bugün

sevgilisine onu aldattığını söyleyemeyen delikanlının son sözleridir.
- sevgilim bak açıklıyabilirim.
- peki, açıkla.
- eee, öö, çok güzel poposu vardı.
- pislik.
neyi açıklayacaksın diye cevap gelmesi an meselesi olan sözdür.
neyi açıklayacağınız konusunda sevgilinin siniri geçmesi için genellikle uzun* ve durumla alakasız* olaylar anlatılır özellikle sevgilinin her zaman duymak istediği** şeyleri bu noktada söylemek pek işe yaramasa da şans denenebilir.
son derece gereksiz bir cümledir zira bunu söyleyene kadar açıklamaya başlasaydın belki de adam seni vurmayacaktı ya da çocuğunu alıp seni terketmeyecek senin de ömrünün geri kalanı kederle dolu geçmeyecek adam gerçekleri öğrendiğinde de senin gözünde kurt olmayacaktı...
(bkz: türk filmlerindeki klişeler)
(bkz: düşündüğün gibi değil)

-ne düşündüğümü nerden biliyosun?
her şeyin ayen beyan ortada olduğu durumlarda ağızlardan dökülen tırışkadan cümle.

gereksiz olduğu halde illa söylenme gereği duyulur.

dışarıdan sırıl sıklam ıslanmış olarak gelen birine "yağmur mu yağıyo" sorusunu sormak kadar abuktur.. ama illa sorulur..
açıklanamayan durumlara düşen kimsenin kurtulma çabası içinde sarfettiği söz.
genelde açıklanması olası olmayan durumlar karşısında söylenen,bu yüzdende karşı tarafın dinleme lütfunda bulunmayacağı cümle.*
Aşağıdaki fıkranın pek bir denk düştüğü söz.

Adam karısından fena halde huylanmaya başlamıştır.
Bir gün eve gün ortasında baskın yapar. Bir de göre? Karısı yatak odasında ve çırçıplak.Şarlar:
-lan karı be bu hal?
-a, ne var tatlım, çok sıcak iştee!!
Adam ikna olmaz, sağa sola saldırmaya başlar, yatak altı, balkon, vs vs. En sonunda dolabı açar ki ne görsün! Anadan üryan bir adam çömmüş ,tir tir titriyor. Adam gürlemiş:
- sen de kimsin be?adam boynunu büker:
-Açıklayabilirim :Camcı!
-ne camcısı,o da nerden çıktı? Dolaptaki yanıtlar:
-Ne yani, şimdi bir harf için kavga mı edelim?
http://yigitozgur.t35.com/index.php?id=605
kişinin muhtemelen acıklayamayacagı bir konumda yakalandıgında agzından istem dışı cıkan savunma cumlesi.
yaptığı hataya tanık olunduğunda ve hata ayan beyan ortada olduğunda kişinin kendisine yardımcı olmayacak, ilk cümlesi.
üff! ben ne yaptığımın farkında mıyım? sor bakim niye yaptım. denilerek dalgın ayağına yatılabilecek durum.*
Genellikle ortada açıklanamayacak bir durum olduğunda kullanılan çaresizlik dolu söz.
zor durumda kalıp yapıcak bi açıklama düşünmek amacıyla söylenen zaman kazanma biçimi.
açıklayabilirim dediği kadar açıklasa hiç sorun kalmayacak ortada ama eski türk filmlerinden gördüğümüz kadarıyla o açıklanacak şey hiçbir zaman açıklanmayıp içte bi ukte olarak kalmakla beraber çiftlerin ancak ikinci baharlarında beraber yaşamalarına sebep olmaktadır. **
asla müsade edilmemesi gereken istektir bu. bir zaafiyetin doğum cümlesidir. açıklandığında muhakkak inanılır bir tarafı olacaktır. bu sizin bittiğiniz andır.

- açıklayabilirim
+ neyi açıklayacan be, bu gözler neyi gördüğünü bilmiyo mu !

kestirip atmak en güzeli.
lombak karikatüründe vardı .eve çantayla dönen adam karısını başka bir erkekle yatakta yakalar
-necla ne oluyo burda?
-dur hayatım açıklayabilirim sen gidince benimde canım sevişmek istedi bunu buldum ama sen erken dönünce bizi yakaladın.
-hımm ben de sanmıştım ki..
öğrencilerin genellikle bir suç işleyip yakalandıklarında hocalarına söyledikleri ilk söz
- hocam açıklayabilirim
- açıkla bakayım olum neden kopya çektin
- size mahçup olmamak için hocam
-*'?=)^(