en başından anlatan insan)
hayatında ilk defa gördüğü insana 'naber kardeşim' diyen tip. samimiyetsiz oluyor arkadaş.
senin de derslerinde başarısız olmanı ister ve ola ki kötü not aldın zevkten dört köşe olur bu pezevenkler işte böyle gereksiz insanlara sinir oluyorum amk.
sürekli kendini ve yaptıklarını anlatan ve senin dinlemek zorunda kaldığın ,susması için dua ettiğin anda birisinin gelmesiyle kurtulduğun arkadaş tipi.
ikimiz tarafından bilinen mevzuyu olduk olmadık yerde herkese anlatandır. hatta yetmiyormuş gibi sen anlat daha komik anlatıyorsun , diyendir. birkaç kişi bir araya gelip sikivermelidir onu.
(bkz: her zaman para isteyen arkadaş)
trip atan arkadaştır, kadınları anlarım trip atması normal sayılır ama adam kadınlardan fazla trip atıyor, ağzının ortasına geçiresim geliyor.

diğer çeşidiyse cinsiyet farketmekizin sevgilisi olduğu an arayıp sormayan modeldir ki kendisi arkadaş olmaktan çıkar bir müddet sonra.