bugün

insanların kuban gibi içine tıkıldıgı ve ege ünüversitesi gibi güzel bi okula hiç yakışmayacak şekilde bi görüntü oluşturan otobüsün numarası.. ama ülkemiz ve şartları ortada yapacak bişey yokk..
ege üniversitesi içinde dolaşan,insanların ölüm tehlikesiyle yüzyüze geldiği,bazen 525 kişinin birden bindiği,insanı okuldan soğutan ve hezeyana bulayan,körüklü ulaşım aracı...
dışardan bakıldığında 2 yaşındaki veleti bile kendine güldürebilmiş acıların otobüsü.

bir defasında çok net hatırlıyorum bundan 4 yıl önce ben okulun henuz çömezleri arasındayken, ulaşımımı mecburen bu araçla sağlamaktaydım. gelen ilk 525'e en ön sıralardan rahatça bindim ki sonradan binenlerin hakkaten vay haline!! neyse en arka sıraya doğru ilerlerken 2 salise gibi bi sürede otobüsün hınca hınç dolduğuna ohalar eşliğinde şahit oldum. en arkada yer bulamadan arka camın onundeki demire tutunarak gitmeye karar verdim (sanki başka seçenek vardı da). tam o sırada tıklım tıklım olan sevgili otobüsümüzün arka kapısından içeri bir öğrenci girer gibi oldu; ve fakat garibim öğrenci çattt efektiyle kapanan kapılar arasında kaldıktan sonra beş dakika kadar bu şekilde kampüs kapılarından içeri girdi. o günden sonra 525 hakikaten acıların otobüsü olmuştur benim için.
1 mayıstan itibaren öğrenci kartı göstermeyenlerin parayla binmeye başladıkları otobüs. her zaman tıka basa doludur ve insanlar birbirlerine yapışarak seyehat ederler bu otobüste.
artık bu uygulamadan sonra şu ikarus marka otobüslerinde degiştirilmesini umdugumuz ring aracı...
ne yani insanlar öğrenci kartlarını kaybetseler ya da evde unutsalar
para mı verecekler?Yakında kampüs kapısından girerken de para isteyecek bunlar?Fen fakültesi 50 kuruş,tekstil mühendisliği 75 kuruş,orası daha uzak ya ana kapıya...eh bu zihniyetten bu beklenir yani...
(bursa için bkz:48)
3 x 5^2 x 7 seklinde asal carpanlarina ayirabiliriz.
25'in karesi olarak düşünebileceğimiz sayı. *****
http://www.525.gen.tr adlı resmi sitesine sahip tek resmi öğrenci taşıma taşıtının sitesi.
üzerine sarkı yazılası,güzide otobüstür..
ege üniversitesinde okuyanların evine gidince ilk anlattıkları sey, tam bir akrabalık merkezi, üniversitenin kaynasma merkezi de diyebiliriz.
kapıdan camdan sarkan insan uzuvları ve dışardan bakıldığında her an devrilecekmiş izlenimi veren, ege üniversitesi öğrencilerine ücretsiz eziyet çektiren otobüs.daha sakin olduğu akşam saatleri ise tam bir kesişme ortamıdır.
levi's modeli
ege üniversiteli öğrenciler tarafından beş yüz yirmi beşten ziyade "beş iki beş" şeklinde okunması tercih edilen kampüs içi ring otobüsüdür, öğrencilere ücretsizdir. ön kapıdan binmenin ve öğrenci kartlarını göstermenin zorunlu hale getirilmesiyle zaman kayıpları artmıştır, arka kapıdan binmek yasaktır. duracak düğmesine basmadan kapı açılmaz, inmeden önce kapıya yaklaşmak gereklidir. zaten otobüs her an sağa sola devrilme tehlikesi geçirmektedir. ayrıca derslere geç kalma sebebidir. eziyet üstüne eziyettir. hava güzelse 525'e binmek yerine yürünmelidir.*
her ne kadar yakınsak da eshot otobüsleri soğuk havalarda özellikle öğrencilerin bir numaralı kurtarıcısıdır, çünkü 525'in içerisi sıcaktır. koskoca kampüste ordan oraya yürüyüp de nezle-grip olmamak için "beş iki beş"e binilmelidir.
bes yuz yirmibeles diye tabir edilen efsane otobus.
oldukça eski otobüslerin kullanıldığı ege üniversitesi içi ring hat olarak çalışan 2006 mayısına kadar ücretsiz olan,şimdiyse öğrencilerin kimlik kartlarını göstererek ücretsiz yararlandığı hat. öğrencilerden birinin 525te öğrenci olmadığı belli kişilerce otobüste dövülmesinden ve bunu rektörlüğe şikayet etmesinden sonra başlatılmıştır kimlik uygulaması.*
içi her daim; deplasmana giden fanatiklerin polis tarafından zorla bindirildiği belediye otobüsü gibi tıka basa doludur. hele bir de izmir'in o yaz sıcağında, mesafe kısa da olsa içeridekilerin halini düşünmek... mobil saunaya döner, kilo vermek için birebirdir.
kampüsteki yurdun yanındaki yokuşu(tabi oraya yokuş denirse)çıkamadığı için söförün yolcuları indirip yokuşu çıktıktan sonra tekrar yolcuları geri bindirdiği otobüs.
uğruna destanlar yazılmış, efsaneler türetilmiş öğrencilerin makam aracıdır...
bir yere gidecek olursunuz gözünüz onu arar, etrafınıza bakınırsınız acaba nerden çıkacak diye merakla beklersiniz,yine başka yerden gelmiştir çünkü yine güzargah değişmiştir metro yapımı dolayısıyla.bu kadar kargaşa, bu kadar saçmalığın yanında 525 güzeldir,eğlencelidir,çiledir ama ona binerken herkes merak eder acaba bu gün ne olacak diye.şoföre aşık olanlar, şoförün aşık olup bilezik alma vaadiyle kandırmaları *bile güzeldir.her biniş yeni bir macera her iniş yeni bir umuttur.egeliler olarak ne kadar yakınsakta gıcır gıcır, deri koltuklu, körüğü altın kaplama bile olsa onun bu özelliklerinden yoksun yapamayız.
her zaman bir kişilik yer bulunan izmire giden her ögrencinin en az bir kere bindiği efsane otobüs, insanın kendini ögrenci hissettiği makam aracı.
cankurtarandır. her ne kadar dışardan bakıldığında ölüm aracı gibi gözükse de koca kampüste öğrencinin istediği yere ulaşmasını sağlayan cankurtaran araçtır. öğrencilere roller coaster a binmenin zevikini yaşatır. beleş.
(bkz: roller coaster)
arkadan baktığın 45 derece eğimli gözüken içinde olduğunda her an ölüm tehlikesi içinde bulunduğun(özellikle manyak bir şöfor kullanıyorsa) yazın hiçten çekilmez olan egenin namı diğer öğrenci otobüsü.