bugün

çoğunlukla bir iş güç sahibi olamamış, iş güç sahibi olsa bile işinde kazandığı parayı orda burda çarçur edip ikinci el bir araba almayı bile becerememiş insandır. hadi kişi kendinden utanmıyor, sabahın köründe soğukta otobüs, minibüs bekliyor. peki insan hiç ailesinden, hastaneye getirip götüreceği yaşlı anne babasından, hadi hepsini geçtim biricik sevgilisinden de mi utanmaz yahu? milletin sevgilisi mercedes, audi, bmw'lerde fink atarken sen hala kızı romantik ayaklarına yatıp vapura, minibüse, otobüse, metrobüse mahkum ediyorsun. bence kimsenin bunu yapmaya hakkı yok. zaten günümüzde hiçbir kız da yemiyor bu numaraları artık.
işini seven insandır.
avrupa'da daha büyük boyu mevcut olan normal insandır. avrupa'da 70 yaşına kadar araba sürmemiş insanlar gani ganidir. bak araba sahibi olmamış demedim, araba sürmemiş dedim.
şoför olabilir.
30 yaşında hala türkiyenin refah düzeyinde bir ülke olduğuna inanan tip.
üniversite kazanmanın bu kadar zor olduğu bi ülkede üniversite kazanmış,bin tane sıkıntıyla zar zor bitirmiş,
askerliğin bu kadar riskli olduğu bi ülkede zar zor askerlik yapmış,
iş bulmanın bu kadar zor olduğu bir ülkede binbir zorlukla iş bulmuş 30 yaşına gelmiş ortalama gencimiz,

750 -800 milyon ya da bilemedin 900 milyon maaşla ailesine destek olmaya çalışırken ayrı ev bile tutamazken, araba nasıl aslın?

diyelim ki memur oldu 1000 tl maaşla ailesinden ayrılıp başka bir ile yerleşti.
ulan gecekondu tutup 350 milyon kira verse,
bunun ayda 100 tl yol parası var, (öğlen aç kaldığını faz edelim)
250 tl mutfak masrafı var, geriye kalır 300 tl.

30 yaşında hala toplu taşıma aracı kullanan insan ayda 300 tl ile peynir ekmek yiyerek yaşamak zorunda kalan ve senin niye hala araban yok denerek aşşalanan insandır.
hükümetinin mükemmel sindirme politikaları sayesinde cebinde 5 kuruş birikimi olmayan, kredi kartları ile hayatını sürdürmeye mahkum kalmış, akşam eve ekmek götürüp götüremeyeceği hakkında şüpheleri olan, manitasını düşünecek durumda olmayan insandır. ayrıca toplu taşıma aracı kullanıp çevreye katkıda bulunarak, bazı insanların baba parasıyla bindiği son model arabaların çevreye verdiği zararı tolere etmeye çabalayan arkadaştır. önemli bir nokta olarak şunu da belirtmeliyiz ki; otopark derdi olmayan insandır. 'abi, 2 dakika dursun araba, gidip gelicem' deyip kendine küfür ettirmez.

zenginin giderek zengin olduğu, fakirin ise giderek fakirleştiği bir ülkede yaşıyoruz.
"milletin sevgilisi mercedes audi bmw aldı da, sen de birinin sevgilisi olarak çok bi araba sahibi misin de konuşuyosun" demesi olası insandır.
18 yaşında 100bin avroluk otomobillere binenlerden yeğdir. en azından çalışıp kendi parasıyla binmektedir toplu taşıma aracına.
muhtemelen evinde babasının arabası olmayan ,
"yıllarca dolmuşlarda sürttürdüm artık biraz rahat edeyim , benim bmwlerde clk mercedeslerde keyif çatan kızlardan ne eksiğim var" diye düşünen
kısa boylu, kıllı, koca dötlü küçük memeli aç ve çingene kızların kurduğu cümlelere maruz kalan erkektir.
yadırgayan tuzu kuru kişinin, bık bık konuşacağına otomobil armağan etmesi gereken insan.
büyük şehirlerde trafik sorununa çözüm bulan insandır. toplu taşıma araçlarının gelişimi sayesinde trafik sorununun çözüleceğini bilendir. ayrıca ekonomiye de katkı sağlayan insandır. toplu taşıma araçları önem kazandıkça ekonomi de çözlücektir, trafik sorunu da. tebrik edilesidir.
(bkz: küçükken yirmili yaşların çok büyük gelmesi).
(bkz: toplu taşıma).
(bkz: küresel ısınma).
büyük ihtimalle kendi arabası olmayan,
cem gariboğlu tipli zengin çocuklarına meze olmaya eğilimli kaşarlar tarafından
aşşalanan erkektir.
madem çok biliyosun, sen al bi araba da biz binelim a.q demesi olası erkektir.
insan mı?

