bugün

30'uncu yaşla birlikte hayat biter cezası başlar sözünün cuk oturduğunu 26 yaşında anlamaya başladığım yaş.
hiçbir zaman kabul edilemeyen yaştır.
not:sürekli 29'da kalırsın. zar zor kabullenirsin.
yarın beni nasıl karşılayacağını merak ettiğim ve kendime bir türlü konduramadığım yaş... boğdun beni daha şimdiden 30!...
bekarsanız "yaşın gelmiş geçiyor" gibi gerizekalıca sözlere maruz kalınan yaş.
30 yas sendromunu yaratan toplum baskısına aldırmamak, evde kalmıs psikolojisine girip de sacma sapan kulvarlara adım atmamak gerekir. herkesin ilk sordugu soru niye evlenmedin hala . sanane arkadasim mecbur muyum ? hayat devamlı karsımıza dogru insanları gondermeye calıstı ya da tek isim buydu . yabancılar bu duruma sasırıyor ben de sasırıyorum. hersey yasında guzeldir de kısmet dedigimiz olaya da mudahale etmemek lazım .
hayat yalnızken daha guzelmis dedirtir arkadaslarınız evlense coluk cocuga karıssa da, simdi yalnızlıgınızdan da zevk alma ve yalnız kalarak neler yapılabilecegini gordugunuz donemdir. 20 sinde adım atmadigim usendigim seylere simdi merak sardım kendimi gun gectikce genclesiyor hissediyorum ve artık ne istedigimi kısmen de olsa biliyorum
geçen sene geride bıraktığım yaş gurubu.
insan illa bi yaşta sabit olacaksa 30 yaşında olmalı. neredeyse hayatının yarısı. en güzel çağı.
Kariyer ve çocuk yaptığınız zamanların başlangıcı.
üretkenliğin nirvanısını yaşayabileceğiniz yaştır. elbette öncesinde neler kazandığınız önemli fakat 30 yaşın insanların en parlak dönemlerinden biri olduğu gerçektir.
ağız dolusu söylenen hayat cizgisinin en ince repliklerini öğretme yetisine sahip , 40 'a yelken acılan biraz da icinde bulunulan psikolojik durumdan dolayı karamsar bir yaş. kendimden biliyorum.
benim gibi bir baltaya sap olamamışsanız koy götüne rahvan gitsin dediğiniz yaştır. artık yaşında pek bi önemi kalmadı ha 18 ha 34. bekar olma konusuna gelince sorumluluk meselesidir cebinizde paranız yoksa bir işiniz yoksa evlenmenin de bir anlamı yok. dünyaya çocuk getirip suçluluk hissedeceksiniz çocuk yapmanında bir anlamı yok.

önceki yaşlarla arasında ki fark sadece ne yapıp ne yapmayacağımı az çok kestiriyor olmamdır.

yaş 18' iken dünyayı yeniden keşfediyordum.

yaş 20' iken herkesi döverdim kimse beni dövemezdi.

yaş 23' iken bütün kızlar ban hasta idi.

yaş 25' iken dünyanın gerçeklerini yavaş yavaş anlıyorum.

yaş 27' iken 30 geliyor lan bir şeyler yapman lazım.

yaş 30' iken koy götüne rahvan gitsin.

yaş 40' da da artık bir şeyin değişeceğine inanmadığım için diyeceğim tek şey insan doğarken kazanır. çabalamak sadece vaktinizi alır.
belirli bir olgunluğa erişip, etrafınızdakileri yavaş yavaş hayat tecrübelerinizi anlatmaya başlamanız gereken yaş.
Bir erkek icin hayatin basladigi, bir bayan icin ise neredeyse tam tersi durumun basladigi yastir. Erkek olgunlasmistir, hayatindan gecen kadinlar tarafindan tecrube kazanmistir, maddi geliri vardir, yuzune erkeksi bir goruntu oturmustur, kendine guveni gelmistir .vs. vs. Bu yuzden 18 lik bir kizada cekici gelebilir, 45 yasindaki olgun bir bayanada. Isin dahada guzel yani 30 ile en azindan 40 yas arasinda bahsettigim tum maddelerde eksilme olmaz, hatta dahada artar. Ama zaman bayanlara karsi daha acimasizdir. Eger spor yapmiyorlarsa vucutta sarkmalar baslar, selilutleri hergun dahada belirlenir, goguslerde yumusama ve sarkmalar baslar. Sonuc olarak hayatin ilk yarisinda bayanlar avantajlidir, hayatin tadini cikarirlar, ikinci yarida ise erkekler. Tum yazdiklarim tecrubeyle sabittir.
iki yıl önce yaşadığım 29'dan pek farkı olmayan yaş. sadece psikolojik olarak "noluyo lan yoksa yaşlanıyomuyum artık" demeye başlıyorsunuz. halı sahada çalımlayabildiğiniz adam sayısı azalıyor. bedeniniz yavaş yavaş gençliğe veda sinyalleri veriyor. artık daha iyi bakmalısınız kendinize. zamanında üzüldüğünüz şeyler için kendinize güldüğün yaş sınırı ayrıca. lise ve üniversite yıllarınızda ki halinize bile acıyor ve "vay be gerçekten çocukmuşuz o yıllarda diyorsunuz". muhakeme ve muhasebe yeteneğiniz daha da gelişiyor. iyi kötü ayırdı için gereken asli donanımlara artık sahipsiniz. hasılı iyi yaş eğer iyi yaşarsanız.
20 yaşlarının başındakiler için çok uzak ya da çok büyük sanılan yaş. oysa ki zaman acımasızdır "taaaa 30 umda" derken bir bakmışsınız 30 çoooktan geçip gitmiştir.
kolay gelinmeyendir.

