bugün

ilk bölümü çıktımı çıktıysa biri link atsında izleyeyim.
Olumsuz ön yargıyla izlemeye oturmuşken, beni nötre çevirmeye başaran dizi.

Tek kazandığı noktaysa gördüğü halüsinasyon sahneleriydi. Gerçekten çok başarılıydı. Gerçeklik algısının yitirilmesini gayet güzel işlemişler.

Onun dışında melis birkan'ın oynadığı karakterin babasının başrolce öldürüldüğünü anlamak büyük bir zeka işi değil. Çok tahmin edilebilirdi. Hatta dizinin geri kalanı çok tahmin edilebilirdi. Tek efso kısım hayal gördüğü kısımlardı.

Senaristlerin şamanlığa bulaşmalarının sebebini havalı bulmadım aksine marjinal olma çabaları itici geldi.
inşallah breaking bad'in versiyonu falan değildir ya cok üzunçlü ve komik olur öyleyse. Böyle bir işe kalkıştıkları için üzünçlü, asla ama asla yanına bile yaklasamayacakları için komik.
Tamam bana lazım değil ama spoiler vermeyenler eşekler kovalasın sizi. Çok mu zor şu üstteki spoiler butonuna basmak.

--spoiler--
ilk üç bölüm oyunculukların oturması için beklemek lazım. Yavaş girip orman sahnesi sonrası hızlandı ama biraz daha lazım gibi geldi bana.

Behzat ç etkisi tabii ki yaratmayacak biraz daha halktan kopuk bir konu olduğu için izleyici kitlesi biraz daha düşük olabilir sanki.

--spoiler--
breaking bad'in iyi bir çakması olacaksa (türkiye için konuşuyorum) hiç de fena olmaz böyle böyle oluyor bu işler taklit ede ede öğreniyorsun, özgünleşiyorsun. beğenmemek ayrı bi şey, hitap etmemesi ayrı bi şey de göz var izan var dizi (yine türkiye standartları için konuşuyorum) gayet sağlam duruyor bok atmaya ne gerek var?

böyle işlere köstek olmak doğru değil izleme ama bok da atma ya da şöyle söyleyeyim: varsa yapıcı bi eleştirin yaz okuyalım bi şeyler öğrenelim, aydınlanalım mis gibi. *
güzel başlamış olan dizi.

--1.bölüm spoiler--
jenerik müziği çok güzel.
çok fazla oyuncu göremedik.
sonundaki olayla bence ters köşe yapacaklar. katil falan değil murat hoca.

--1.bölüm spoiler--

1.bölümden övgüler dizmekte manasız, kötülemek de manasız.

dizi kesinlikle reyting alamayacak. ve bunu umursamayacaklarını da zaten belirttiler.

zaten 23.30'a koymalarının sebebi de bu diye düşünüyorum. gerçek izleyici izlesin diye yapmışlar. bidon kafalılar izlesin diye değil.
gece 23:30 a koymaları reyting beklentisini gösteriyor evet ama şu da bir gerçek ki bu tip bir diziyi çoğunluk internetten takip edecektir. gündüz kuşağına tekrarlarını da koysalar bence esas beklenen star tv'nin prestijli işlere saygı duruşu ile kurumsal imajını yüksek tutmak istemesidir. sırf atv de yayınlanıyor diye diziyi izlemeyenler varken erdal abimizin işlerini yayınlamak da bir duruş olabilir.

diziye gelirsek bir önceki işinde (reaksiyon sayılmaz) cinayet masası amirini oynarken bu işinde katili oynaması (rivayetler bu yönde) güzel olmuştur. melis birkan sanırım diziye güzel kadın kontenjanından girdi ama murat hoca ile aşk yaşaması fikri bence kötü bir fikir.

içilen iksir neticesinde kalıcı olarak biyolojik bir değişim olması fikri bilim kurgu olarak bu diziyi denenmeyeni denemek noktasında ilginç yapacak ama muhtemelen biz çift kişilikli bir karakter izleyeceğiz. yani fiziksel değişimden çok ruhsal bir değişim olabilir.