sen kalk 30lu yaşlarına gel ve hala toplu taşıma araçlarına bin. 30lu yaşlarında jeti yatı katı olmayanı dövüyorlar be. hangi ülkenin insanı olduğunu merak ettim bak şimdi. etiyopya falandır heralde.

(bkz: ironi)
"madem çok biliyorsun s...r git cem gariboğlu gibi bi herif bul,
kısa boylu kıllı vücudunla seni bişeye benzetirse iki sakso çek,
o da seni audi jeepiyle fink fink dolaştırsın"

demesi muhtemel erkektir.
zaten boktan olan memleketim trafiğini sıkışıklıktan kurtarıyordur, trafiğe takılıp kendi kendine strese girmiyordur. helal olası, alkışlanası insandır. saygı duyuyoruz.
30 yaşında hala toplu taşıma aracı kullanan insanları aşağılayacak nitelikte başlık açan insan bu ülkenin yaşam şartlarından habersiz insandır,ve kendisi matematikten çakmamaktadır.

ilkokula 6 yasına başlamış bir insanın ilköğretimi 14 yaşında bitireceğini, 4 yıl lise okuyacağını, 18 yaşında liseden mezun olup sınava girip ilk sene kazanamamasıyla 20 yaşında ünv.ye adım atıp 5 senede ünv.bitirme durumunda yaşının 25 olacağını , hadi yuksek lısans yapayım derse 27 yaşına geleceğini, hemen iş bulamaması 1 sene kadar sürünmesi halinde yaşının 28 olacağını ,hadı askerlık yapayım diyerek yaşının 29 olması durumunda hiç bir deneyimi olmadan işe alınmayacağını az bir ücretle yaşama başlıyacağını ön görürsek 30 yaşında toplu taşıma kullanmıyorsa asıl alnı karışlanır,dürüstlüğünden süphe edilir.
baba parasıyla bir halt olduğunu zanneden ,onun bunun torpiliyle veya dönemin koşullarına ayak uydurarak bir yere geldiğini zanneden, birde üstelik bok atma cüreti gösteren arkadaşlarımızın, alın karışlama isteği sonucu ,kimilerinin duygularına tercüman olmamla sonuçlanan olaydır.

sayın başlık sahibi hayat sizin yaşadığınız kadar kolay değildir,hele hele türkiyede hiç değildir.
tutumlu insan tipidir.malum şimdiki devirde otomobil almak güçtür. hadi aldın benzin, otogaz, zorunlu servis masrafları ise cabasıdır. ülkemizin de gelir durumu açıkça ortadadır.
senin benim gibi yaşayan bir insandır. nitekim, türkiye'nin yaşam standartlarında doğal karşılanmalıdır.
gemiciği, özel jeti, 1.5 trilyonluk makam arabası olan bolca insan yüzünden hala toplu taşıma aracı kullanan devlet memuru veya asgari ücretlidir.
e sınıfı otobüs ehliyeti vardır...
parası olmayan insan tipidir.
türkiye'nin bu güzelim koşullarında paranın amına koymuş dolayısıyla da cimrilikten ''garajımda duran arabamın benzininden tasarruf yapayım da bugünlük işime otobüsle gideyim. hem trafikteki araba sayısını bir azaltırım, hemde havaya fazldan egzoz dumanı salınmaz sayemde.'' mantığını gütmüş bir adam olabilir. *

başka bir mantık da şu:

''ne olmuş ulan toplu taşıma aracı kullanıyorsam 30 yaşında? suç mu? günah mı? ayıp mı? param yok! üniversite mezunuyum, öğretmenim, atanamıyorum, devlet tarafından bir güvencem yok, araba mı alayım daha bu aç karnımı doyuramadan?'' *
başlığa dikkat çekiyorum; 30 yaşında hala toplu taşıma aracı kullanan insan !! amına koyim sanki 60 yaşına gelip de toplu taşıma aracı kullanmayan insan var, 75 yaşında olup da toplu taşıma aracı kullanan insanlar var ulan parasızlıktan şerefsizler!!