bugün

itiraf ediyorum. Portakalda vitaminken emri ben vermiştim .
yok 7 milyar a.q.
(bkz: Sen milyar sen milyon)
40.000 alevi o dönemde ölseydi anadoluda yer yerinden oynar, dengeler değişirdi. O zaman için 40.000 insan çok ama çok büyük bir nüfustur. Ama kayıtlara göre anadoluda tarımda, ticarette vs çok büyük bir oynama olmamıştır. 40.000 alevinin öldürülmesi imkansızdır.

Şu osmanlıya bok atmalarınız bi bitmedi.
bizi kestiler bizi öldürdüler küçük emrah mod on yaparak pirim yapmaya çalışmaktan öte gitmez. ermenilerde denedi aynısını tutmadı.

türkler katledilirken kimse ses çıkarmadı ama.
haklı ya da haksız öldürüldü ya da öldürülmedi, şu devirde yaşayan alevi olmayanların ne suçu var? hala bi hesap sorma hala bi kaşıma derdindesiniz.

yeter yahu! katledildik katledildik, iyi de nabalım biz mi katlettik! neyin peşindesiniz?
olmayan olaydır. beni öyle osmanlı yanlısı yada aşırı sünni bir kişilik olarak almayın. ancak o dönemde anadolu şehirlerinin ; sivasın ankaranın nüfüsu 3-5 bin arası birşey. 40 000 kızılbaş demek 40 000 erkek nüfus demek. 40 000 adet vergi demek. eğer böyle bir katliam yapılsaydı inanın bana anadoluda insan kalmazdı , osmanlının toprak sistemi çökerdi. ayrıca osmanlı hiç bir tahrir defterinde köylerin isimlerini sünni köyü ve yahut kızılbaş köyü olarak kayıt etmemiştir. Köyler sadece müslüman yada gayrimüslim köyü olarak kaydedilmiştir. ayrıca yavuz şaha mektuplarında ve yazdıgı selimnamelerde anadoluda yaklaşık 40 000 asker bıraktıgını söylemiştir. peki tüm anadoluyu kılıçtan geçiren yavuz bu kadar askeri neden burda bırakmıştır ? büyük ihtimalle çıkıcak isyanlara engel olabilmek için. ayrıca o bölgenin tahrir defterleri incelendiğinde , bölgede büyük bir miktar nüfus değişikliği olmadıgı görülmektedir. peki hiç kimsemi öldürülmedi. hayır öldürüldü. şah ismailin ne kadar vekili casusu varsa hepsi öldürüldü. bununda sayılarının 3-4 bin civarı oldugu tahmin edilmektedir .
eğer iran ile yapılan savaşlarda şah ismail komutasındaki Alevileri de sayarsak 40 000 alevinin ölmüş olması olası onun dışında imkansız.