http://www.timsah.com/Mav...Yeni-klip-2010/ZdTMV44aNM-

--spoiler--
biliyorum artık alışığım, biliyorum acıdan ölünmüyor
yine de bir ders çıkarmam lazım, otuzuna kolay gelinmiyor...
--spoiler--
artık nasihat alma değil, nasihat verme zamanları başlamıştır.
Garip bir yaş. Oğlum çok kötü lan. *
olgunluğun hakim olduğu yaş.
evlenmemişsen zıçtın.
(bkz: 35 yaş ve üstüne espiri yapmak/#18682774)
3 yıl kaldı şaka maka yaşlandık lan vede evde kaldık...
kadınların en çok ilgi duyduğu yaş aralığının ilk basamağıdır.

(bkz: hayat kısa)
içinde bulunduğum yaş.psikolojik sınır olan 29 yaşı geçince bu gerçekle karşılaşıyorsunuz işte.bir duvar gibi tosluyorsunuz 30 yaşa.üstelik türkiye'de ve erkekseniz, önünüze konulan "hazır edilmesi gerekenler listesindeki" hiçbir kriteri de gerçekleştiremediyseniz oyunun dışında kalmışsınız demektir.bunu en iyi yaşayan bilir.kimsenin kimseye salt karakterinden ötürü değer vermediği bu yalnız ve güzel ülkemde oyunu kurallarına göre oynayamazsanız sizi sobelemek için çıkan biri de olmaz.saklanmanıza gerek yoktur.çünkü kimse sizi sobelemez.siz zaten bu oyuna hiç dahil olmadınız.saklambaç oynayan çocuklara uzaktan bakan yalnız çocuk sizsiniz!her şey akıp gidiyor.bu entryninde akıp gideceği gibi.sözlükte akıp giden yazılar, dışarda akmakta olan bir hayat, akrep ve yelkovanın durup dinlenmeden ilerlemesi, günlerin biteviye gelip geçmesi...sizse aranılan kişiyi verilen adreste bulamayan adam şaşkınlığıyla kalakalırsınız hayatın ortasında.adam o adresten çoktan taşınmıştır başka bir semte.kimse de bilmez nereye taşındığını.siz kalırsınız hayatın ortasında "açıkta kalan yara gibi." "hava aldıkça sızlayan diş "gibi.arkadaşlarınız da ayak uydurmuştur hayatın halay başı olduğu bu panayıra.hepsi kol kola girmiş halay çekmektedirler.mutludur herkes.sizse ben halay bilmem ki diyerek alkış tutarsınız bu olup biten cümbüşe en fazla.akışlarsınız oynayanları oyun dışında kalan olarak.bir müddet sonra alkışlamaktan da vazgeçersiniz.bu panayırı, düğünü gece henüz noktalanmadan terkedersiniz.vay amına koyayım dersiniz sonra.ne çok geç kalmışım hayata.hayat akıp gider, sadece siz sürüklenirsiniz.hayat oyunu kuralına göre oynayanlar için devam eder, sizse parmağınızı ısırıp kıskançlıkla bu gangnam style yapan bok herifleri uzaktan izlersiniz.zaten hayat nedir ki? oppa gangnam style!...
yalnızlık yıllarını vaad eden yaş.
Hatalarınızı görmeye başladığınız ve artık ders zamanı dedirten yaştır.