basında Dr. Jekyll ve Mr. Hyde diye geçtiği için öyle ifade ettim ama senaryo başka bir yere de gidebilir. sonuç olarak ilk bölüm kendini izletti ve umduğumdan çabuk bitti. devamını internetten takip edecek olsam da ben beğendim ve bence olmuş bir dizi.
uyarlama dizi nasıl olur pek bir fikrim yok ama ilk bölümden breaking bad ile pek bağlantı kuramadım.

onun dışında şaman ayinleri, behzat amirimin hatrına bile izlenebilecek bir diziyken, gayet hoşuma gitti. bakalım.
merak edip sınavım olmasına rağmen 1 saatimi verdim ve izledim. buna müteakip iki kelam etmek istedim.
önce breaking bad çakması olacak dendi sonra yalanlandı bu gün de ilk bölüm yayınlandı.
senaryoyu inceleyelim: bi genetik mühendisimiz var ruhani gücü olanların yapabildiklerini ruhani gücü olmayanlara aktarmayı deniyor gibiler. bir çok dinden bahsedecekler gibiler ama tam emin değilim hele birkaç bölüm yayınlansın. belki büyük resimde senaryo iyi olabilir ama detaya indikçe sıkıcı ve kurgu olduğu ortaya çıkıyor bu da bizim gibi yabancı dizi kültürü ile büyümüş yerli dizi izlemem ben diyenleri kesmiyor. biz bilim kurgu deyince neden genlerle oynamak üstün ırk yaratmak gibi bir şeylerin peşine gidiyoruz. person of interest'de bilim kurgu öyle bişey yap yapacaksan. çünkü benzeri türkiyede daha önce şubat dizisiyle yapıldı. o da idare ederdi onda da hastahane vardı onda da genlerle oynama vardı.

gelelim çekime: bazı yerlerde güzel çekimler ve kurgu olmasına rağmen vfx özürlü olduğumuzu bir daha görmüş olduk. asıl eleman mikroskoptan bakıyor ama 1970 lerin hollywood kalitesinde bir görselle karşılaşıyoruz. kardeşim 60 dakika yapmışsın gel bunu 40 a düşür ama o 2 saniyelik görüntü adam akıllı olsun. oyunculuk iyiymiş gibi görünse de pek iyi değil bence tırt yani. çok iyi olması gereken ilk bölüm benden max 7 alır o da türkiye'de böyle dizilerin olmadığından. kat edilecek çok yol var.
Henüz izlemeye fırsat bulamadığım , vizelerden sonra kesinlikle izleyeceğim amirimin dizisi.

Edit: pilot bölüm benim ilgimi pek çekmedi. Olmamış gibi geldi bana bilemedim.
şaman ayinindeki kafayı yaşamak için, boru otu ve adaçayı karışımını deneyin. %100 çalışıyor.
güzel film. melis birkan'ı pek sevmem ama, erdal beşikçioğlu'nun hatrina ona da katlanabilirim.

edit: çakma breaking bad degildir bence, içtikleri karışım uyusturucu değil neticede. halisinayondan başka numarası yok. uyuşturucu keyif veren maddedir. boru otu ise, şamanların gelecekten haber verebilme adına transa geçmesi için kullanılmış. görülen imgeleri geleceğe yormuş abiler zamanında.
ilk bölümü ile insanı etkisi altına alan dizi. söylenti olarak dolaşan breaking bad uyarlaması değil bunu zaten (bkz: erdal beşikçioğlu) dizi başlamadan önce söylemişti.
Biriksin de öyle izlerim dizisi.
ilk bölümü yayınlanmış yönetmen koltuğunda serdar akar başrollerinde erdal beşikçioğlu melis birkan berkan şal bulunan dizi.

ilk bölüm itibari ile beklenen performansı vermiş ancak ara ara kopukluk yaşamış zamanla serdar akarın bunları gidericegine inanıyorum.

- kimse dememiş ama ben sude'nin bacaklara takildim önce ayak baş parmağından başla kasıklara kadar bal dok yala.

-dizi tamamen ekşici piç ayarında halk bunu anlamaz izlemez.

-biraz house md biraz constantine ayarında. House md sikine 3 bölüm zor katlandım bıraktım zamanında.

-murat'in içip kafa yaptığı alt yazıda bile gizlenen şey bildiğiniz kımız amk içmeyen arkadaşlar için diyim kafası yoktur. Bundan litre ile içeceğine 4 tane tuborg amber kak daha iyi.

-sakallı saçlı herifler süt gibi karıları götürüyor yok öyle bir dünya.

-melis birkan güzelliğiyle yine büyülemiş şaşırtmadı.

-istihbaratçı amca karakteri biraz zorlama mı olmuş ne?

-ayine giderken ormandan çıkan uzaktan gelen çiftin estonyalı hani yabancı olduğunu o karanlıkta nasıl anladı hiii diye bağırdı muamma. Alninda estonya bayrağı olsa yine göremezsin o karanlıkta.

-gebze'de evde terlik önlük sızan adam bir anda maltepe sahilde uyanıyor hemde paltolu şallı ayakkabılı falan bana amerika'da sızıp kanada'da uyanan frank galagher çakması gibi geldi.

Son sözüm gördüğüm bütün bacaklar müthiş cast secimi başarılı daha çok göster serdarcigim yoksa diziyi kotarman zor bilmiş ol.
keyif verecek bir dizi. erdal beşikçioğlu'na zaten diyecek bir şey yok, adam götürüyor diziyi. eleştireceksek eğer murat'ın amcası karakterini eleştirebiliriz. daha başka birini oturtabilirlerdi. bekleyelim bakalım.
öncelikle dün izlemem için link atan yazar arkadaşlara teşekkür ederim

diziye gelirsek breaking badle alakası bile yok ilk bölümden bana öyle geldi

dizide beni üzen akbabanın saçlarının kesilmiş olması.

onun dışında erdal beşikçioğlu sanki biraz behzat ç de ki sinirli karakterin etkisinde kalmış ukala çok bilmiş doktordan bir an behzat ç ye dönüşecek diye ufaktan tırsıyorum ona dikkat etmeli biraz

oyuncular harikaydı behzat ç de ki koruyucu abi rolunu bu sefer bir amca olarak görüyoruz buda hoş

kesinlikle behzat ç kitlesini tatmin eden bir dizi oldu.
melis birkan çok kötü, senaryo saçma, mantık hataları gırla. ayrıca içki içmeyen kibar amirim istemiyoruz.
Behzonun yine saykoya bağlayacağı dizi.
muhtemelen star tv'nin insiyatifiyle yaza kadar devam edip, sezon sonunda final yapacak olan dizi. ilk hafta reytinglerinde;

total grubu: 22) 2,20 reyting 7,09 share
ab grubu: 9) 2,86 reyting 9,01 share
20+abc1 grubu: 6) 3,52 reyting, 9,96 share

almış. bir dizinin sorunsuz devam edebilmesi için en az 6 reyting alması gerekiyor. gelecek hafta da bu şekilde olursa çok uzun ömürlü olmayacağını söyleyebiliriz. sevgiler.
ilk bölümünde dikkat çeken şaman ayini ile artık ülkede oynanan bütün köhne ve arşivde yer alması gereken dizileri tarumar edecek olan kısa süreli yani 60 dakikalık dizidir. Başrollerde Erdal Beşikçioğlu da varsa tadından yenmez tabi orası da ayrı bir konu. Zira Hollywood ayarında kalitesi ve vizyonu olan mükemmel bir aktör zatışahaneleri.
biraz biriksin de yazın izlerim dediğim dizidir.
eşkıya dünyaya hükümdar olmaz dizisi varken, tutmayacak olan dizidir.
saman ayininden zerre anlamamislar ama degisik dizi. sanki dr jykell mr hyde gibi.
komadaki kadının spo su 54 tü. * lan güldürmeyin beni 85 e düşse ölüm kalım riski var sikim sonik insanlar sizi. bir hemşir olarak diziyi ilk bölümden bıraktım.
muhtemelen yayından kaldırılacak dizidir kendisi. konusu böyle ilgi çekici ve süresi diğer dizilere kıyasla kısa olan diziyi yaşatmazlar malesef. umarım haksız çıkarım.